Coronet of a baron - link to home pageUnited Kingdom peerage creations 1801 to 2017: a list compiled by David Beamish

Chronological list 1991–2017

Home page | Chronological list 1801–2017 | Alphabetical index 1801–2017 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1990 | Chronological list 1991–2017
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1990 | Alphabetical index 1991–2017
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders
List of Lords of Appeal in Ordinary 1876–2009 | Legislation relating to Lords of Appeal in Ordinary
NEW   Writs in acceleration | NEW   Disclaimers of peerages and resignations from the House of Lords

The colour code used on this page is shown in the List of administrations.

17 Jan 1991 (L)L. Sterling of Plaistow of Pall Mall in the City of Westminster – Jeffrey Maurice Sterling
25 Jan 1991 (L)L. White of Hull of Hull in the County of Humberside – Vincent Gordon Lindsay White (died 23 Aug 1995)
1 Feb 1991 (L)L. Runcie of Cuddesdon in the County of Oxfordshire – Robert Alexander Kennedy Runcie (died 11 July 2000)
4 Feb 1991 (L)L. Palumbo of Walbrook in the City of London – Peter Garth Palumbo
5 Feb 1991 (L)L. Griffiths of Fforestfach of Fforestfach in the County of West Glamorgan – Brian Griffiths
7 Feb 1991 (L)B. James of Holland Park of Southwold in the County of Suffolk – Phyllis Dorothy James (died 27 Nov 2014)
8 Feb 1991 (L)L. Laing of Dunphail of Dunphail in the District of Moray – Hector Laing (died 21 June 2010)
14 Feb 1991 (L)B. Seccombe of Kineton in the County of Warwickshire – Joan Anna Dalziel Seccombe
26 March 1991 (L)L. Wolfson of Sunningdale of Trevose in the County of Cornwall – David Wolfson
5 June 1991 (L)L. Desai of St Clement Danes in the City of Westminster – Meghnad Jagdishchandra Desai
6 June 1991 (L)B. Hamwee of Richmond upon Thames in the London Borough of Richmond upon Thames – Sally Rachel Hamwee
7 June 1991 (L)L. Marlesford of Marlesford in the County of Suffolk – Mark Shuldham Schreiber
10 June 1991 (L)L. Judd of Portsea in the County of Hampshire – Frank Ashcroft Judd
11 June 1991 (L)B. Denton of Wakefield of Wakefield in the County of West Yorkshire – Jean Denton (died 5 Feb 2001)
14 June 1991 (L)B. Hilton of Eggardon of Eggardon in the County of Dorset – Jennifer Hilton
19 June 1991 (L)B. Mallalieu of Studdridge in the County of Buckinghamshire – Ann Mallalieu
20 June 1991 (L)L. Hollick of Notting Hill in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Clive Richard Hollick
21 June 1991 (L)B. O’Cathain of The Barbican in the City of London – Detta O’Cathain
24 June 1991 (L)L. Renfrew of Kaimsthorn of Hurlet in the District of Renfrew – Andrew Colin Renfrew
26 June 1991 (L)L. Mackay of Ardbrecknish of Tayvallich in the District of Argyll and Bute – John Jackson Mackay (died 21 Feb 2001)
15 July 1991 (L)L. Skidelsky of Tilton in the County of East Sussex – Robert Jacob Alexander Skidelsky
16 July 1991 (L)B. Perry of Southwark of Charlbury in the County of Oxfordshire – Pauline Perry
17 July 1991 (L)L. Cheshire of Woodhall in the County of Lincolnshire – Geoffrey Leonard Cheshire (died 31 July 1992)
29 July 1991 (L)L. Macfarlane of Bearsden of Bearsden in the District of Bearsden and Milngavie – Norman Somerville Macfarlane
30 July 1991 (L)L. Craig of Radley of Helhoughton in the County of Norfolk – David Brownrigg Craig
1 Oct 1991 (A)L. Browne-Wilkinson of Camden in the London Borough of Camden – Nicolas Christopher Henry Browne-Wilkinson
10 Jan 1992 (A)L. Mustill of Pateley Bridge in the County of North Yorkshire – Michael John Mustill (died 24 April 2015)
27 Jan 1992 (L)L. Rix of Whitehall in the City of Westminster and of Hornsea in Yorkshire – Brian Norman Roger Rix (died 20 Aug 2016)
30 Jan 1992 (L)L. Prentice of Daventry in the County of Northamptonshire – Reginald Ernest Prentice (died 18 Jan 2001)
12 Feb 1992 (L)L. Rodgers of Quarry Bank of Kentish Town in the London Borough of Camden – William Thomas Rodgers
14 Feb 1992 (L)L. Wilson of Tillyorn of Finzean in the District of Kincardine and Deeside and of Fanling in Hong Kong – David Clive Wilson
11 March 1992 (A)L. Slynn of Hadley of Eggington in the County of Bedfordshire – Gordon Slynn (died 7 April 2009)
24 April 1992 (a.m.) (L)L. Wakeham of Maldon in the County of Essex – John Wakeham
24 April 1992 (p.m.) (L)B. Chalker of Wallasey of Leigh-on-Sea in the County of Essex – Lynda Chalker
27 April 1992 (a.m.) (L)L. Taylor of Gosforth of Embleton in the County of Northumberland – Peter Murray Taylor (died 28 April 1997)
29 April 1992 (L)L. Rodger of Earlsferry of Earlsferry in the District of North East Fife – Alan Ferguson Rodger (died 26 June 2011)
26 June 1992 (L)B. Thatcher of Kesteven in the County of Lincolnshire – Margaret Hilda Thatcher (died 8 April 2013)
27 June 1992 (L)L. Finsberg of Hampstead in the London Borough of Camden – Geoffrey Finsberg (died 7 Oct 1996)
29 June 1992 (a.m.) (L)L. Parkinson of Carnforth in the County of Lancashire – Cecil Edward Parkinson (died 22 Jan 2016)
29 June 1992 (p.m.) (L)L. Healey of Riddlesden in the County of West Yorkshire – Denis Winston Healey (died 3 Oct 2015)
30 June 1992 (a.m.) (L)L. Owen of the City of Plymouth – David Anthony Llewellyn Owen
30 June 1992 (p.m.) (L)L. Howe of Aberavon of Tandridge in the County of Surrey – Richard Edward Geoffrey Howe (died 9 Oct 2015)
1 July 1992 (a.m.) (L)L. Lawson of Blaby of Newnham in the County of Northamptonshire – Nigel Lawson
1 July 1992 (p.m.) (L)L. Merlyn-Rees of Morley and South Leeds in the County of West Yorkshire and of Cilfynydd in the County of Mid Glamorgan – Merlyn Merlyn-Rees (died 5 Jan 2006)
2 July 1992 (L)L. Howell of Aston Manor in the City of Birmingham – Denis Herbert Howell (died 19 April 1998)
3 July 1992 (L)L. Moore of Lower Marsh of Lower Marsh in the London Borough of Lambeth – John Edward Michael Moore
6 July 1992 (L)L. Tebbit of Chingford in the London Borough of Waltham Forest – Norman Beresford Tebbit
7 July 1992 (L)L. Younger of Prestwick of Ayr in the District of Kyle and Carrick – George Kenneth Hotson Younger (died 26 Jan 2003)
8 July 1992 (a.m.) (L)L. Amery of Lustleigh of Preston in the County of Lancashire and of Brighton in the County of East Sussex – Julian Amery (died 3 Sep 1996)
8 July 1992 (p.m.) (L)L. Walker of Worcester of Abbots Morton in the County of Hereford and Worcester – Peter Edward Walker (died 23 June 2010)
9 July 1992 (L)L. Archer of Sandwell of Sandwell in the County of West Midlands – Peter Kingsley Archer (died 14 June 2012)
10 July 1992 (L)L. Ashley of Stoke of Widnes in the County of Cheshire – Jack Ashley (died 20 April 2012)
14 July 1992 (L)L. Eatwell of Stratton St Margaret in the County of Wiltshire – John Leonard Eatwell
15 July 1992 (L)L. Weatherill of North East Croydon in the London Borough of Croydon – Bruce Bernard Weatherill (died 6 May 2007)
17 July 1992 (L)L. Ewing of Kirkford of Cowdenbeath in the District of Dunfermline – Harry Ewing (died 9 June 2007)
18 July 1992 (L)L. Geraint of Ponterwyd in the County of Dyfed – Geraint Wyn Howells (died 17 April 2004)
20 July 1992 (L)L. Stewartby of Portmoak in the District of Perth and Kinross – Bernard Harold Ian Halley Stewart
21 July 1992 (L)L. Clark of Kempston of Kempston in the County of Bedfordshire – William Gibson Haig Clark (died 4 Oct 2004)
24 July 1992 (L)L. Plant of Highfield of Weelsby in the County of Humberside – Raymond Plant
27 July 1992 (L)L. Archer of Weston-Super-Mare of Mark in the County of Somerset – Jeffrey Howard Archer
28 July 1992 (L)L. Ridley of Liddesdale of Willimontswick in the County of Northumberland – Nicholas Ridley (died 4 March 1993)
29 July 1992 (L)B. Jay of Paddington of Paddington in the City of Westminster – Margaret Ann Jay
30 July 1992 (L)L. Williams of Mostyn of Great Tew in the County of Oxfordshire – Gareth Wyn Williams (died 20 Sep 2003)
10 Aug 1992 (L)L. Braine of Wheatley of Rayleigh in the County of Essex – Bernard Richard Braine (died 5 Jan 2000)
11 Aug 1992 (L)L. Cooke of Islandreagh of Islandreagh in the County of Antrim – Victor Alexander Cooke (died 13 Nov 2007)
12 Aug 1992 (L)L. Barber of Tewkesbury of Gotherington in the County of Gloucestershire – Derek Coates Barber
21 Aug 1992 (L)L. Hayhoe of Isleworth in the London Borough of Hounslow – Bernard John Hayhoe (died 7 Sep 2013)
25 Aug 1992 (L)L. Gilmour of Craigmillar of Craigmillar in the District of the City of Edinburgh – Ian Hedworth John Little Gilmour (died 21 Sep 2007)
18 Sep 1992 (L)L. Elis-Thomas of Nant Conwy in the County of Gwynedd – Dafydd Elis Elis-Thomas
1 Oct 1992 (A)L. Woolf of Barnes in the London Borough of Richmond – Harry Kenneth Woolf
1 Feb 1993 (L)B. Williams of Crosby of Stevenage in the County of Hertfordshire – Shirley Vivien Teresa Brittain Williams
14 July 1993 (L)L. Kingsdown of Pemberton in the County of Lancashire – Robert Leigh-Pemberton (died 24 Nov 2013)
15 July 1993 (L)L. Dahrendorf of Clare Market in the City of Westminster – Ralf Dahrendorf (died 17 June 2009)
19 July 1993 (L)L. Menuhin of Stoke d’Abernon in the County of Surrey – Yehudi Menuhin (died 12 March 1999)
30 July 1993 (L)L. Attenborough of Richmond upon Thames in the London Borough of Richmond upon Thames – Richard Samuel Attenborough (died 24 Aug 2014)
1 Oct 1993 (A)L. Lloyd of Berwick of Ludlay in the County of East Sussex – Anthony John Leslie Lloyd
4 Oct 1993 (L)L. Haskel of Higher Broughton in the County of Greater Manchester – Simon Haskel
5 Oct 1993 (L)L. Dean of Harptree of Wedmore in the County of Somerset – Arthur Paul Dean (died 1 April 2009)
6 Oct 1993 (L)B. Gould of Potternewton of Leeds in the County of West Yorkshire – Joyce Brenda Gould
11 Oct 1993 (L)L. Dixon-Smith of Bocking in the County of Essex – Robert William Dixon-Smith
12 Oct 1993 (L)B. Dean of Thornton-le-Fylde of Eccles in the County of Greater Manchester – Brenda Dean
13 Oct 1993 (L)L. Lester of Herne Hill of Herne Hill in the London Borough of Southwark – Anthony Paul Lester
14 Oct 1993 (L)B. Miller of Hendon of Gore in the London Borough of Barnet – Doreen Miller (died 21 June 2014)
15 Oct 1993 (L)L. Tugendhat of Widdington in the County of Essex – Christopher Samuel Tugendhat
11 Jan 1994 (A)L. Nolan of Brasted in the County of Kent – Michael Patrick Nolan (died 22 Jan 2007)
10 Feb 1994 (L)L. Wright of Richmond of Richmond upon Thames in the London Borough of Richmond upon Thames – Patrick Richard Henry Wright
22 March 1994 (L)L. Nickson of Renagour in the District of Stirling – David Wigley Nickson
12 July 1994 (L)L. Quirk of Bloomsbury in the London Borough of Camden – Charles Randolph Quirk
14 July 1994 (L)L. Phillips of Ellesmere of Ellesmere in the County of Shropshire – David Chilton Phillips (died 23 Feb 1999)
6 Sep 1994 (L)L. Sheppard of Didgemere of Roydon in the County of Essex – Allen John George Sheppard (died 25 March 2015)
26 Sep 1994 (L)L. Hambro of Dixton and Dumbleton in the County of Gloucestershire – Charles Eric Alexander Hambro (died 7 Nov 2002)
27 Sep 1994 (L)L. Dubs of Battersea in the London Borough of Wandsworth – Alfred Dubs
28 Sep 1994 (L)L. Gladwin of Clee of Great Grimsby in the County of Humberside – Derek Oliver Gladwin (died 10 April 2003)
29 Sep 1994 (L)B. Farrington of Ribbleton of Fulwood in the County of Lancashire – Josephine Farrington
30 Sep 1994 (L)L. Shaw of Northstead of Liversedge in the County of West Yorkshire – Michael Norman Shaw
3 Oct 1994 (A)L. Nicholls of Birkenhead of Stoke D’Abernon in the County of Surrey – Donald James Nicholls
4 Oct 1994 (L)L. Tope of Sutton in the London Borough of Sutton – Graham Norman Tope
5 Oct 1994 (L)B. Rawlings of Burnham Westgate in the County of Norfolk – Patricia Elizabeth Rawlings
6 Oct 1994 (L)B. Thomas of Walliswood of Dorking in the County of Surrey – Susan Petronella Thomas
7 Oct 1994 (L)L. Kingsland of Shrewsbury in the County of Shropshire – Christopher James Prout (died 12 July 2009)
10 Oct 1994 (L)L. Blaker of Blackpool in the County of Lancashire and of Lindfield in the County of West Sussex – Peter Allan Renshaw Blaker (died 5 July 2009)
11 Jan 1995 (A)L. Steyn of Swafield in the County of Norfolk – Johan van Zyl Steyn
3 Feb 1995 (L)B. Hogg of Kettlethorpe in the County of Lincolnshire – Sarah Elizabeth Mary Hogg
10 Feb 1995 (L)L. McConnell of Lisburn in the County of Antrim – Robert William Brian McConnell (died 25 Oct 2000)
17 Feb 1995 (L)B. Smith of Gilmorehill of Gilmorehill in the District of the City of Glasgow – Elizabeth Margaret Smith
21 Feb 1995 (A)L. Hoffmann of Chedworth in the County of Gloucestershire – Leonard Hubert Hoffmann
28 Feb 1995 (L)L. Hope of Craighead of Bamff in the District of Perth and Kinross – James Arthur David Hope
24 July 1995 (L)L. Blyth of Rowington of Rowington in the County of Warwickshire – James Blyth
25 July 1995 (L)L. Cuckney of Millbank in the City of Westminster – John Graham Cuckney (died 30 Oct 2008)
25 Aug 1995 (L)L. Eames of Armagh in the County of Armagh – Robert Henry Alexander Eames
8 Sep 1995 (L)L. Habgood of Calverton in the County of Buckinghamshire – John Stapylton Habgood
13 Dec 1995 (L)L. Mackay of Drumadoon of Blackwaterfoot in the District of Cunninghame – Donald Sage Mackay
18 Dec 1995 (L)L. Winston of Hammersmith in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Robert Maurice Lipson Winston
19 Dec 1995 (L)L. Wallace of Saltaire of Shipley in the County of West Yorkshire – William John Lawrence Wallace
20 Dec 1995 (L)L. McNally of Blackpool in the County of Lancashire – Tom McNally
21 Dec 1995 (L)L. Borrie of Abbots Morton in the County of Hereford and Worcester – Gordon Johnson Borrie (died 30 Sep 2016)
2 Jan 1996 (L)B. Hayman of Dartmouth Park in the London Borough of Camden – Helene Valerie Hayman
10 Jan 1996 (L)L. Sewel of Gilcomstoun in the District of the City of Aberdeen – John Buttifant Sewel
11 Jan 1996 (L)L. Harris of Peckham of Peckham in the London Borough of Southwark – Philip Charles Harris
12 Jan 1996 (L)L. Pilkington of Oxenford of West Dowlish in the County of Somerset – Peter Pilkington (died 14 Feb 2011)
15 Jan 1996 (L)L. Feldman of Frognal in the London Borough of Camden – Basil Feldman
16 Jan 1996 (L)B. Wilcox of Plymouth in the County of Devon – Judith Ann Wilcox
17 Jan 1996 (L)L. Bowness of Warlingham in the County of Surrey and of Croydon in the London Borough of Croydon – Peter Spencer Bowness
5 Feb 1996 (L)L. Taverne of Pimlico in the City of Westminster – Dick Taverne
16 Feb 1996 (L)L. Kilpatrick of Kincraig of Dysart in the District of Kirkcaldy – Robert Kilpatrick (died 16 Sep 2015)
21 Feb 1996 (L)L. Gillmore of Thamesfield of Putney in the London Borough of Wandsworth – David Howe Gillmore (died 20 March 1999)
3 April 1996 (L)L. Cooke of Thorndon of Wellington in New Zealand and of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Robin Brunskill Cooke (died 30 Aug 2006)
4 June 1996 (L)L. Bingham of Cornhill of Boughrood in the County of Powys – Thomas Henry Bingham (died 11 Sep 2010)
19 Aug 1996 (L)B. Lloyd of Highbury of Highbury in the London Borough of Islington – June Kathleen Lloyd (died 28 June 2006)
3 Sep 1996 (L)L. Vincent of Coleshill of Shrivenham in the County of Oxfordshire – Richard Frederick Vincent
11 Sep 1996 (L)L. Hussey of North Bradley of North Bradley in the County of Wiltshire – Marmaduke James Hussey (died 27 Dec 2006)
30 Sep 1996 (L)L. Thomas of Gresford of Gresford in the County Borough of Wrexham – Donald Martin Thomas
1 Oct 1996 (a.m.) (A)L. Clyde of Briglands in Perthshire and Kinross – James John Clyde (died 6 March 2009)
1 Oct 1996 (p.m.) (L)L. Currie of Marylebone of Marylebone in the City of Westminster – David Anthony Currie
2 Oct 1996 (L)L. Taylor of Warwick of Warwick in the County of Warwickshire – John David Beckett Taylor
4 Oct 1996 (L)L. Saatchi of Staplefield in the County of West Sussex – Maurice Saatchi
7 Oct 1996 (L)B. Symons of Vernham Dean of Vernham Dean in the County of Hampshire – Elizabeth Conway Symons
8 Oct 1996 (L)L. Alderdice of Knock in the City of Belfast – John Alderdice
9 Oct 1996 (L)L. Paul of Marylebone in the City of Westminster – Swraj Paul
11 Oct 1996 (L)B. Ramsay of Cartvale of Langside in the City of Glasgow – Meta Ramsay
14 Oct 1996 (L)B. Anelay of St Johns of St Johns in the County of Surrey – Joyce Anne Anelay
15 Oct 1996 (L)B. Byford of Rothley in the County of Leicestershire – Hazel Byford
16 Oct 1996 (L)L. Chadlington of Dean in the County of Oxfordshire – Peter Selwyn Gummer
17 Oct 1996 (L)L. Rogers of Riverside of Chelsea in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Richard George Rogers
18 Oct 1996 (L)L. MacLaurin of Knebworth of Knebworth in the County of Hertfordshire – Ian Charter MacLaurin
21 Oct 1996 (L)L. Whitty of Camberwell in the London Borough of Southwark – John Lawrence Whitty
6 Jan 1997 (A)L. Hutton of Bresagh in the County of Down – James Brian Edward Hutton
14 Feb 1997 (L)L. Bagri of Regent’s Park in the City of Westminster – Raj Kumar Bagri (died 26 April 2017)
17 Feb 1997 (L)B. Emerton of Tunbridge Wells in the County of Kent and of Clerkenwell in the London Borough of Islington – Audrey Caroline Emerton
18 Feb 1997 (L)L. Lloyd-Webber of Sydmonton in the County of Hampshire – Andrew Lloyd Webber
14 May 1997 (a.m.) (L)L. Hoyle of Warrington in the County of Cheshire – Eric Douglas Harvey Hoyle
14 May 1997 (p.m.) (L)L. Falconer of Thoroton of Thoroton in the County of Nottinghamshire – Charles Leslie Falconer
16 May 1997 (a.m.) (L)L. Simon of Highbury of Canonbury in the London Borough of Islington – David Alec Gwyn Simon
16 May 1997 (p.m.) (L)L. Gilbert of Dudley in the County of West Midlands – John William Gilbert (died 2 June 2013)
21 May 1997 (L)L. Hardie of Blackford in the City of Edinburgh – Andrew Rutherford Hardie
3 June 1997 (L)L. Biffen of Tanat in the County of Shropshire – William John Biffen (died 14 Aug 2007)
4 June 1997 (L)B. Lestor of Eccles of Tooting Bec in the London Borough of Wandsworth – Joan Lestor (died 27 March 1998)
5 June 1997 (a.m.) (L)L. Jopling of Ainderby Quernhow in the County of North Yorkshire – Thomas Michael Jopling
5 June 1997 (p.m.) (L)L. Shore of Stepney of Stepney in the London Borough of Tower Hamlets – Peter David Shore (died 24 Sep 2001)
6 June 1997 (a.m.) (L)L. Howell of Guildford of Penton Mewsey in the County of Hampshire – David Arthur Russell Howell
6 June 1997 (p.m.) (L)L. Steel of Aikwood of Ettrick Forest in The Scottish Borders – David Martin Scott Steel
9 June 1997 (a.m.) (L)L. Dixon of Jarrow in the County of Tyne and Wear – Donald Dixon (died 19 Feb 2017)
9 June 1997 (p.m.) (L)L. Renton of Mount Harry of Offham in the County of East Sussex – Ronald Timothy Renton
10 June 1997 (a.m.) (L)L. Evans of Parkside of St Helens in the County of Merseyside – John Evans (died 5 March 2016)
10 June 1997 (p.m.) (L)L. Molyneaux of Killead of Killead in the County of Antrim – James Henry Molyneaux (died 9 March 2015)
11 June 1997 (a.m.) (L)L. Lofthouse of Pontefract of Pontefract in the County of West Yorkshire – Geoffrey Lofthouse (died 1 Nov 2012)
11 June 1997 (p.m.) (L)L. Kelvedon of Ongar in the County of Essex – Henry Paul Guinness Channon (died 27 Jan 2007)
12 June 1997 (a.m.) (L)L. Alton of Liverpool of Mossley Hill in the County of Merseyside – David Patrick Paul Alton
12 June 1997 (p.m.) (L)L. Mayhew of Twysden of Kilndown in the County of Kent – Patrick Barnabas Burke Mayhew (died 25 June 2016)
13 June 1997 (a.m.) (L)L. Hurd of Westwell of Westwell in the County of Oxfordshire – Douglas Richard Hurd
16 June 1997 (L)L. Baker of Dorking of Iford in the County of East Sussex – Kenneth Wilfred Baker
17 June 1997 (L)L. Patten of Wincanton in the County of Somerset – John Haggitt Charles Patten
18 July 1997 (L)L. Cowdrey of Tonbridge of Tonbridge in the County of Kent – Michael Colin Cowdrey (died 4 Dec 2000)
21 July 1997 (a.m.) (L)L. Inge of Richmond in the County of North Yorkshire – Peter Anthony Inge
21 July 1997 (p.m.) (L)L. Russell-Johnston of Minginish in Highland – David Russell Russell-Johnston (died 27 July 2008)
22 July 1997 (L)L. Levene of Portsoken of Portsoken in the City of London – Peter Keith Levene
28 July 1997 (A)L. Saville of Newdigate of Newdigate in the County of Surrey – Mark Oliver Saville
23 Sep 1997 (a.m.) (L)L. Levy of Mill Hill in the London Borough of Barnet – Michael Abraham Levy
23 Sep 1997 (p.m.) (L)B. Knight of Collingtree of Collingtree in the County of Northamptonshire – Joan Christabel Jill Knight
24 Sep 1997 (a.m.) (L)B. Amos of Brondesbury in the London Borough of Brent – Valerie Ann Amos
24 Sep 1997 (p.m.) (L)L. Hogg of Cumbernauld of Cumbernauld in North Lanarkshire – Norman Hogg (died 8 Oct 2008)
25 Sep 1997 (a.m.) (L)L. Newby of Rothwell in the County of West Yorkshire – Richard Mark Newby
25 Sep 1997 (p.m.) (L)L. Randall of St Budeaux of St Budeaux in the County of Devon – Stuart Jeffrey Randall (died 11 Aug 2012)
26 Sep 1997 (a.m.) (L)L. Renwick of Clifton of Chelsea in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Robin William Renwick
26 Sep 1997 (p.m.) (L)L. Walker of Doncaster of Audenshaw in the County of Greater Manchester – Harold Walker (died 11 Nov 2003)
27 Sep 1997 (a.m.) (L)L. Hardy of Wath of Wath upon Dearne in the County of South Yorkshire – Peter Hardy (died 16 Dec 2003)
27 Sep 1997 (p.m.) (L)L. Hughes of Woodside of Woodside in the City of Aberdeen – Robert Hughes
29 Sep 1997 (a.m.) (L)L. Selkirk of Douglas of Cramond in the City of Edinburgh – James Alexander Douglas-Hamilton
29 Sep 1997 (p.m.) (L)L. Lang of Monkton of Merrick and the Rhinns of Kells in Dumfries and Galloway – Ian Bruce Lang
30 Sep 1997 (a.m.) (L)B. Ludford of Clerkenwell in the London Borough of Islington – Sarah Ann Ludford
30 Sep 1997 (p.m.) (L)B. Fookes of Plymouth in the County of Devon – Janet Evelyn Fookes
1 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Davies of Coity of Penybont in the County of Mid Glamorgan – David Garfield Davies
1 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Roberts of Conwy of Talyfan in the County of Gwynedd – Ieuan Wyn Pritchard Roberts (died 13 Dec 2013)
2 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Sandberg of Passfield in the County of Hampshire – Michael Graham Ruddock Sandberg (died 2 July 2017)
2 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Blackwell of Woodcote in the County of Surrey – Norman Roy Blackwell
3 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Sainsbury of Turville of Turville in the County of Buckinghamshire – David John Sainsbury
3 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Davies of Oldham of Broxbourne in the County of Hertfordshire – Bryan Davies
4 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Gordon of Strathblane of Deil’s Craig in Stirling – James Stuart Gordon
4 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Cope of Berkeley of Berkeley in the County of Gloucestershire – John Ambrose Cope
6 Oct 1997 (a.m.) (L)B. Pitkeathley of Caversham in the Royal County of Berkshire – Jill Elizabeth Pitkeathley
6 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Morris of Manchester of Manchester in the County of Greater Manchester – Alfred Morris (died 12 Aug 2012)
18 Oct 1997 (L)L. Jacobs of Belgravia in the City of Westminster – David Anthony Jacobs (died 21 June 2014)
20 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Hunt of Kings Heath of Birmingham in the County of West Midlands – Philip Alexander Hunt
20 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Hunt of Wirral of Wirral in the County of Merseyside – David James Fletcher Hunt
21 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Orme of Salford in the County of Greater Manchester – Stanley Orme (died 28 April 2005)
21 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Burlison of Rowlands Gill in the County of Tyne and Wear – Thomas Henry Burlison (died 20 May 2008)
22 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Razzall of Mortlake in the London Borough of Richmond – Edward Timothy Razzall
22 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Garel-Jones of Watford in the County of Hertfordshire – William Armand Thomas Tristan Garel-Jones
23 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Goodhart of Youlbury in the County of Oxfordshire – William Howard Goodhart
23 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Brooke of Alverthorpe of Alverthorpe in the County of West Yorkshire – Clive Brooke
24 Oct 1997 (a.m.) (L)B. Rendell of Babergh of Aldeburgh in the County of Suffolk – Ruth Barbara Rendell (died 2 May 2015)
24 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Dholakia of Waltham Brooks in the County of West Sussex – Navnit Dholakia
25 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Janner of Braunstone of Leicester in the County of Leicestershire – Greville Ewan Janner (died 19 Dec 2015)
25 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Islwyn of Casnewydd in the County of Gwent – Royston John Hughes (died 19 Dec 2003)
27 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Puttnam of Queensgate in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – David Terence Puttnam
27 Oct 1997 (p.m.) (L)B. Kennedy of The Shaws of Cathcart in the City of Glasgow – Helena Ann Kennedy
28 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Naseby of Sandy in the County of Bedfordshire – Michael Wolfgang Laurence Morris
28 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Higgins of Worthing in the County of West Sussex – Terence Langley Higgins
29 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Stone of Blackheath of Blackheath in the London Borough of Greenwich – Andrew Zelig Stone
29 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Freeman of Dingley in the County of Northamptonshire – Roger Norman Freeman
30 Oct 1997 (a.m.) (L)B. Maddock of Christchurch in the County of Dorset – Diana Margaret Maddock
30 Oct 1997 (p.m.) (L)B. Scotland of Asthal of Asthal in the County of Oxfordshire – Patricia Janet Scotland
31 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Onslow of Woking of Woking in the County of Surrey – Cranley Gordon Douglas Onslow (died 13 March 2001)
31 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Newton of Braintree of Coggeshall in the County of Essex – Antony Harold Newton (died 25 March 2012)
1 Nov 1997 (a.m.) (L)L. Montague of Oxford of Oxford in the County of Oxfordshire – Michael Jacob Montague (died 5 Nov 1999)
1 Nov 1997 (p.m.) (L)B. Linklater of Butterstone of Riemore in Perth and Kinross – Veronica Linklater
3 Nov 1997 (a.m.) (L)L. Bassam of Brighton of Brighton in the County of East Sussex – John Steven Bassam
3 Nov 1997 (p.m.) (L)B. Nicholson of Winterbourne of Winterbourne in the Royal County of Berkshire – Emma Harriet Nicholson
4 Nov 1997 (a.m.) (L)B. Young of Old Scone of Old Scone in Perth and Kinross – Barbara Scott Young
4 Nov 1997 (p.m.) (L)L. Smith of Clifton of Mountsandel in the County of Londonderry – Trevor Arthur Smith
5 Nov 1997 (a.m.) (L)L. Thomas of Macclesfield of Prestbury in the County of Cheshire – Terence James Thomas
5 Nov 1997 (p.m.) (L)L. Simpson of Dunkeld of Dunkeld in Perth and Kinross – George Simpson
6 Nov 1997 (a.m.) (L)L. Monro of Langholm of Westerkirk in Dumfries and Galloway – Hector Seymour Peter Monro (died 30 Aug 2006)
6 Nov 1997 (p.m.) (L)L. Watson of Invergowrie of Invergowrie in Perth and Kinross – Michael Goodall Watson
22 Nov 1997 (L)L. Ryder of Wensum of Wensum in the County of Norfolk – Richard Andrew Ryder
24 Nov 1997 (L)L. Hattersley of Sparkbrook in the County of West Midlands – Roy Sydney George Hattersley
28 Nov 1997 (L)L. Neill of Bladen of Briantspuddle in the County of Dorset – Francis Patrick Neill (died 28 May 2016)
12 Feb 1998 (L)L. Butler of Brockwell of Herne Hill in the London Borough of Lambeth – Frederick Edward Robin Butler
13 Feb 1998 (L)L. Dearing of Kingston upon Hull in the County of the East Riding of Yorkshire – Ronald Ernest Dearing (died 19 Feb 2009)
14 Feb 1998 (L)L. Sheppard of Liverpool of West Kirby in the County of Merseyside – David Stuart Sheppard (died 5 March 2005)
23 Feb 1998 (L)L. Hamlyn of Edgeworth in the County of Gloucestershire – Paul Bertrand Hamlyn (died 31 Aug 2001)
17 July 1998 (a.m.) (L)L. Mackenzie of Framwellgate of Durham in the County of Durham – Brian Mackenzie
17 July 1998 (p.m.) (L)L. Clement-Jones of Clapham in the London Borough of Lambeth – Timothy Francis Clement-Jones
18 July 1998 (a.m.) (L)L. Alli of Norbury in the London Borough of Croydon – Waheed Alli
18 July 1998 (p.m.) (L)B. Uddin of Bethnal Green in the London Borough of Tower Hamlets – Manzila Pola Uddin
20 July 1998 (a.m.) (L)L. Marshall of Knightsbridge of Knightsbridge in the City of Westminster – Colin Marsh Marshall (died 5 July 2012)
20 July 1998 (p.m.) (L)L. Burns of Pitshanger in the London Borough of Ealing – Terence Burns
21 July 1998 (a.m.) (L)B. Goudie of Roundwood in the London Borough of Brent – Mary Teresa Goudie
21 July 1998 (p.m.) (L)L. Tomlinson of Walsall in the County of West Midlands – John Edward Tomlinson
23 July 1998 (a.m.) (L)B. Buscombe of Goring in the County of Oxfordshire – Peta Jane Buscombe
23 July 1998 (p.m.) (L)B. Thornton of Manningham in the County of West Yorkshire – Dorothea Glenys Thornton
24 July 1998 (a.m.) (L)L. Lamont of Lerwick of Lerwick in the Shetland Islands – Norman Stewart Hughson Lamont
24 July 1998 (p.m.) (L)B. Crawley of Edgbaston in the County of West Midlands – Christine Mary Crawley
25 July 1998 (a.m.) (L)L. Phillips of Sudbury of Sudbury in the County of Suffolk – Andrew Wyndham Phillips
25 July 1998 (p.m.) (L)L. Haskins of Skidby in the County of the East Riding of Yorkshire – Christopher Robin Haskins
27 July 1998 (a.m.) (L)L. Laming of Tewin in the County of Hertfordshire – William Herbert Laming
27 July 1998 (p.m.) (L)L. Bach of Lutterworth in the County of Leicestershire – William Stephen Goulden Bach
28 July 1998 (a.m.) (L)B. Miller of Chilthorne Domer of Chilthorne Domer in the County of Somerset – Susan Elizabeth Miller
28 July 1998 (p.m.) (L)L. Evans of Watford of Chipperfield in the County of Hertfordshire – David Charles Evans
29 July 1998 (a.m.) (L)L. Warner of Brockley in the London Borough of Lewisham – Norman Reginald Warner
29 July 1998 (p.m.) (L)L. Clarke of Hampstead of Hampstead in the London Borough of Camden – Anthony James Clarke
30 July 1998 (a.m.) (L)L. Christopher of Leckhampton in the County of Gloucestershire – Anthony Martin Grosvenor Christopher
30 July 1998 (p.m.) (L)L. Brookman of Ebbw Vale in the County of Gwent – David Keith Brookman
31 July 1998 (a.m.) (L)L. Hanningfield of Chelmsford in the County of Essex – Paul Edward Winston White
31 July 1998 (p.m.) (L)L. Bell of Belgravia in the City of Westminster – Timothy John Leigh Bell
1 Aug 1998 (a.m.) (L)L. Norton of Louth of Louth in the County of Lincolnshire – Philip Norton
1 Aug 1998 (p.m.) (L)B. Sharp of Guildford of Guildford in the County of Surrey – Margaret Lucy Sharp
3 Aug 1998 (a.m.) (L)B. Richardson of Calow of Calow in the County of Derbyshire – Kathleen Margaret Richardson
3 Aug 1998 (p.m.) (L)L. Ahmed of Rotherham in the County of South Yorkshire – Nazir Ahmed
4 Aug 1998 (a.m.) (L)L. Bragg of Wigton in the County of Cumbria – Melvyn Bragg
4 Aug 1998 (p.m.) (L)L. Sawyer of Darlington in the County of Durham – Lawrence Sawyer
5 Aug 1998 (L)L. Harris of Haringey of Hornsey in the London Borough of Haringey – Jonathan Toby Harris
1 Oct 1998 (a.m.) (A)L. Hobhouse of Woodborough of Woodborough in the County of Wiltshire – John Stewart Hobhouse (died 15 March 2004)
1 Oct 1998 (p.m.) (A)L. Millett of St Marylebone in the City of Westminster – Peter Julian Millett
2 Oct 1998 (L)L. Macdonald of Tradeston of Tradeston in the City of Glasgow – Angus John Macdonald
12 Jan 1999 (A)L. Phillips of Worth Matravers of Belsize Park in the London Borough of Camden – Nicholas Addison Phillips
5 Feb 1999 (L)L. Williamson of Horton of Horton in the County of Somerset – David Francis Williamson (died 30 Aug 2015)
10 Feb 1999 (L)L. Imbert of New Romney in the County of Kent – Peter Michael Imbert
25 Feb 1999 (L)B. O’Neill of Bengarve of The Braid in the County of Antrim – Onora Sylvia O’Neill
1 March 1999 (L)L. Patel of Dunkeld in Perth and Kinross – Narendra Babubhai Patel
2 March 1999 (L)L. Trotman of Osmotherley in the County of North Yorkshire – Alexander James Trotman (died 25 April 2005)
19 June 1999 (H)E. of Wessex (& V. Severn) – Edward Antony Richard Louis
10 July 1999 (L)B. Warwick of Undercliffe of Undercliffe in the County of West Yorkshire – Diana Mary Warwick
12 July 1999 (L)L. Fellowes of Shotesham in the County of Norfolk – Robert Fellowes
13 July 1999 (a.m.) (L)L. Stevenson of Coddenham of Coddenham in the County of Suffolk – Henry Dennistoun Stevenson
13 July 1999 (p.m.) (L)B. Stern of Vauxhall in the London Borough of Lambeth – Vivien Helen Stern
14 July 1999 (a.m.) (L)L. Forsyth of Drumlean of Drumlean in Stirling – Michael Bruce Forsyth
14 July 1999 (p.m.) (L)L. Faulkner of Worcester of Wimbledon in the London Borough of Merton – Richard Oliver Faulkner
15 July 1999 (a.m.) (L)B. Prashar of Runnymede in the County of Surrey – Usha Kumari Prashar
15 July 1999 (p.m.) (L)B. Hanham of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Joan Brownlow Hanham
16 July 1999 (a.m.) (L)L. Laird of Artigarvan in the County of Tyrone – John Dunn Laird
16 July 1999 (p.m.) (L)L. Rogan of Lower Iveagh in the County of Down – Dennis Robert David Rogan
19 July 1999 (a.m.) (L)L. Foster of Thames Bank of Reddish in the County of Greater Manchester – Norman Robert Foster
19 July 1999 (p.m.) (L)L. Elder of Kirkcaldy in Fife – Thomas Murray Elder
20 July 1999 (a.m.) (L)L. Lea of Crondall of Crondall in the County of Hampshire – David Edward Lea
20 July 1999 (p.m.) (L)L. Brett of Lydd in the County of Kent – William Henry Brett (died 29 March 2012)
21 July 1999 (a.m.) (L)L. Rennard of Wavertree in the County of Merseyside – Christopher John Rennard
21 July 1999 (p.m.) (L)B. Howells of St Davids of Charlton in the London Borough of Greenwich – Rosalind Patricia-Anne Howells
22 July 1999 (a.m.) (L)L. Bradshaw of Wallingford in the County of Oxfordshire – William Peter Bradshaw
22 July 1999 (p.m.) (L)L. King of West Bromwich of West Bromwich in the County of West Midlands – Tarsem King (died 9 Jan 2013)
23 July 1999 (a.m.) (L)L. Watson of Richmond of Richmond in the London Borough of Richmond upon Thames – Alan John Watson
23 July 1999 (p.m.) (L)L. Kirkham of Old Cantley in the County of South Yorkshire – Graham Kirkham
26 July 1999 (a.m.) (L)L. Grabiner of Aldwych in the City of Westminster – Anthony Stephen Grabiner
26 July 1999 (p.m.) (L)B. Massey of Darwen of Darwen in the County of Lancashire – Doreen Elizabeth Massey
27 July 1999 (a.m.) (L)L. Carlile of Berriew of Berriew in the County of Powys – Alexander Charles Carlile
27 July 1999 (p.m.) (L)L. Oxburgh of Liverpool in the County of Merseyside – Ernest Ronald Oxburgh
28 July 1999 (a.m.) (L)L. Harrison of Chester in the County of Cheshire – Lyndon Henry Arthur Harrison
28 July 1999 (p.m.) (L)L. Waldegrave of North Hill of Chewton Mendip in the County of Somerset – William Arthur Waldegrave
29 July 1999 (a.m.) (L)L. Goldsmith of Allerton in the County of Merseyside – Peter Henry Goldsmith
29 July 1999 (p.m.) (L)L. Filkin of Pimlico in the City of Westminster – David Geoffrey Nigel Filkin
30 July 1999 (a.m.) (L)L. Lipsey of Tooting in the London Borough of Wandsworth – David Lawrence Lipsey
30 July 1999 (p.m.) (L)B. Wilkins of Chesham Bois in the County of Buckinghamshire – Rosalie Catherine Wilkins
31 July 1999 (a.m.) (L)B. Blood of Blackwatertown in the County of Armagh – May Blood
31 July 1999 (p.m.) (L)B. Barker of Anagach in Highland – Elizabeth Jean Barker
2 Aug 1999 (a.m.) (L)L. Sharman of Redlynch in the County of Wiltshire – Colin Morven Sharman
2 Aug 1999 (p.m.) (L)B. Ashton of Upholland of St Albans in the County of Hertfordshire – Catherine Margaret Ashton
3 Aug 1999 (a.m.) (L)B. McIntosh of Hudnall of Hampstead in the London Borough of Camden – Genista Mary McIntosh
3 Aug 1999 (p.m.) (L)L. Woolmer of Leeds of Leeds in the County of West Yorkshire – Kenneth John Woolmer
4 Aug 1999 (a.m.) (L)B. Gale of Blaenrhondda in the County of Mid Glamorgan – Anita Gale
4 Aug 1999 (p.m.) (L)L. MacKenzie of Culkein of Assynt in Highland – Hector Uisdean MacKenzie
5 Aug 1999 (a.m.) (L)L. Smith of Leigh of Wigan in the County of Greater Manchester – Peter Richard Charles Smith
5 Aug 1999 (p.m.) (L)B. Whitaker of Beeston in the County of Nottinghamshire – Janet Alison Whitaker
6 Aug 1999 (a.m.) (L)L. Gavron of Highgate in the London Borough of Camden – Robert Gavron (died 7 Feb 2015)
6 Aug 1999 (p.m.) (L)B. Harris of Richmond of Richmond in the County of North Yorkshire – Angela Felicity Harris
24 Aug 1999 (L)L. Robertson of Port Ellen of Islay in Argyll and Bute – George Islay MacNeill Robertson
16 Nov 1999 (9 a.m.) (L:H)L. Low of Bispham in the County of Lancashire – Austin Richard William Low (1st L. Aldington) (died 7 Dec 2000)
16 Nov 1999 (12 noon) (L:H)L. Erroll of Kilmun of Kilmun in Argyll and Bute – Frederick James Erroll (1st L. Erroll of Hale) (died 14 Sep 2000)
16 Nov 1999 (3 p.m.) (L:H)L. Armstrong-Jones of Nymans in the County of West Sussex – Antony Charles Robert Armstrong-Jones (1st E. of Snowdon) (died 13 Jan 2017)
16 Nov 1999 (6 p.m.) (L:H)L. Pakenham of Cowley of Cowley in the County of Oxfordshire – Francis Aungier Pakenham (7th E. of Longford (I)) (died 3 Aug 2001)
16 Nov 1999 (9 p.m.) (L:H)L. Shepherd of Spalding of Spalding in the County of Lincolnshire – Malcolm Newton Shepherd (2nd L. Shepherd) (died 5 April 2001)
16 Nov 1999 (11 p.m.) (L:H)L. Hennessy of Windlesham in the County of Surrey – David James George Hennessy (3rd L. Windlesham) (died 21 Dec 2010)
17 Nov 1999 (6 a.m.) (L:H)L. Jellicoe of Southampton of Southampton in the County of Hampshire – George Patrick John Rushworth Jellicoe (2nd E. Jellicoe) (died 22 Feb 2007)
17 Nov 1999 (9 a.m.) (L:H)L. Ganzoni of Ipswich in the County of Suffolk – John Julian Ganzoni (2nd L. Belstead) (died 3 Dec 2005)
17 Nov 1999 (12 noon) (L:H)L. Gascoyne-Cecil of Essendon in the County of Rutland – Robert Michael James Gascoyne-Cecil (L. Cecil)
17 Nov 1999 (3 p.m.) (L:H)L. Carington of Upton of Upton in the County of Nottinghamshire – Peter Alexander Rupert Carington (6th L. Carrington)
9 Feb 2000 (L)L. Brittan of Spennithorne of Spennithorne in the County of North Yorkshire – Leon Brittan (died 21 Jan 2015)
10 Feb 2000 (L)B. Greengross of Notting Hill in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Sally Ralea Greengross
11 Feb 2000 (L)L. Birt of Liverpool in the County of Merseyside – John Birt
14 Feb 2000 (L)L. Patel of Blackburn of Langho in the County of Lancashire – Adam Hafejee Patel
15 Feb 2000 (L)L. Powell of Bayswater of Canterbury in the County of Kent – Charles David Powell
16 Feb 2000 (L)L. Joffe of Liddington in the County of Wiltshire – Joel Goodman Joffe (died 18 June 2017)
17 April 2000 (a.m.) (L:H)L. Acton of Bridgnorth of Aldenham in the County of Shropshire – Richard Gerald Lyon-Dalberg-Acton (4th L. Acton) (died 10 Oct 2010)
17 April 2000 (p.m.) (L:H)L. Grenfell of Kilvey of Kilvey in the County of Swansea – Julian Pascoe Francis St Leger Grenfell (3rd L. Grenfell)
18 April 2000 (p.m.) (L:H)L. Gueterbock of Cranford in the London Borough of Hilllingdon – Anthony Fitzhardinge Gueterbock (18th L. Berkeley)
18 April 2000 (p.m.) (L:H)L. Mitford of Redesdale in the County of Northumberland – Rupert Bertram Mitford (6th L. Redesdale)
19 April 2000 (6 a.m.) (L:H)L. Lyttelton of Aldershot of Aldershot in the County of Hampshire – Thomas Orlando Lyttelton (3rd V. Chandos)
19 April 2000 (9 a.m.) (L:H)L. Erskine of Alloa Tower of Alloa in Clackmannanshire – James Thorne Erskine (E. of Mar and Kellie)
19 April 2000 (12 noon) (L:H)L. Ponsonby of Roehampton of Shulbrede in the County of West Sussex – Frederick Matthew Thomas Ponsonby (4th L. Ponsonby of Shulbrede)
1 May 2000 (a.m.) (L)B. Northover of Cissbury in the County of West Sussex – Lindsay Patricia Granshaw
1 May 2000 (p.m.) (L)L. Oakeshott of Seagrove Bay of Seagrove Bay in the County of Isle of Wight – Matthew Alan Oakeshott
2 May 2000 (a.m.) (L)B. Billingham of Banbury in the County of Oxfordshire – Angela Theodora Billingham
2 May 2000 (p.m.) (L)L. Brennan of Bibury in the County of Gloucestershire – Daniel Joseph Brennan
3 May 2000 (a.m.) (L)B. Cohen of Pimlico of Pimlico in the City of Westminster – Janet Cohen
3 May 2000 (p.m.) (L)L. Layard of Highgate in the London Borough of Haringey – Peter Richard Grenville Layard
4 May 2000 (a.m.) (L)L. Greaves of Pendle in the County of Lancashire – Anthony Robert Greaves
4 May 2000 (p.m.) (L)L. Turnberg of Cheadle in the County of Cheshire – Leslie Arnold Turnberg
5 May 2000 (a.m.) (L)L. Hunt of Chesterton of Chesterton in the County of Cambridgeshire – Julian Charles Roland Hunt
9 May 2000 (a.m.) (L)B. Gibson of Market Rasen of Market Rasen in the County of Lincolnshire – Anne Gibson
9 May 2000 (p.m.) (L)B. Andrews of Southover in the County of East Sussex – Elizabeth Kay Andrews
10 May 2000 (a.m.) (L)L. Mitchell of Hampstead in the London Borough of Camden – Parry Andrew Mitchell
10 May 2000 (p.m.) (L)L. Parekh of Kingston upon Hull in the East Riding of Yorkshire – Bhikhu Chotalal Parekh
11 May 2000 (a.m.) (L)B. Scott of Needham Market of Needham Market in the County of Suffolk – Rosalind Carol Scott
11 May 2000 (p.m.) (L)L. Evans of Temple Guiting of Temple Guiting in the County of Gloucestershire – Matthew Evans (died 6 July 2016)
12 May 2000 (a.m.) (L)L. Shutt of Greetland of Greetland and Stainland in the County of West Yorkshire – David Trevor Shutt
12 May 2000 (p.m.) (L)L. Roper of Thorney Island in the City of Westminster – John Francis Hodgess Roper (died 29 Jan 2016)
15 May 2000 (a.m.) (L)B. Walmsley of West Derby in the County of Merseyside – Joan Margaret Walmsley
15 May 2000 (p.m.) (L)L. Bernstein of Craigweil of Craigweil in the County of West Sussex – Alexander Bernstein (died 12 April 2010)
16 May 2000 (a.m.) (L)L. Fyfe of Fairfield of Sauchie in the County of Clackmannanshire – George Lennox Fyfe (died 1 Feb 2011)
16 May 2000 (p.m.) (L)L. Coe of Ranmore in the County of Surrey – Sebastian Newbold Coe
5 June 2000 (L)L. Jordan of Bournville in the County of West Midlands – William Brian Jordan
7 June 2000 (a.m.) (L)B. Noakes of Goudhurst in the County of Sussex – Sheila Valerie Masters
7 June 2000 (p.m.) (L)L. Hodgson of Astley Abbotts of Nash in the County of Shropshire – Robin Granville Hodgson
12 June 2000 (L)L. Morgan of Aberdyfi in the County of Gwynedd – Kenneth Owen Morgan
17 July 2000 (A)L. Scott of Foscote of Foscote in the County of Buckinghamshire – Richard Rashleigh Folliott Scott
2 Oct 2000 (L)L. Luce of Adur in the County of West Sussex – Richard Napier Luce
20 Oct 2000 (L)L. Ashcroft of Chichester in the County of West Sussex – Michael Anthony Ashcroft
15 Jan 2001 (L)B. Boothroyd of Sandwell in the County of West Midlands – Betty Boothroyd
2 June 2001 (L)L. Chan of Oxton in the County of Merseyside – Michael Chew Koon Chan (died 21 Jan 2006)
4 June 2001 (L)L. Best of Godmanstone in the County of Dorset – Richard Stuart Best
5 June 2001 (L)L. Bhatia of Hampton in the London Borough of Richmond – Amirali Alibhai Bhatia
16 June 2001 (L)L. Rooker of Perry Barr in the County of West Midlands – Jeffrey William Rooker
18 June 2001 (L)B. Greenfield of Ot Moor in the County of Oxfordshire – Susan Adele Greenfield
19 June 2001 (L)L. Hannay of Chiswick of Bedford Park in the London Borough of Ealing – David Hugh Alexander Hannay
20 June 2001 (L)B. Morgan of Huyton of Huyton in the County of Merseyside – Sally Morgan
22 June 2001 (a.m.) (L)L. Sheldon of Ashton-under-Lyne in the County of Greater Manchester – Robert Edward Sheldon
22 June 2001 (p.m.) (L)L. Temple-Morris of Llandaff in the County of South Glamorgan and of Leominster in the County of Herefordshire – Peter Temple-Morris
23 June 2001 (L)L. Moser of Regents Park in the London Borough of Camden – Claus Adolf Moser (died 4 Sep 2015)
25 June 2001 (L)B. Howarth of Breckland of Parson Cross in the County of South Yorkshire – Valerie Georgina Howarth
26 June 2001 (L)L. Ouseley of Peckham Rye in the London Borough of Southwark – Herman George Ouseley
27 June 2001 (a.m.) (L)L. Guthrie of Craigiebank of Craigiebank in the City of Dundee – Charles Ronald Llewelyn Guthrie
27 June 2001 (p.m.) (L)L. Condon of Langton Green in the County of Kent – Paul Leslie Condon
28 June 2001 (a.m.) (L)B. Finlay of Llandaff of Llandaff in the County of South Glamorgan – Ilora Gillian Finlay
28 June 2001 (p.m.) (L)L. Browne of Madingley of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Edmund John Phillip Browne
29 June 2001 (a.m.) (L)B. Howe of Idlicote of Shipston-on-Stow in the County of Warwickshire – Elspeth Rosamund Morton Howe
29 June 2001 (p.m.) (L)L. Sutherland of Houndwood of Houndwood in the Scottish Borders – Stewart Ross Sutherland
30 June 2001 (L)L. Adebowale of Thornes in the County of West Yorkshire – Victor Olufemi Adebowale
2 July 2001 (a.m.) (L)L. Grocott of Telford in the County of Shropshire – Bruce Joseph Grocott
2 July 2001 (p.m.) (L)L. Clark of Windermere of Windermere in the County of Cumbria – David George Clark
3 July 2001 (a.m.) (L)L. Morris of Aberavon of Aberavon in the County of West Glamorgan and of Ceredigion in the County of Dyfed – John Morris
3 July 2001 (p.m.) (L)L. Fowler of Sutton Coldfield in the County of West Midlands – Peter Norman Fowler
4 July 2001 (a.m.) (L)L. Pendry of Stalybridge in the County of Greater Manchester – Thomas Pendry
4 July 2001 (p.m.) (L)L. Campbell-Savours of Allerdale in the County of Cumbria – Dale Norman Campbell-Savours
5 July 2001 (a.m.) (L)L. MacGregor of Pulham Market of Pulham Market in the County of Norfolk – John Roddick Russell MacGregor
5 July 2001 (p.m.) (L)L. Corbett of Castle Vale of Erdington in the County of West Midlands – Robin Corbett (died 19 Feb 2012)
6 July 2001 (L)L. Jones of Deeside in the County of Clwyd – Stephen Barry Jones
9 July 2001 (L)L. King of Bridgwater of Bridgwater in the County of Somerset – Thomas Jeremy King
10 July 2001 (L)L. Ashdown of Norton-sub-Hamdon of Norton-sub-Hamdon in the County of Somerset – Jeremy John Durham Ashdown
11 July 2001 (L)L. Fearn of Southport in the County of Merseyside – Ronald Cyril Fearn
12 July 2001 (L)L. Heseltine of Thenford in the County of Northamptonshire – Michael Ray Dibdin Heseltine
13 July 2001 (L)B. Golding of Newcastle-under-Lyme in the County of Staffordshire – Llinos Golding
14 July 2001 (L)B. Michie of Gallanach of Oban in Argyll and Bute – Janet Ray Michie (died 6 May 2008)
16 July 2001 (L)L. Radice of Chester-le-Street in the County of Durham – Giles Heneage Radice
17 July 2001 (L)L. Kilclooney of Armagh in the County of Armagh – John David Taylor
18 July 2001 (L)L. May of Oxford of Oxford in the County of Oxfordshire – Robert McCredie May
19 July 2001 (L)L. Maclennan of Rogart of Rogart in Sutherland – Robert Adam Ross Maclennan
20 July 2001 (L)L. Maginnis of Drumglass of Carnteel in the County of Tyrone – Kenneth Wiggins Maginnis
30 July 2001 (L)L. Brooke of Sutton Mandeville of Sutton Mandeville in the County of Wiltshire – Peter Leonard Brooke
28 Aug 2001 (L)L. Livsey of Talgarth of Talgarth in the County of Powys – Richard Arthur Lloyd Livsey (died 15 Sep 2010)
30 Oct 2001 (L)L. Black of Crossharbour of Crossharbour in the London Borough of Tower Hamlets – Conrad Moffat Black
1 Oct 2002 (A)L. Walker of Gestingthorpe of Gestingthorpe in the County of Essex – Robert Walker
1 Nov 2002 (L)L. Carey of Clifton of Clifton in the City and County of Bristol – George Leonard Carey
18 Nov 2002 (L)L. Wilson of Dinton of Dinton in the County of Buckinghamshire – Richard Thomas James Wilson
16 June 2003 (L)L. Boyce of Pimlico in the City of Westminster – Michael Cecil Boyce
17 June 2003 (L)L. Cullen of Whitekirk of Whitekirk in East Lothian – William Douglas Cullen
9 Jan 2004 (L)L. Triesman of Tottenham in the London Borough of Haringey – David Maxim Triesman
12 Jan 2004 (a.m.) (A)B. Hale of Richmond of Easby in the County of North Yorkshire – Brenda Marjorie Hale
12 Jan 2004 (p.m.) (A)L. Carswell of Killeen in the County of Down – Robert Douglas Carswell
13 Jan 2004 (A)L. Brown of Eaton-under-Heywood of Eaton-under-Heywood in the County of Shropshire – Simon Denis Brown
1 June 2004 (a.m.) (L)L. Kalms of Edgware in the London Borough of Barnet – Harold Stanley Kalms
1 June 2004 (p.m.) (L)L. Drayson of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Paul Rudd Drayson
2 June 2004 (a.m.) (L)B. Falkner of Margravine of Barons Court in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Kishwer Falkner
2 June 2004 (p.m.) (L)L. Tunnicliffe of Bracknell in the Royal County of Berkshire – Denis Tunnicliffe
3 June 2004 (a.m.) (L)L. Bhattacharyya of Moseley in the County of West Midlands – Sushantha Kumar Bhattacharyya
3 June 2004 (p.m.) (L)L. Garden of Hampstead in the London Borough of Camden – Timothy Garden (died 9 Aug 2007)
4 June 2004 (a.m.) (L)L. Howard of Rising of Castle Rising in the County of Norfolk – Greville Patrick Charles Howard
4 June 2004 (p.m.) (L)L. Hart of Chilton of Chilton in the County of Suffolk – Garry Richard Rushby Hart (died 3 Aug 2017)
7 June 2004 (a.m.) (L)L. Leitch of Oakley in Fife – Alexander Park Leitch
7 June 2004 (p.m.) (L)L. Gould of Brookwood of Brookwood in the County of Surrey – Philip Gould (died 6 Nov 2011)
8 June 2004 (a.m.) (L)B. Henig of Lancaster in the County of Lancashire – Ruth Beatrice Henig
8 June 2004 (p.m.) (L)L. Carter of Coles of Westmill in the County of Hertfordshire – Patrick Robert Carter
9 June 2004 (a.m.) (L)L. Snape of Wednesbury in the County of West Midlands – Peter Charles Snape
9 June 2004 (p.m.) (L)B. Morris of Bolton of Bolton in the County of Greater Manchester – Patricia Morris
10 June 2004 (a.m.) (L)L. Truscott of St James’s in the City of Westminster – Peter Derek Truscott
10 June 2004 (p.m.) (L)B. Wall of New Barnet of New Barnet in the London Borough of Barnet – Margaret Mary Wall (died 25 Jan 2017)
11 June 2004 (a.m.) (L)B. Prosser of Battersea in the London Borough of Wandsworth – Margaret Theresa Prosser
11 June 2004 (p.m.) (L)B. Morgan of Drefelin of Drefelin in the County of Dyfed – Delyth Jane Morgan
14 June 2004 (a.m.) (L)L. Laidlaw of Rothiemay in Banffshire – Irvine Alan Stewart Laidlaw
14 June 2004 (p.m.) (L)L. Rosser of Ickenham in the London Borough of Hillingdon – Richard Andrew Rosser
15 June 2004 (a.m.) (L)B. Neuberger of Primrose Hill in the London Borough of Camden – Julia Babette Sarah Neuberger
15 June 2004 (p.m.) (L)L. Roberts of Llandudno of Llandudno in the County of Gwynedd – John Roger Roberts
16 June 2004 (a.m.) (L)L. Giddens of Southgate in the London Borough of Enfield – Anthony Giddens
16 June 2004 (p.m.) (L)L. Rana of Malone in the County of Antrim – Diljit Singh Rana
17 June 2004 (a.m.) (L)B. Murphy of Aldgate in the City of London – Elaine Murphy
17 June 2004 (p.m.) (L)L. Maxton of Blackwaterfoot in Ayrshire and Arran – John Alston Maxton
18 June 2004 (a.m.) (L)L. Ballyedmond of Mourne in the County of Down – Edward Enda Haughey (died 13 March 2014)
18 June 2004 (p.m.) (L)L. McKenzie of Luton of Luton in the County of Bedfordshire – William David McKenzie
21 June 2004 (a.m.) (L)L. Dykes of Harrow Weald in the London Borough of Harrow – Hugh John Maxwell Dykes
21 June 2004 (p.m.) (L)L. Broers of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Alec Nigel Broers
22 June 2004 (a.m.) (L)B. Young of Hornsey of Hornsey in the London Borough of Haringey – Margaret Omolola Young
22 June 2004 (p.m.) (L)L. Vallance of Tummel of Tummel in Perth and Kinross – Iain David Thomas Vallance
23 June 2004 (a.m.) (L)L. Steinberg of Belfast in the County of Antrim – Leonard Steinberg (died 2 Nov 2009)
23 June 2004 (p.m.) (L)B. Bonham-Carter of Yarnbury of Yarnbury in the County of Wiltshire – Jane Bonham Carter
24 June 2004 (a.m.) (L)B. Chapman of Leeds in the County of West Yorkshire – Nicola Jane Chapman (died 3 Sep 2009)
24 June 2004 (p.m.) (L)B. McDonagh of Mitcham and of Morden in the London Borough of Merton – Margaret Josephine McDonagh
25 June 2004 (a.m.) (L)L. Young of Norwood Green of Norwood Green in the London Borough of Ealing – Anthony Ian Young
25 June 2004 (p.m.) (L)B. Royall of Blaisdon of Blaisdon in the County of Gloucestershire – Janet Anne Royall
28 June 2004 (a.m.) (L)L. Rowlands of Merthyr Tydfil and of Rhymney in the County of Mid-Glamorgan – Edward Rowlands
28 June 2004 (p.m.) (L)L. Haworth of Fisherfield in Ross and Cromarty – Alan Robert Haworth
29 June 2004 (a.m.) (L)L. Cameron of Dillington of Dillington in the County of Somerset – Ewen James Hanning Cameron
29 June 2004 (p.m.) (L)L. George of St Tudy in the County of Cornwall – Edward Alan John George (died 18 April 2009)
30 June 2004 (a.m.) (L)L. Griffiths of Burry Port of Pembrey and Burry Port in the County of Dyfed – Leslie John Griffiths
30 June 2004 (p.m.) (L)L. Kerr of Kinlochard of Kinlochard in Perth and Kinross – John Olav Kerr
1 July 2004 (a.m.) (L)B. D’Souza of Wychwood in the County of Oxfordshire – Frances Gertrude Claire D’Souza
1 July 2004 (p.m.) (L)L. Alliance of Manchester in the County of Greater Manchester – David Alliance
11 Jan 2005 (L)L. Patten of Barnes of Barnes in the London Borough of Richmond – Christopher Francis Patten
28 Jan 2005 (L)L. Kinnock of Bedwellty in the County of Gwent – Neil Gordon Kinnock
31 March 2005 (L)L. Hope of Thornes of Thornes in the County of West Yorkshire – David Michael Hope
6 April 2005 (L)L. Stevens of Kirkwhelpington of Kirkwhelpington in the County of Northumberland – John Arthur Stevens
16 May 2005 (L)L. Adonis of Camden Town in the London Borough of Camden – Andrew Adonis
17 May 2005 (L)L. Ramsbotham of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – David John Ramsbotham
31 May 2005 (L)B. Fritchie of Gloucester in the County of Gloucestershire – Irene Tordoff Fritchie
10 June 2005 (L)L. Kirkwood of Kirkhope of Kirkhope in Scottish Borders – Archibald Johnstone Kirkwood
13 June 2005 (L)B. Taylor of Bolton of Bolton in the County of Greater Manchester – Winifred Ann Taylor
14 June 2005 (a.m.) (L)B. Morris of Yardley of Yardley in the County of West Midlands – Estelle Morris
14 June 2005 (p.m.) (L)L. O’Neill of Clackmannan of Clackmannan in Clackmannanshire – Martin John O’Neill
15 June 2005 (a.m.) (L)L. Howarth of Newport of Newport in the County of Gwent – Alan Thomas Howarth
15 June 2005 (p.m.) (L)L. Tyler of Linkinhorne in the County of Cornwall – Paul Archer Tyler
16 June 2005 (a.m.) (L)L. Foulkes of Cumnock of Cumnock in East Ayrshire – George Foulkes
16 June 2005 (p.m.) (L)L. Foster of Bishop Auckland of Bishop Auckland in the County of Durham – Derek Foster
17 June 2005 (a.m.) (L)L. Hamilton of Epsom of West Anstey in the County of Devon – Archibald Gavin Hamilton
17 June 2005 (p.m.) (L)L. Chidgey of Hamble-le-Rice in the County of Hampshire – David William George Chidgey
20 June 2005 (a.m.) (L)L. Jones of Cheltenham of Cheltenham in the County of Gloucestershire – Nigel David Jones
20 June 2005 (p.m.) (L)L. Bilston of Bilston in the County of West Midlands – Dennis Turner (died 25 Feb 2014)
21 June 2005 (a.m.) (L)B. Shephard of Northwold of Northwold in the County of Norfolk – Gillian Patricia Shephard
21 June 2005 (p.m.) (L)B. Clark of Calton of Calton in the City of Edinburgh – Lynda Margaret Clark
22 June 2005 (a.m.) (L)L. Moonie of Bennochy in Fife – Lewis George Moonie
22 June 2005 (p.m.) (L)L. Smith of Finsbury of Finsbury in the London Borough of Islington – Christopher Robert Smith
23 June 2005 (a.m.) (L)B. Tonge of Kew in the London Borough of Richmond upon Thames – Jennifer Louise Tonge
23 June 2005 (p.m.) (L)L. Stratford of Stratford in the London Borough of Newham – Anthony Louis Banks (died 8 Jan 2006)
24 June 2005 (a.m.) (L)B. Bottomley of Nettlestone of St Helens in the County of Isle of Wight – Virginia Hilda Brunette Maxwell Bottomley
24 June 2005 (p.m.) (L)L. Mawhinney of Peterborough in the County of Cambridgeshire – Brian Stanley Mawhinney
27 June 2005 (a.m.) (L)L. Cunningham of Felling of Felling in the County of Tyne and Wear – John Anderson Cunningham
27 June 2005 (p.m.) (L)L. Lyell of Markyate of Markyate in the County of Hertfordshire – Nicholas Walter Lyell (died 30 Aug 2010)
28 June 2005 (a.m.) (L)L. Anderson of Swansea of Swansea in the County of West Glamorgan – Donald Anderson
28 June 2005 (p.m.) (L)B. Adams of Craigielea of Craigielea in Renfrewshire – Katherine Patricia Irene Adams
29 June 2005 (a.m.) (L)L. Soley of Hammersmith in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Clive Stafford Soley
29 June 2005 (p.m.) (L)B. Corston of St George in the County and City of Bristol – Jean Ann Corston
19 July 2005 (L)L. Goodlad of Lincoln in the County of Lincolnshire – Alastair Robertson Goodlad
6 Sep 2005 (L)L. Rees of Ludlow of Ludlow in the County of Shropshire – Martin John Rees
7 Sep 2005 (L)L. Turner of Ecchinswell of Ecchinswell in the County of Hampshire – Jonathan Adair Turner
3 Oct 2005 (A)L. Mance of Frognal in the London Borough of Camden – Jonathan Hugh Mance
5 Oct 2005 (L)B. Deech of Cumnor in the County of Oxfordshire – Ruth Lynn Deech
10 Oct 2005 (L)B. Valentine of Putney in the London Borough of Wandsworth – Josephine Clare Valentine
11 Oct 2005 (L)L. Turnbull of Enfield in the London Borough of Enfield – Andrew Turnbull
12 Oct 2005 (L)L. Hastings of Scarisbrick of Scarisbrick in the County of Lancashire – Michael John Hastings
22 March 2006 (L)L. Davidson of Glen Clova of Glen Clova in Angus – Neil Forbes Davidson
28 April 2006 (L)L. Crisp of Eaglescliffe in the County of Durham – Edmund Nigel Ramsay Crisp
26 May 2006 (a.m.) (L)L. Lee of Trafford of Bowdon in the County of Cheshire – John Robert Louis Lee
26 May 2006 (p.m.) (L)B. Thomas of Winchester of Winchester in the County of Hampshire – Celia Marjorie Thomas
30 May 2006 (a.m.) (L)L. Cotter of Congresbury in the County of Somerset – Brian Joseph Michael Cotter
30 May 2006 (p.m.) (L)B. Quin of Gateshead in the County of Tyne and Wear – Joyce Gwendolen Quin
31 May 2006 (a.m.) (L)L. Taylor of Holbeach of South Holland in the County of Lincolnshire – John Derek Taylor
31 May 2006 (p.m.) (L)L. Burnett of Whitchurch in the County of Devon – John Patrick Aubone Burnett
1 June 2006 (a.m.) (L)B. Kingsmill of Holland Park in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Denise Patricia Byrne Kingsmill
1 June 2006 (p.m.) (L)L. Teverson of Tregony in the County of Cornwall – Robin Teverson
2 June 2006 (a.m.) (L)L. Trimble of Lisnagarvey in the County of Antrim – William David Trimble
2 June 2006 (p.m.) (L)B. Verma of Leicester in the County of Leicestershire – Sandip Verma
5 June 2006 (a.m.) (L)B. Jones of Whitchurch of Whitchurch in the County of South Glamorgan – Margaret Beryl Jones
5 June 2006 (p.m.) (L)B. Ford of Cunninghame in North Ayrshire – Margaret Anne Ford
6 June 2006 (a.m.) (L)L. Leach of Fairford of Fairford in the County of Gloucestershire – Charles Guy Rodney Leach (died 12 June 2016)
6 June 2006 (p.m.) (L)L. Sheikh of Cornhill in the City of London – Mohamed Iltaf Sheikh
7 June 2006 (a.m.) (L)L. Morrow of Clogher Valley in the County of Tyrone – Maurice George Morrow
7 June 2006 (p.m.) (L)L. Morris of Handsworth of Handsworth in the County of West Midlands – William Manuel Morris
8 June 2006 (a.m.) (L)L. Marland of Odstock in the County of Wiltshire – Jonathan Peter Marland
8 June 2006 (p.m.) (L)L. Patel of Bradford of Bradford in the County of West Yorkshire – Kamlesh Kumar Patel
9 June 2006 (a.m.) (L)L. Bruce-Lockhart of The Weald in the County of Kent – Alexander John Bruce-Lockhart (died 14 Aug 2008)
9 June 2006 (p.m.) (L)L. James of Blackheath of Wildbrooks in the County of West Sussex – David Noel James
12 June 2006 (a.m.) (L)L. Bradley of Withington in the County of Greater Manchester – Keith John Charles Bradley
12 June 2006 (p.m.) (L)L. Browne of Belmont of Belmont in the County of Antrim – Wallace Hamilton Browne
13 June 2006 (a.m.) (L)B. Butler-Sloss of Marsh Green in the County of Devon – Ann Elizabeth Oldfield Butler-Sloss
13 June 2006 (p.m.) (L)L. Low of Dalston of Dalston in the London Borough of Hackney – Colin MacKenzie Low
14 June 2006 (a.m.) (L)B. Paisley of St George’s of St George’s in the County of Antrim – Eileen Emily Paisley
14 June 2006 (p.m.) (L)L. Boyd of Duncansby of Duncansby in Caithness – Colin David Boyd
15 June 2006 (a.m.) (L)L. Rowe-Beddoe of Kilgetty in the County of Dyfed – David Sydney Rowe-Beddoe
15 June 2006 (p.m.) (L)L. Dear of Willersey in the County of Gloucestershire – Geoffrey James Dear
16 June 2006 (a.m.) (L)L. Bilimoria of Chelsea in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Karan Faridoon Bilimoria
16 June 2006 (p.m.) (L)B. Meacher of Spitalfields in the London Borough of Tower Hamlets – Molly Christine Meacher
30 June 2006 (L)L. Harries of Pentregarth of Ceinewydd in the County of Dyfed – Richard Douglas Harries
18 Sep 2006 (L)L. Jay of Ewelme of Ewelme in the County of Oxfordshire – Michael Hastings Jay
19 Dec 2006 (L)L. Walker of Aldringham of Aldringham in the County of Suffolk – Michael John Dawson Walker
11 Jan 2007 (A)L. Neuberger of Abbotsbury of Abbotsbury in the County of Dorset – David Edmond Neuberger
23 March 2007 (L)B. Coussins of Whitehall Park in the London Borough of Islington – Jean Elizabeth Coussins
26 March 2007 (L)L. Bew of Donegore in the County of Antrim – Paul Anthony Elliott Bew
27 March 2007 (L)L. Hameed of Hampstead in the London Borough of Camden – Khalid Hameed
28 March 2007 (L)L. Krebs of Wytham in the County of Oxfordshire – John Richard Krebs
29 March 2007 (L)L. Mawson of Bromley-by-Bow in the London Borough of Tower Hamlets – Andrew Mawson
30 March 2007 (L)B. Campbell of Surbiton of Surbiton in the Royal Borough of Kingston upon Thames – Jane Susan Campbell
9 July 2007 (a.m.) (L)L. Malloch-Brown of St Leonard’s Forest in the County of West Sussex – George Mark Malloch Brown
9 July 2007 (p.m.) (L)L. West of Spithead of Seaview in the County of Isle of Wight – Alan William John West
10 July 2007 (L)L. Jones of Birmingham of Alvechurch and of Bromsgrove in the County of Worcestershire – Digby Marritt Jones
11 July 2007 (L)B. Vadera of Holland Park in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Shriti Vadera
12 July 2007 (L)L. Darzi of Denham of Gerrards Cross in the County of Buckinghamshire – Ara Warkes Darzi
10 Oct 2007 (L)L. Janvrin of Chalford Hill in the County of Gloucestershire – Robin Berry Janvrin
11 Oct 2007 (L)B. Warsi of Dewsbury in the County of West Yorkshire – Sayeeda Hussain Warsi
15 Oct 2007 (L)B. Neville-Jones of Hutton Roof in the County of Cumbria – Lilian Pauline Neville-Jones
16 Oct 2007 (L)B. Garden of Frognal of Hampstead in the London Borough of Camden – Susan Elizabeth Garden
17 Oct 2007 (L)L. Wallace of Tankerness of Tankerness in Orkney – James Robert Wallace
10 Dec 2007 (L)L. Stern of Brentford of Elsted in the County of West Sussex and of Wimbledon in the London Borough of Merton – Nicholas Herbert Stern
11 Dec 2007 (L)B. Afshar of Heslington in the County of North Yorkshire – Haleh Afshar
28 May 2008 (L)L. Mogg of Queen’s Park in the County of East Sussex – John Frederick Mogg
29 May 2008 (L)L. Smith of Kelvin of Kelvin in the City of Glasgow – Robert Haldane Smith
2 June 2008 (L)B. Manningham-Buller of Northampton in the County of Northamptonshire – Elizabeth Lydia Manningham-Buller
30 June 2008 (L)L. Bates of Langbaurgh in the County of North Yorkshire – Michael Walton Bates
1 Oct 2008 (L)L. Judge of Draycote in the County of Warwickshire – Igor Judge
13 Oct 2008 (L)L. Mandelson of Foy in the County of Herefordshire and of Hartlepool in the County of Durham – Peter Benjamin Mandelson
15 Oct 2008 (L)L. Carter of Barnes of Barnes in the London Borough of Richmond upon Thames – Stephen Andrew Carter
16 Oct 2008 (L)L. Myners of Truro in the County of Cornwall – Paul Myners
3 Nov 2008 (L)L. Pannick of Radlett in the County of Hertfordshire – David Philip Pannick
10 Nov 2008 (L)B. Campbell of Loughborough of Loughborough in the County of Leicestershire – Susan Catherine Campbell
2 Feb 2009 (L)L. Davies of Abersoch of Abersoch in the County of Gwynedd – Evan Mervyn Davies
21 April 2009 (A)L. Collins of Mapesbury of Hampstead Town in the London Borough of Camden – Lawrence Antony Collins
29 May 2009 (L)L. Clarke of Stone-cum-Ebony of Stone-cum-Ebony in the County of Kent – Anthony Peter Clarke
27 June 2009 (L)L. Freud of Eastry in the County of Kent – David Anthony Freud
29 June 2009 (A)L. Kerr of Tonaghmore of Tonaghmore in the County of Down – Brian Francis Kerr
30 June 2009 (L)B. Kinnock of Holyhead of Holyhead in the County of Ynys Môn – Glenys Elizabeth Kinnock
20 July 2009 (L)L. Sugar of Clapton in the London Borough of Hackney – Alan Michael Sugar
25 Aug 2009 (L)L. Martin of Springburn of Port Dundas in the City of Glasgow – Michael John Martin
1 Sep 2009 (L)L. Sacks of Aldgate in the City of London – Jonathan Henry Sacks
11 Sep 2009 (L)B. O’Loan of Kirkinriola in the County of Antrim – Nuala Patricia O’Loan
19 March 2010 (L)L. Hall of Birkenhead of Birkenhead in the County of Cheshire – Anthony William Hall
22 March 2010 (L)L. Kakkar of Loxbeare in the County of Devon – Ajay Kumar Kakkar
23 March 2010 (L)B. Grey-Thompson of Eaglescliffe in the County of Durham – Carys Davina Grey-Thompson
24 March 2010 (L)L. Bichard of Nailsworth in the County of Gloucestershire – Michael George Bichard
27 May 2010 (L)L. Hill of Oareford of Oareford in the County of Somerset – Jonathan Hopkin Hill
28 May 2010 (L)L. Wei of Shoreditch in the London Borough of Hackney – Nathanael Ming-Yan Wei
29 May 2010 (L)L. Sassoon of Ashley Park in the County of Surrey – James Meyer Sassoon
17 June 2010 (a.m.) (L)B. Sherlock of Durham in the County of Durham – Maeve Christina Mary Sherlock
17 June 2010 (p.m.) (L)L. McFall of Alcluith of Dumbarton in Dunbartonshire – John Francis McFall
18 June 2010 (6 a.m.) (L)L. Wolfson of Aspley Guise of Aspley Guise in the County of Bedfordshire – Simon Adam Wolfson
18 June 2010 (9 a.m.) (L)L. Willis of Knaresborough of Harrogate in the County of North Yorkshire – George Philip Willis
18 June 2010 (12 noon) (L)B. Armstrong of Hill Top of Crook in the County of Durham – Hilary Jane Armstrong
18 June 2010 (3 p.m.) (L)L. Bannside of North Antrim in the County of Antrim – Ian Richard Kyle Paisley (died 12 Sep 2014)
19 June 2010 (L)L. Liddle of Carlisle in the County of Cumbria – Roger John Liddle
20 June 2010 (a.m.) (L)B. Drake of Shene in the County of Surrey – Jean Lesley Patricia Drake
20 June 2010 (p.m.) (L)B. Wheeler of Blackfriars in the City of London – Margaret Eileen Joyce Wheeler
21 June 2010 (a.m.) (L)L. Deben of Winston in the County of Suffolk – John Selwyn Gummer
21 June 2010 (p.m.) (L)L. Kennedy of Southwark of Newington in the London Borough of Southwark – Roy Francis Kennedy
22 June 2010 (a.m.) (L)B. Hayter of Kentish Town of Kentish Town in the London Borough of Camden – Dianne Hayter
22 June 2010 (p.m.) (L)L. McAvoy of Rutherglen in Lanarkshire – Thomas McLaughlin McAvoy
23 June 2010 (a.m.) (L)L. Knight of Weymouth of Weymouth in the County of Dorset – James Philip Knight
23 June 2010 (p.m.) (L)L. Gardiner of Kimble of Kimble in the County of Buckinghamshire – John Eric Gardiner
24 June 2010 (a.m.) (L)L. Maples of Stratford-upon-Avon in the County of Warwickshire – John Cradock Maples (died 9 June 2012)
24 June 2010 (p.m.) (L)L. German of Llanfrechfa in the County Borough of Torfaen – Michael James German
25 June 2010 (a.m.) (L)B. Hussein-Ece of Highbury in the London Borough of Islington – Meral Hussein Ece
25 June 2010 (p.m.) (L)B. Ritchie of Brompton of Brompton in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Shireen Olive Ritchie (died 24 April 2012)
26 June 2010 (a.m.) (L)B. Benjamin of Beckenham in the County of Kent – Floella Karen Yunies Benjamin
26 June 2010 (p.m.) (L)B. Donaghy of Peckham in the London Borough of Southwark – Rita Margaret Donaghy
27 June 2010 (a.m.) (L)L. Hutton of Furness of Aldingham in the County of Cumbria – John Matthew Patrick Hutton
27 June 2010 (p.m.) (L)L. Boateng of Akyem in the Republic of Ghana and of Wembley in the London Borough of Brent – Paul Yaw Boateng
28 June 2010 (6 a.m.) (L)L. McConnell of Glenscorrodale of the Isle of Arran in Ayrshire and Arran – Jack Wilson McConnell
28 June 2010 (9 a.m.) (L)L. Touhig of Islwyn and Glansychan in the County of Gwent – James Donnelly Touhig
7 July 2010 (a.m.) (L)L. Davies of Stamford of Stamford in the County of Lincolnshire – John Quentin Davies
7 July 2010 (1 p.m.) (L)B. Smith of Basildon of Basildon in the County of Essex – Angela Evans Smith
7 July 2010 (2 p.m.) (L)L. Prescott of Kingston upon Hull in the County of East Yorkshire – John Leslie Prescott
7 July 2010 (3 p.m.) (L)B. Liddell of Coatdyke of Airdrie in Lanarkshire – Helen Lawrie Liddell
8 July 2010 (a.m.) (L)L. Spicer of Cropthorne in the County of Worcestershire – William Michael Hardy Spicer
8 July 2010 (p.m.) (L)L. Boswell of Aynho of Aynho in the County of Northamptonshire – Timothy Eric Boswell
9 July 2010 (a.m.) (L)L. Black of Brentwood of Brentwood in the County of Essex – Guy Vaughan Black
9 July 2010 (p.m.) (L)B. Browning of Whimple in the County of Devon – Angela Frances Browning
10 July 2010 (a.m.) (L)L. Wills of North Swindon in the County of Wiltshire and of Woodside Park in the London Borough of Barnet – Michael David Wills
10 July 2010 (p.m.) (L)L. Popat of Harrow in the London Borough of Harrow – Dolar Amarshi Popat
12 July 2010 (a.m.) (L)B. Stedman-Scott of Rolvenden in the County of Kent – Deborah Stedman-Scott
12 July 2010 (p.m.) (L)L. Macdonald of River Glaven of Cley-next-the-Sea in the County of Norfolk – Kenneth Donald John Macdonald
13 July 2010 (a.m.) (L)L. Stevenson of Balmacara of Little Missenden in the County of Buckinghamshire – Robert Wilfrid Stevenson
13 July 2010 (p.m.) (L)L. Howard of Lympne of Lympne in the County of Kent – Michael Howard
14 July 2010 (a.m.) (L)L. Shipley of Gosforth in the County of Tyne and Wear – John Warren Shipley
14 July 2010 (p.m.) (L)B. Newlove of Warrington in the County of Cheshire – Helen Margaret Newlove
15 July 2010 (a.m.) (L)B. Parminter of Godalming in the County of Surrey – Kathryn Jane Parminter
15 July 2010 (p.m.) (L)B. Hughes of Stretford of Ellesmere Port in the County of Cheshire – Beverley June Hughes
16 July 2010 (a.m.) (L)L. Taylor of Goss Moor of Truro in the County of Cornwall – Matthew Owen John Taylor
16 July 2010 (p.m.) (L)L. Reid of Cardowan of Stepps in Lanarkshire – John Reid
19 July 2010 (a.m.) (L)B. Nye of Lambeth in the London Borough of Lambeth – Susan Jane Nye
19 July 2010 (p.m.) (L)B. Healy of Primrose Hill of Primrose Hill in the London Borough of Camden – Anna Mary Healy
20 July 2010 (a.m.) (L)L. Blair of Boughton of Boughton in the County of Cheshire – Ian Warwick Blair
20 July 2010 (p.m.) (L)L. Beecham of Benwell and Newcastle upon Tyne in the County of Tyne and Wear – Jeremy Hugh Beecham
21 July 2010 (a.m.) (L)L. Faulks of Donnington in the Royal County of Berkshire – Edward Peter Lawless Faulks
21 July 2010 (p.m.) (L)B. Eaton of Cottingley in the County of West Yorkshire – Ellen Margaret Eaton
22 July 2010 (a.m.) (L)L. Allan of Hallam of Ecclesall in the County of South Yorkshire – Richard Beecroft Allan
22 July 2010 (p.m.) (L)L. Browne of Ladyton of Ladyton in Ayrshire and Arran – Desmond Henry Browne
23 July 2010 (L)L. Williams of Baglan of Neath Port Talbot in Glamorgan – Michael Charles Williams (died 23 April 2017)
26 July 2010 (L)L. Monks of Blackley in the County of Greater Manchester – John Stephen Monks
8 Nov 2010 (L)L. Hennessy of Nympsfield of Nympsfield in the County of Gloucestershire – Peter John Hennessy
15 Nov 2010 (L)B. Hollins of Wimbledon in the London Borough of Merton and of Grenoside in the County of South Yorkshire – Sheila Clare Hollins
16 Nov 2010 (L)L. Green of Hurstpierpoint of Hurstpierpoint in the County of West Sussex – Stephen Keith Green
22 Nov 2010 (L:H)L. Kerr of Monteviot of Monteviot in Roxburghshire – Michael Andrew Foster Jude Kerr (13th M. of Lothian (S))
17 Dec 2010 (a.m.) (L)L. Lingfield of Lingfield in the County of Surrey – Robert George Alexander Balchin
17 Dec 2010 (p.m.) (L)L. Feldman of Elstree of Elstree in the County of Hertfordshire – Andrew Simon Feldman
18 Dec 2010 (a.m.) (L)L. Dobbs of Wylye in the County of Wiltshire – Michael John Dobbs
18 Dec 2010 (p.m.) (L)L. Cormack of Enville in the County of Staffordshire – Patrick Thomas Cormack
20 Dec 2010 (a.m.) (L)L. Sharkey of Niton Undercliff in the County of the Isle of Wight – John Kevin Sharkey
20 Dec 2010 (p.m.) (L)L. Ribeiro of Achimota in the Republic of Ghana and of Ovington in the County of Hampshire – Bernard Francisco Ribeiro
21 Dec 2010 (a.m.) (L)B. Shackleton of Belgravia of Belgravia in the City of Westminster – Fiona Sara Shackleton
21 Dec 2010 (p.m.) (L)B. Doocey of Hampton in the London Borough of Richmond upon Thames – Elizabeth Deirdre Doocey
22 Dec 2010 (a.m.) (L)B. Kramer of Richmond Park in the London Borough of Richmond upon Thames – Susan Veronica Kramer
22 Dec 2010 (p.m.) (L)B. Wheatcroft of Blackheath in the London Borough of Greenwich – Patience Jane Wheatcroft
23 Dec 2010 (a.m.) (L)L. True of East Sheen in the County of Surrey – Nicholas Edward True
23 Dec 2010 (p.m.) (L)L. Lexden of Lexden in the County of Essex and of Strangford in the County of Down – Alistair Basil Cooke
24 Dec 2010 (a.m.) (L)B. Jolly of Congdon’s Shop in the County of Cornwall – Judith Anne Jolly
24 Dec 2010 (p.m.) (L)L. Risby of Haverhill in the County of Suffolk – Richard John Grenville Spring
10 Jan 2011 (a.m.) (L)B. Stowell of Beeston of Beeston in Our County of Nottinghamshire – Tina Wendy Stowell
10 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Strasburger of Langridge in Our County of Somerset – Paul Cline Strasburger
11 Jan 2011 (a.m.) (L)L. Marks of Henley-on-Thames of Henley-on-Thames in the County of Oxfordshire – Jonathan Clive Marks
11 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Wasserman of Pimlico in the City of Westminster – Gordon Joshua Wasserman
12 Jan 2011 (a.m.) (L)L. Fellowes of West Stafford of West Stafford in the County of Dorset – Julian Alexander Fellowes
12 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Loomba of Moor Park in the County of Hertfordshire – Rajinder Paul Loomba
13 Jan 2011 (a.m.) (L)L. Ahmad of Wimbledon of Wimbledon in the London Borough of Merton – Tariq Mahmood Ahmad
13 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Flight of Worcester in the County of Worcestershire – Howard Emerson Flight
14 Jan 2011 (a.m.) (L)L. Edmiston of Lapworth in the County of Warwickshire – Robert Norman Edmiston
14 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Framlingham of Eye in the County of Suffolk – Michael Nicholson Lord
15 Jan 2011 (a.m.) (L)L. Wood of Anfield of Tonbridge in the County of Kent – Stewart Martin Wood
15 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Empey of Shandon in the City and County Borough of Belfast – Reginald Norman Morgan Empey
17 Jan 2011 (a.m.) (L)L. Palmer of Childs Hill of Childs Hill in the London Borough of Barnet – Monroe Edward Palmer
17 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Stoneham of Droxford of the Meon Valley in the County of Hampshire – Benjamin Russell Mackintosh Stoneham
18 Jan 2011 (a.m.) (L)B. Berridge of The Vale of Catmose in the County of Rutland – Elizabeth Rose Berridge
18 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Fink of Northwood in the County of Middlesex – Stanley Fink
19 Jan 2011 (a.m.) (L)L. Dannatt of Keswick in the County of Norfolk – Francis Richard Dannatt
19 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Wigley of Caernarfon in the County of Gwynedd – Dafydd Wynne Wigley
20 Jan 2011 (a.m.) (L)L. Collins of Highbury of Highbury in the London Borough of Islington – Raymond Edward Harry Collins
20 Jan 2011 (a.m.) (L)L. Hussain of Luton in the County of Bedfordshire – Qurban Hussain
21 Jan 2011 (a.m.) (L)B. Bakewell of Stockport in the County of Greater Manchester – Joan Dawson Bakewell
21 Jan 2011 (p.m.) (L)B. Heyhoe Flint of Wolverhampton in the County of West Midlands – Rachael Heyhoe Flint (died 18 Jan 2017)
24 Jan 2011 (a.m.) (L)L. Kestenbaum of Foxcote in the County of Somerset – Jonathan Andrew Kestenbaum
24 Jan 2011 (p.m.) (L)B. Morgan of Ely of Ely in the City of Cardiff – Mair Eluned Morgan
25 Jan 2011 (a.m.) (L)L. Magan of Castletown of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – George Morgan Magan
25 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Grade of Yarmouth of Yarmouth in the County of Isle of Wight – Michael Ian Grade
26 Jan 2011 (a.m.) (L)B. Jenkin of Kennington of Hatfield Peverel in the County of Essex – Anne Caroline Jenkin
26 Jan 2011 (p.m.) (L)B. King of Bow of Bow in the London Borough of Tower Hamlets – Oona Tamsyn King
27 Jan 2011 (a.m.) (L)B. Randerson of Roath Park in the City of Cardiff – Jennifer Elizabeth Randerson
27 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Noon of St John’s Wood in the London Borough of Camden – Gulam Kaderbhoy Noon (died 27 Oct 2015)
28 Jan 2011 (a.m.) (L)B. Tyler of Enfield of Enfield in the London Borough of Enfield – Claire Tyler
28 Jan 2011 (p.m.) (L)L. Stirrup of Marylebone in the City of Westminster – Graham Eric Stirrup
31 Jan 2011 (a.m.) (L)B. Lister of Burtersett of Nottingham in the County of Nottinghamshire – Margot Ruth Aline Lister
31 Jan 2011 (p.m.) (L)B. Worthington of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Bryony Katherine Worthington
1 Feb 2011 (a.m.) (L)L. Glendonbrook of Bowdon in the County of Cheshire – Michael David Bishop
1 Feb 2011 (p.m.) (L)L. Gold of Westcliff-on-Sea in the County of Essex – David Laurence Gold
2 Feb 2011 (a.m.) (L)L. Storey of Childwall in the City of Liverpool – Michael John Storey
2 Feb 2011 (p.m.) (L)L. Stephen of Lower Deeside in the City of Aberdeen – Nicol Ross Stephen
4 Feb 2011 (a.m.) (L)L. Glasman of Stoke Newington and of Stamford Hill in the London Borough of Hackney – Maurice Mark Glasman
4 Feb 2011 (p.m.) (L)B. Brinton of Kenardington in the County of Kent – Sarah Virginia Brinton
28 Feb 2011 (L)L. Blencathra of Penrith in the County of Cumbria – David John Maclean
26 May 2011 (H)D. of Cambridge (& E. of Strathearn & L. Carrickfergus) – William Arthur Philip Louis
12 Oct 2011 (L)L. Singh of Wimbledon of Wimbledon in the London Borough of Merton – Indarjit Singh
13 Oct 2011 (L)L. Curry of Kirkharle of Kirkharle in the County of Northumberland – Donald Thomas Younger Curry
10 Jan 2012 (L)L. O’Donnell of Clapham in the London Borough of Wandsworth – Augustine Thomas O’Donnell
25 June 2012 (L)B. Kidron of Angel in the London Borough of Islington – Beeban Tania Kidron
3 July 2012 (L)L. Trees of The Ross in Perth and Kinross – Alexander John Trees
1 Nov 2012 (L)L. Deighton of Carshalton in the County of Surrey – Paul Clive Deighton
8 Jan 2013 (L)L. Williams of Oystermouth of Oystermouth in the City and County of Swansea – Rowan Douglas Williams
21 Jan 2013 (L)L. Nash of Ewelme in the County of Oxfordshire – John Alfred Stoddard Nash
25 March 2013 (L)B. Lane-Fox of Soho of Soho in the City of Westminster – Martha Lane Fox
26 March 2013 (L)L. Berkeley of Knighton of Knighton in the County of Powys – Michael Fitzhardinge Berkeley
12 July 2013 (L)L. Livingston of Parkhead of Parkhead in the City of Glasgow – Ian Paul Livingston
19 July 2013 (L)L. King of Lothbury of Lothbury in the City of London – Mervyn Allister King
4 Sep 2013 (a.m.) (L)L. Horam of Grimsargh in the County of Lancashire – John Rhodes Horam
4 Sep 2013 (p.m.) (L)B. Grender of Kingston upon Thames in the London Borough of Kingston upon Thames – Rosalind Mary Grender
5 Sep 2013 (a.m.) (L)L. Mendelsohn of Finchley in the London Borough of Barnet – Jonathan Neil Mendelsohn
5 Sep 2013 (p.m.) (L)L. Wrigglesworth of Norton on Tees in the County of Durham – Ian William Wrigglesworth
6 Sep 2013 (a.m.) (L)B. Manzoor of Knightsbridge in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Zahida Parveen Manzoor
6 Sep 2013 (p.m.) (L)B. Lawrence of Clarendon of Clarendon in the Commonwealth Realm of Jamaica – Doreen Delceita Lawrence
9 Sep 2013 (a.m.) (L)L. Bourne of Aberystwyth of Aberystwyth in the County of Ceredigion and of Wethersfield in the County of Essex – Nicholas Henry Bourne
9 Sep 2013 (p.m.) (L)B. Bakewell of Hardington Mandeville of Hardington Mandeville in the County of Somerset – Catherine Mary Bakewell
10 Sep 2013 (a.m.) (L)B. Neville-Rolfe of Chilmark in the County of Wiltshire – Lucy Jeanne Neville-Rolfe
10 Sep 2013 (p.m.) (L)L. Whitby of Harborne in the City of Birmingham – Michael John Whitby
11 Sep 2013 (a.m.) (L)L. Finkelstein of Pinner in the County of Middlesex – Daniel William Finkelstein
11 Sep 2013 (p.m.) (L)L. Carrington of Fulham of Fulham in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Matthew Hadrian Marshall Carrington
12 Sep 2013 (a.m.) (L)L. Sherbourne of Didsbury of Didsbury in the City of Manchester – Stephen Ashley Sherbourne
12 Sep 2013 (p.m.) (L)L. Paddick of Brixton in the London Borough of Lambeth – Brian Leonard Paddick
13 Sep 2013 (a.m.) (L)L. Purvis of Tweed of East March in the Scottish Borders – Jeremy Purvis
13 Sep 2013 (p.m.) (L)L. Holmes of Richmond of Richmond in the London Borough of Richmond upon Thames – Christopher Holmes
16 Sep 2013 (a.m.) (L)B. Hodgson of Abinger of Abinger in the County of Surrey – Fiona Ferelith Hodgson
16 Sep 2013 (p.m.) (L)L. Leigh of Hurley of Hurley in the Royal County of Berkshire – Howard Darryl Leigh
17 Sep 2013 (a.m.) (L)L. Verjee of Portobello in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Rumi Verjee
17 Sep 2013 (p.m.) (L)B. Suttie of Hawick in the Scottish Borders – Alison Mary Suttie
18 Sep 2013 (a.m.) (L)B. Humphreys of Llanrwst in the County of Conwy – Christine Mary Humphreys
18 Sep 2013 (p.m.) (L)L. Haughey of Hutchesontown in the City of Glasgow – William Haughey
19 Sep 2013 (a.m.) (L)L. Balfe of Dulwich in the London Borough of Southwark – Richard Andrew Balfe
19 Sep 2013 (p.m.) (L)B. Kennedy of Cradley of Cradley in the Metropolitan Borough of Dudley – Alicia Pamela Kennedy
20 Sep 2013 (a.m.) (L)B. Williams of Trafford of Hale in the County of Greater Manchester – Susan Frances Maria Williams
20 Sep 2013 (p.m.) (L)B. Jones of Moulsecoomb of Moulsecoomb in the County of East Sussex – Jennifer Helen Jones
2 Oct 2013 (a.m.) (L)L. Allen of Kensington of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Charles Lamb Allen
2 Oct 2013 (p.m.) (L)L. Palumbo of Southwark of Southwark in the London Borough of Southwark – James Rudolph Palumbo
3 Oct 2013 (a.m.) (L)L. Bamford of Daylesford in the County of Gloucestershire and of Wootton in the County of Staffordshire – Anthony Paul Bamford
3 Oct 2013 (p.m.) (L)B. Goldie of Bishopton in the County of Renfrewshire – Annabel MacNicoll Goldie
4 Oct 2013 (L)L. Thomas of Cwmgiedd of Cwmgiedd in the County of Powys – Roger John Laugharne Thomas
24 Feb 2014 (L)L. Richards of Herstmonceux of Emsworth in the County of Hampshire – David Julian Richards
5 Sep 2014 (L)L. Farmer of Bishopsgate in the City of London – Michael Stahel Farmer
11 Sep 2014 (a.m.) (L)L. Fox of Leominster in the County of Herefordshire – Christopher Francis Fox
11 Sep 2014 (p.m.) (L)L. Suri of Ealing in the London Borough of Ealing – Ranbir Singh Suri
12 Sep 2014 (a.m.) (L)B. Smith of Newnham of Crosby in the County of Merseyside – Julie Elizabeth Smith
12 Sep 2014 (p.m.) (L)B. Evans of Bowes Park of Bowes Park in the London Borough of Haringey – Natalie Jessica Evans
15 Sep 2014 (a.m.) (L)L. Goddard of Stockport of Stockport in the County of Greater Manchester – David Goddard
15 Sep 2014 (p.m.) (L)B. Harding of Winscombe of Nether Compton in the County of Dorset – Diana Mary Harding
16 Sep 2014 (a.m.) (L)B. Chisholm of Owlpen of Owlpen in the County of Gloucestershire – Caroline Elizabeth Chisholm
16 Sep 2014 (p.m.) (L)B. Shields of Maida Vale in the City of Westminster – Joanna Shields
17 Sep 2014 (a.m.) (L)L. Rose of Monewden of Monewden in the County of Suffolk – Stuart Alan Ransom Rose
17 Sep 2014 (p.m.) (L)L. Cooper of Windrush of Chipping Norton in the County of Oxfordshire – Andrew Timothy Cooper
18 Sep 2014 (a.m.) (L)B. Helic of Millbank in the City of Westminster – Arminka Helic
18 Sep 2014 (p.m.) (L)B. Rebuck of Bloomsbury in the London Borough of Camden – Gail Ruth Rebuck
19 Sep 2014 (a.m.) (L)B. Mobarik of Mearns in the County of Renfrewshire – Nosheena Shaheen Mobarik
19 Sep 2014 (p.m.) (L)L. Scriven of Hunters Bar in the City of Sheffield – Paul James Scriven
22 Sep 2014 (a.m.) (L)L. Lennie of Longsands Tynemouth in the County of Tyne and Wear – Christopher John Lennie
22 Sep 2014 (p.m.) (L)B. Brady of Knightsbridge in the City of Westminster – Karren Rita Brady
23 Sep 2014 (a.m.) (L)L. Cashman of Limehouse in the London Borough of Tower Hamlets – Michael Maurice Cashman
23 Sep 2014 (p.m.) (L)B. Pinnock of Cleckheaton in the County of West Yorkshire – Kathryn Mary Pinnock
24 Sep 2014 (a.m.) (L)L. Callanan of Low Fell in the County of Tyne and Wear – Martin John Callanan
24 Sep 2014 (p.m.) (L)B. Janke of Clifton in the City and County of Bristol – Barbara Lilian Janke
28 Nov 2014 (L)L. Green of Deddington of Deddington in the County of Oxfordshire – Andrew Fleming Green
2 Dec 2014 (L)B. Wolf of Dulwich of Dulwich in the London Borough of Southwark – Alison Margaret Wolf
3 Dec 2014 (L)L. Evans of Weardale of Toys Hill in Our County of Kent – Jonathan Douglas Evans
11 Dec 2014 (L)L. Lisvane of Blakemere in the County of Herefordshire – Robert James Rogers
16 Dec 2014 (L)L. Hay of Ballyore of Ballyore in the City of Londonderry – William Alexander Hay
17 March 2015 (L)L. Kerslake of Endcliffe in the City of Sheffield – Robert Walter Kerslake
19 May 2015 (L)B. Altmann of Tottenham in the London Borough of Haringey – Rosalind Miriam Altmann
26 May 2015 (a.m.) (L)L. Dunlop of Helensburgh in the County of Dunbarton – Andrew James Dunlop
26 May 2015 (p.m.) (L)L. Maude of Horsham of Shipley in the County of West Sussex – Francis Anthony Aylmer Maude
28 May 2015 (a.m.) (L)L. O’Neill of Gatley of Gatley in the County of Greater Manchester – Terence James O’Neill
28 May 2015 (p.m.) (L)L. Bridges of Headley of Headley Heath in the County of Surrey – James George Robert Bridges
29 May 2015 (L)L. Prior of Brampton of Swannington in the County of Norfolk – David Gifford Leathes Prior
8 June 2015 (L)L. Keen of Elie of Elie in Fife – Richard Sanderson Keen
28 Sep 2015 (a.m.) (L)L. Blunkett of Brightside and Hillsborough in the City of Sheffield – David Blunkett
28 Sep 2015 (p.m.) (L)L. Hayward of Cumnor in the County of Oxfordshire – Robert Antony Hayward
29 Sep 2015 (a.m.) (L)L. Young of Cookham of Cookham in the Royal County of Berkshire – George Samuel Knatchbull Young
29 Sep 2015 (p.m.) (L)L. Smith of Hindhead of Hindhead in the County of Surrey – Philip Roland Smith
30 Sep 2015 (a.m.) (L)L. Gilbert of Panteg of Panteg in the County of Monmouthshire – Stephen Gilbert
30 Sep 2015 (p.m.) (L)B. Mone of Mayfair in the City of Westminster – Michelle Georgina Mone
1 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Arbuthnot of Edrom of Edrom in the County of Berwick – James Norwich Arbuthnot
1 Oct 2015 (2 p.m.) (L)L. O’Shaughnessy of Maidenhead in the Royal County of Berkshire – James Richard O’Shaughnessy
1 Oct 2015 (3 p.m.) (L)B. Stroud of Fulham in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Philippa Claire Stroud
2 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Polak of Hertsmere in the County of Hertfordshire – Stuart Polak
2 Oct 2015 (p.m.) (L)B. Sheehan of Wimbledon in the London Borough of Merton and of Tooting in the London Borough of Wandsworth – Shaista Ahmad Sheehan
5 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Lansley of Orwell in the County of Cambridgeshire – Andrew David Lansley
5 Oct 2015 (p.m.) (L)L. Oates of Denby Grange in the County of West Yorkshire – Jonathan Oates
6 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Lupton of Lovington in the County of Hampshire – James Roger Crompton Lupton
6 Oct 2015 (p.m.) (L)B. McIntosh of Pickering of the Vale of York in the County of North Yorkshire – Anne Caroline Ballingall McIntosh
7 Oct 2015 (a.m.) (L)B. Redfern of the Isle of Axholme in the County of Lincolnshire – Elizabeth Marie Redfern
7 Oct 2015 (p.m.) (L)L. Foster of Bath of Bath in the County of Somerset – Donald Michael Ellison Foster
8 Oct 2015 (a.m.) (L)B. Pidding of Amersham in the County of Buckinghamshire – Emma Samantha Pidding
8 Oct 2015 (p.m.) (L)B. Scott of Bybrook of Upper Wraxall in the County of Wiltshire – Jane Antoinette Scott
9 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Hague of Richmond of Richmond in the County of North Yorkshire – William Jefferson Hague
9 Oct 2015 (p.m.) (L)B. Burt of Solihull of Solihull in the County of West Midlands – Lorely Jane Burt
12 Oct 2015 (a.m.) (L:H)L. Hailsham of Kettlethorpe of Kettlethorpe in the County of Lincolnshire – Douglas Martin Hogg (3rd V. Hailsham)
12 Oct 2015 (p.m.) (L)L. Barker of Battle of Battle in the County of East Sussex – Gregory Leonard George Barker
13 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Robathan of Poultney in the County of Leicestershire – Andrew Robert George Robathan
13 Oct 2015 (p.m.) (L)L. Campbell of Pittenweem of Pittenweem in the County of Fife – Walter Menzies Campbell
14 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Shinkwin of Balham in the London Borough of Wandsworth – Kevin Joseph Maximilian Shinkwin
14 Oct 2015 (p.m.) (L)B. Finn of Swansea in the County of West Glamorgan – Simone Jari Finn
15 Oct 2015 (a.m.) (L)B. Rock of Stratton in the County of Dorset – Kate Harriet Alexandra Rock
15 Oct 2015 (p.m.) (L)L. Porter of Spalding of Spalding in the County of Lincolnshire – Gary Andrew Porter
16 Oct 2015 (a.m.) (L)B. McGregor-Smith of Sunninghill in the Royal County of Berkshire – Ruby McGregor-Smith
16 Oct 2015 (p.m.) (L)L. Willetts of Havant in the County of Hampshire – David Lindsay Willetts
19 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Bruce of Bennachie of Torphins in the County of Aberdeen – Malcolm Gray Bruce
19 Oct 2015 (p.m.) (L)L. Beith of Berwick upon Tweed in the County of Northumberland – Alan James Beith
20 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Murphy of Torfaen of Abersychan in the County of Gwent – Paul Peter Murphy
20 Oct 2015 (p.m.) (L)B. Featherstone of Highgate in the London Borough of Haringey – Lynne Choona Featherstone
21 Oct 2015 (a.m.) (L)B. Thornhill of Watford in the County of Hertfordshire – Dorothy Thornhill
21 Oct 2015 (p.m.) (L)L. Livermore of Rotherhithe in the London Borough of Southwark – Spencer Elliot Livermore
22 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Hain of Neath in the County of West Glamorgan – Peter Gerald Hain
22 Oct 2015 (p.m.) (L)B. Fall of Ladbroke Grove in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Catherine Susan Fall
23 Oct 2015 (a.m.) (L)B. Bowles of Berkhamsted of Bourne End in the County of Hertfordshire – Sharon Margaret Bowles
23 Oct 2015 (p.m.) (L)L. Watts of Ravenhead in the County of Merseyside – David Leonard Watts
26 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Stunell of Hazel Grove in the County of Greater Manchester – Robert Andrew Stunell
26 Oct 2015 (p.m.) (L)B. Primarolo of Windmill Hill in the City of Bristol – Dawn Primarolo
27 Oct 2015 (L)B. Jowell of Brixton in the London Borough of Lambeth – Tessa Jane Helen Douglas Jowell
29 Oct 2015 (L)L. Mair of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Robert James Mair
30 Oct 2015 (a.m.) (L)L. Bird of Notting Hill in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – John Anthony Bird
30 Oct 2015 (p.m.) (L)B. Brown of Cambridge of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Julia Elizabeth King
2 Nov 2015 (L)B. Watkins of Tavistock of Buckland Monachorum in the County of Devon – Mary Jane Watkins
1 Dec 2015 (L)L. Darling of Roulanish Great Bernera in the County of Ross and Cromarty – Alistair Maclean Darling
29 Feb 2016 (L)L. Price of Sturminster Newton in the County of Dorset – Mark Ian Price
30 Aug 2016 (a.m.) (L)B. Sugg of Coldharbour in the London Borough of Lambeth – Elizabeth Grace Sugg
30 Aug 2016 (p.m.) (L)B. Vere of Norbiton of Norbiton in the Royal Borough of Kingston upon Thames – Charlotte Sarah Emily Vere
31 Aug 2016 (a.m.) (L)L. Fraser of Corriegarth of Corriegarth in the County of Inverness – Alexander Andrew Macdonell Fraser
31 Aug 2016 (p.m.) (L)L. Gadhia of Northwood in the County of Middlesex – Jitesh Kishorekumar Gadhia
1 Sep 2016 (a.m.) (L)L. McInnes of Kilwinning of Kilwinning in the County of Ayrshire – Mark McInnes
1 Sep 2016 (p.m.) (L)L. Kirkhope of Harrogate of Harrogate in the County of North Yorkshire – Timothy John Robert Kirkhope
2 Sep 2016 (a.m.) (L)L. Caine of Temple Newsam in the City of Leeds – Jonathan Michael Caine
2 Sep 2016 (p.m.) (L)B. Bertin of Battersea in the London Borough of Wandsworth – Gabrielle Louise Bertin
5 Sep 2016 (a.m.) (L)B. Couttie of Downe in the County of Kent – Philippa Marion Roe
5 Sep 2016 (p.m.) (L)B. Bloomfield of Hinton Waldrist of Hinton Waldrist in the County of Oxfordshire – Olivia Caroline Bloomfield
6 Sep 2016 (a.m.) (L)B. Chakrabarti of Kennington in the London Borough of Lambeth – Sharmishta Chakrabarti
6 Sep 2016 (p.m.) (L)B. Cavendish of Little Venice of Mells in the County of Somerset – Hilary Camilla Cavendish
4 Oct 2016 (L)L. Macpherson of Earl’s Court of Earl’s Court in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Nicholas Ian Macpherson
17 Oct 2016 (L)L. Ricketts of Shortlands in the County of Kent – Peter Forbes Ricketts
20 Oct 2016 (L)L. Llewellyn of Steep of Steep in the County of Hampshire – Edward David Gerard Llewellyn
22 June 2017 (L)B. Wyld of Gosforth in the City of Newcastle upon Tyne – Laura Lee Wyld
14 July 2017 (L)L. Duncan of Springbank of Springbank in the County of Perth – Ian James Duncan
19 Oct 2017 (a.m.) (L)B. Fairhead of Yarm in the County of North Yorkshire – Rona Alison Fairhead
19 Oct 2017 (p.m.) (L)L. Agnew of Oulton of Oulton in the County of Norfolk – Theodore Thomas More Agnew
30 Oct 2017 (L)L. Burnett of Maldon of Maldon in the County of Essex – Ian Duncan Burnett
3 Nov 2017 (L)L. Geidt of Crobeg in the County of Ross and Cromarty – Christopher Edward Wollaston MacKenzie Geidt
7 Nov 2017 (a.m.) (L)L. Chartres of Wilton in the County of Wiltshire – Richard John Carew Chartres
7 Nov 2017 (p.m.) (L)L. Hogan-Howe of Sheffield in the County of South Yorkshire – Bernard Hogan-Howe

Home page | Chronological list 1801–2017 | Alphabetical index 1801–2017 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1990 | Chronological list 1991–2017
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1990 | Alphabetical index 1991–2017
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders
List of Lords of Appeal in Ordinary 1876–2009 | Legislation relating to Lords of Appeal in Ordinary
NEW   Writs in acceleration | NEW   Disclaimers of peerages and resignations from the House of Lords

Last updated: 13 November 2017.

Valid XHTML 1.0! Valid CSS!