Coronet of a baron - link to home pageUnited Kingdom peerage creations 1801 to 2017: a list compiled by David Beamish

Peerages created under the Life Peerages Act 1958

Home page | Chronological list 1801–2017 | Alphabetical index 1801–2017 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1990 | Chronological list 1991–2017
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1990 | Alphabetical index 1991–2017
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders
List of Lords of Appeal in Ordinary 1876–2009 | Legislation relating to Lords of Appeal in Ordinary
NEW   Writs in acceleration | NEW   Disclaimers of peerages and resignations from the House of Lords

The colour code used on this page is shown in the List of administrations.

1 Aug 1958L. Fraser of Lonsdale of Regent’s Park in the County of London – William Jocelyn Ian Fraser (died 19 Dec 1974)
2 Aug 1958L. Stonham of Earl Stonham in the County of Suffolk – Victor John Collins (died 22 Dec 1971)
4 Aug 1958L. Geddes of Epsom of Epsom in the County of Surrey – Charles John Geddes (died 2 May 1983)
5 Aug 1958L. Stopford of Fallowfield of Hindley Green in the County Palatine of Lancaster – John Sebastian Bach Stopford (died 6 March 1961)
6 Aug 1958L. Granville-West of Pontypool in the County of Monmouth – Daniel Granville West (died 23 Sep 1984)
7 Aug 1958L. Taylor of Harlow in the County of Essex – Stephen James Lake Taylor (died 1 Feb 1988)
8 Aug 1958B. Wootton of Abinger of Abinger Common in the County of Surrey – Barbara Frances Wright (died 11 July 1988)
11 Aug 1958L. Shackleton of Burley in the County of Southampton – Edward Arthur Alexander Shackleton (died 22 Sep 1994)
18 Aug 1958L. Twining of Tanganyika and of Godalming in the County of Surrey – Edward Francis Twining (died 21 July 1967)
22 Aug 1958L. Boothby of Buchan and Rattray Head in the County of Aberdeen – Robert John Graham Boothby (died 16 July 1986)
22 Sep 1958B. Swanborough of Swanborough in the County of Sussex – Stella Isaacs (Mss dowager of Reading) (died 22 May 1971)
24 Sep 1958L. Ferrier of Culter in the County of Lanark – Victor Ferrier Noel-Paton (died 4 June 1992)
26 Sep 1958B. Elliot of Harwood of Rulewater in the County of Roxburgh – Katharine Elliot (died 3 Jan 1994)
30 Sep 1958L. Parker of Waddington of Lincoln’s Inn in the Borough of Holborn – Hubert Lister Parker (died 15 Sep 1972)
6 Oct 1958 (L:H)B. Ravensdale of Kedleston of Kedleston in the County of Derby – Mary Irene Curzon (2nd B. Ravensdale) (died 9 Feb 1966)
14 Feb 1959L. Shawcross of Friston in the County of Sussex – William Hartley Shawcross (died 10 July 2003)
17 Feb 1959L. Plowden of Plowden in the County of Salop – Edwin Noel Plowden (died 15 Feb 2001)
19 Feb 1959L. James of Rusholme of Fallowfield in the County Palatine of Lancaster – Eric John Francis James (died 16 May 1992)
16 June 1959L. Robbins of Clare Market in the City of Westminster – Lionel Charles Robbins (died 15 May 1984)
2 Nov 1959L. Morrison of Lambeth of Lambeth in the County of London – Herbert Stanley Morrison (died 6 March 1965)
3 Nov 1959L. Craigton of Renfield in the County of the City of Glasgow – Jack Nixon Browne (died 28 July 1993)
16 Dec 1959B. Horsbrugh of Horsbrugh in the County of Peebles – Florence Gertrude Horsbrugh (died 6 Dec 1969)
28 Jan 1960L. Dalton of Forest and Frith in the County Palatine of Durham – Edward Hugh John Neale Dalton (died 13 Feb 1962)
30 Jan 1960L. Bossom of Maidstone in the County of Kent – Alfred Charles Bossom (died 4 Sep 1965)
16 May 1960L. Casey of Berwick in the State of Victoria and Commonwealth of Australia and of the City of Westminster – Richard Gardiner Casey (died 17 June 1976)
2 Feb 1961L. Williams of Barnburgh of Barnburgh in the West Riding of the County of York – Thomas Williams (died 29 March 1967)
4 Feb 1961B. Summerskill of Ken Wood in the County of London – Edith Clara Summerskill (died 4 Feb 1980)
7 Feb 1961L. Hughes of Hawkhill in the County of the City of Dundee – William Hughes (died 31 Dec 1999)
8 Feb 1961L. Peddie of the City and County of Kingston upon Hull – James Mortimer Peddie (died 13 April 1978)
9 Feb 1961L. Lindgren of Welwyn Garden City in the County of Hertford – George Samuel Lindgren (died 8 Sep 1971)
10 Feb 1961L. Walston of Newton in the County of Cambridge – Henry David Leonard George Walston (died 29 May 1991)
16 Feb 1961L. Alport of Colchester in the County of Essex – Cuthbert James McCall Alport (died 28 Oct 1998)
21 Feb 1961L. Molson of High Peak in the County of Derby – Arthur Hugh Elsdale Molson (died 13 Oct 1991)
2 June 1961L. Fisher of Lambeth of Lambeth in the County of London – Geoffrey Francis Fisher (died 15 Sep 1972)
28 June 1961L. Robens of Woldingham of Woldingham in the County of Surrey – Alfred Robens (died 27 June 1999)
11 July 1961L. Coutanche of Saint Brelade in the Island of Jersey – Alexander Moncrieff Coutanche (died 18 Dec 1973)
12 April 1962B. Burton of Coventry of Coventry in the County of Warwick – Elaine Frances Burton (died 6 Oct 1991)
13 April 1962L. Francis-Williams of Abinger in the County of Surrey – Edward Francis Williams (died 5 June 1970)
16 April 1962L. Todd of Trumpington in the County of Cambridge – Alexander Robertus Todd (died 10 Jan 1997)
3 May 1962L. Sainsbury of Drury Lane in the Borough of Holborn – Alan John Sainsbury (died 21 Oct 1998)
10 May 1962L. Franks of Headington in the County of Oxford – Oliver Shewell Franks (died 15 Oct 1992)
11 May 1962L. Champion of Pontypridd in the County of Glamorgan – Arthur Joseph Champion (died 2 March 1985)
14 May 1962L. Ilford of Bury in the County Palatine of Lancaster – Geoffrey Clegg Hutchinson (died 20 Aug 1974)
15 May 1962L. Williamson of Eccleston in the Borough of Saint Helens – Thomas Williamson (died 27 Feb 1983)
31 Jan 1963L. Chelmer of Margaretting in the County of Essex – Eric Cyril Boyd Edwards (died 3 March 1997)
13 June 1963L. Hill of Luton of Harpenden in the County of Hertford – Charles Hill (died 22 Aug 1989)
9 July 1963L. Balerno of Currie in the County of Midlothian – Alick Drummond Buchanan-Smith (died 28 July 1984)
13 Jan 1964B. Northchurch of Chiswick in the County of Middlesex – Frances Joan Davidson (Viscountess Davidson) (died 25 Nov 1985)
15 Jan 1964L. Gardiner of Kittisford in the County of Somerset – Gerald Austin Gardiner (died 7 Jan 1990)
16 Jan 1964L. Llewelyn-Davies of Hastoe in the County of Hertford – Richard Llewelyn-Davies (died 27 Oct 1981)
18 Jan 1964L. Bowden of Chesterfield in the County of Derby – Bertram Vivian Bowden (died 31 July 1989)
20 Jan 1964L. Hobson of Brent in the County of Middlesex – Charles Rider Hobson (died 17 Feb 1966)
21 Jan 1964L. Willis of Chislehurst in the County of Kent – Edward Henry Willis (died 22 Dec 1992)
22 Jan 1964L. Tangley of Blackheath in the County of Surrey – Edwin Savory Herbert (died 5 June 1973)
23 Jan 1964B. Gaitskell of Egremont in the County of Cumberland – Anna Dora Gaitskell (died 1 July 1989)
20 April 1964L. Runcorn of Heswall in the County Palatine of Chester – Dennis Forwood Vosper (died 20 Jan 1968)
21 Aug 1964L. Oakshott of Bebington in the County Palatine of Chester – Hendrie Dudley Oakshott (died 1 Feb 1975)
22 Aug 1964L. Bourne of Atherstone in the County of Warwick – Geoffrey Kemp Bourne (died 26 June 1982)
24 Aug 1964L. Hurd of Newbury in the Royal County of Berks – Anthony Richard Hurd (died 12 Feb 1966)
25 Aug 1964L. Royle of Pendleton in the City of Salford – Charles Royle (died 30 Sep 1975)
14 Sep 1964L. Rhodes of Saddleworth in the West Riding of the County of York – Hervey Rhodes (died 11 Sep 1987)
17 Sep 1964L. Murray of Newhaven of Newhaven in the County of the City of Edinburgh – Keith Anderson Hope Murray (died 10 Oct 1993)
5 Oct 1964L. Mitchison of Carradale in the County of Argyll – Gilbert Richard Mitchison (died 14 Feb 1970)
27 Oct 1964L. Caradon of St Cleer in the County of Cornwall – Hugh Mackintosh Foot (died 5 Sep 1990)
29 Oct 1964L. Snow of the City of Leicester – Charles Percy Snow (died 1 July 1980)
11 Nov 1964L. Chalfont of Llantarnam in the County of Monmouth – Arthur Gwynne Jones
7 Dec 1964B. Brooke of Ystradfellte of Ystradfellte in the County of Brecknock – Barbara Muriel Brooke (died 1 Sep 2000)
8 Dec 1964B. Emmet of Amberley of Amberley in the County of Sussex – Evelyn Violet Elizabeth Emmet (died 10 Oct 1980)
12 Dec 1964L. Bowles of Nuneaton in the County of Warwick – Francis George Bowles (died 29 Dec 1970)
14 Dec 1964L. Collison of Cheshunt in the County of Hertford – Harold Francis Collison (died 29 Dec 1995)
15 Dec 1964L. Sorensen of Leyton in the County of Essex – Reginald William Sorensen (died 8 Oct 1971)
16 Dec 1964 (a.m.)L. Leatherland of Dunton in the County of Essex – Charles Edward Leatherland (died 18 Dec 1992)
16 Dec 1964 (p.m.)L. Blyton of South Shields in the County of Durham – William Reid Blyton (died 25 Oct 1987)
17 Dec 1964 (a.m.)L. Brockway of Eton and of Slough in the County of Buckingham – Archibald Fenner Brockway (died 28 April 1988)
17 Dec 1964 (p.m.)L. Wynne-Jones of Abergele in the County of Denbigh – William Francis Kenrick Wynne-Jones (died 8 Nov 1982)
18 Dec 1964 (a.m.)L. Beswick of Hucknall in the County of Nottingham – Frank Beswick (died 17 Aug 1987)
18 Dec 1964 (p.m.)L. Segal of Wytham in the Royal County of Berks – Samuel Segal (died 4 June 1985)
21 Dec 1964 (a.m.)B. Phillips of Fulham in the County of London – Norah Phillips (died 14 Aug 1992)
21 Dec 1964 (p.m.)B. Asquith of Yarnbury of Yarnbury in the County of Wilts – Helen Violet Bonham Carter (died 19 Feb 1969)
22 Dec 1964 (a.m.)L. Brown of Machrihanish in the County of Argyll – Wilfred Banks Duncan Brown (died 17 March 1985)
22 Dec 1964 (p.m.)L. Byers of Lingfield in the County of Surrey – Charles Frank Byers (died 6 Feb 1984)
28 Dec 1964L. Wade of Huddersfield in the West Riding of the County of York – Donald William Wade (died 6 Nov 1988)
29 Dec 1964L. Arwyn of Glais in the County of Glamorgan – Arwyn Randall Davies (died 23 Feb 1978)
1 Jan 1965 (p.m.)L. Chuter-Ede of Epsom in the County of Surrey – James Chuter Ede (died 11 Nov 1965)
28 Jan 1965L. Hinton of Bankside of Dulwich in the County of London – Christopher Hinton (died 22 June 1983)
29 Jan 1965L. Holford of Kemp Town in the County of Sussex – William Graham Holford (died 17 Oct 1975)
4 Feb 1965L. Florey of Adelaide in the Commonwealth of Australia and of Marston in the County of Oxford – Howard Walter Florey (died 21 Feb 1968)
19 Feb 1965L. Butler of Saffron Walden of Halstead in the County of Essex – Richard Austen Butler (died 8 March 1982)
24 March 1965L. Cole of Blackfriars in the County of London – George James Cole (died 29 Nov 1979)
10 May 1965 (a.m.)B. Plummer of Toppesfield in the County of Essex – Beatrice Plummer (died 13 June 1972)
10 May 1965 (p.m.)L. Wells-Pestell of Combs in the County of Suffolk – Reginald Alfred Wells-Pestell (died 17 Jan 1991)
11 May 1965 (a.m.)L. Caccia of Abernant in the County of Brecknock – Harold Anthony Caccia (died 31 Oct 1990)
11 May 1965 (p.m.)L. Hilton of Upton of Swaffham in the County of Norfolk – Albert Victor Hilton (died 3 May 1977)
12 May 1965 (a.m.)L. Soper of Kingsway in the London Borough of Camden – Donald Oliver Soper (died 22 Dec 1998)
12 May 1965 (p.m.)L. Simey of Toxteth in the County Palatine of Lancaster – Thomas Spensley Simey (died 27 Dec 1969)
13 May 1965 (a.m.)L. Haire of Whiteabbey of Newtown Abbey in the County of Antrim – John Edwin Haire (died 7 Oct 1966)
13 May 1965 (p.m.)L. Cohen of Brighton of Brighton in the County of Sussex – Lewis Coleman Cohen (died 21 Oct 1966)
14 May 1965 (a.m.)L. Winterbottom of Clopton in the County of Northampton – Ian Winterbottom (died 4 July 1992)
14 May 1965 (p.m.)L. Lloyd of Hampstead of Hampstead in the London Borough of Camden – Dennis Lloyd (died 31 Dec 1992)
17 May 1965B. Spencer-Churchill of Chartwell in the County of Kent – Clementine Ogilvy Spencer-Churchill (died 12 Dec 1977)
22 June 1965L. Kings Norton of Wotton Underwood in the County of Buckingham – Harold Roxbee Cox (died 21 Dec 1997)
5 July 1965L. Brock of Wimbledon in the London Borough of Merton – Russell Claude Brock (died 3 Sep 1980)
6 July 1965L. Kahn of Hampstead in the London Borough of Camden – Richard Ferdinand Kahn (died 6 June 1989)
7 July 1965L. Beeching of East Grinstead in the County of Sussex – Richard Beeching (died 23 March 1985)
16 July 1965L. Annan of the Royal Burgh of Annan in the County of Dumfries – Noel Gilroy Annan (died 21 Feb 2000)
20 July 1965L. Goodman of the City of Westminster – Arnold Abraham Goodman (died 12 May 1995)
7 Dec 1965B. Hylton-Foster of the City of Westminster – Audrey Pellew Hylton-Foster (died 31 Oct 2002)
14 Jan 1966L. Campbell of Eskan of Camis Eskan in the County of Dumbarton – John Middleton Campbell (died 26 Dec 1994)
15 Jan 1966L. King-Hall of Headley in the County of Southampton – William Stephen Richard King-Hall (died 2 June 1966)
17 Jan 1966B. Stocks of the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Mary Danvers Stocks (died 6 July 1975)
18 Jan 1966L. Sieff of Brimpton in the Royal County of Berks – Israel Moses Sieff (died 14 Feb 1972)
19 Jan 1966L. Fulton of Falmer in the County of Sussex – John Scott Fulton (died 14 March 1986)
27 May 1966L. Rowley of Rowley Regis in the County of Stafford – Arthur Henderson (died 28 Aug 1968)
31 May 1966L. Nugent of Guildford of Dunsfold in the County of Surrey – George Richard Hodges Nugent (died 16 March 1994)
1 June 1966L. Taylor of Mansfield of Mansfield in the County of Nottingham – Harry Bernard Taylor (died 11 April 1991)
2 June 1966L. Kilmany of Kilmany in the County of Fife – William John St. Clair Anstruther-Gray (died 6 Aug 1985)
6 June 1966L. Popplewell of Sherburn-in-Elmet in the West Riding of the County of York – Ernest Popplewell (died 11 Aug 1977)
7 June 1966L. Stow Hill of Newport in the County of Monmouth – Frank Soskice (died 1 Jan 1979)
9 June 1966L. Pargiter of Southall in the London Borough of Ealing – George Albert Pargiter (died 16 Jan 1982)
10 June 1966L. Redmayne of Rushcliffe in the County of Nottingham – Martin Redmayne (died 28 April 1983)
13 June 1966L. Maelor of Rhosllanerchrugog in the County of Denbigh – Thomas William Jones (died 18 Nov 1984)
15 June 1966L. Monslow of Barrow-in-Furness in the County Palatine of Lancaster – Walter Monslow (died 12 Oct 1966)
16 June 1966L. Buckton of Settrington in the East Riding of the County of York – Samuel Storey (died 17 Jan 1978)
23 June 1966L. Moyle of Llanidloes in the County of Montgomery – Arthur Moyle (died 23 Dec 1974)
24 June 1966L. McFadzean of Woldingham in the County of Surrey – William Hunter McFadzean (died 14 Jan 1996)
4 July 1966L. Hunt of Llanvair Waterdine in the County of Salop – Henry Cecil John Hunt (died 8 Nov 1998)
5 July 1966L. Ritchie-Calder of Balmashannar in the Royal Burgh of Forfar – Peter Ritchie Calder (died 31 Jan 1982)
11 July 1966L. Cooper of Stockton Heath of Stockton Heath in the County Palatine of Chester – John Cooper (died 2 Sep 1988)
20 July 1966L. Brooke of Cumnor of Cumnor in the Royal County of Berks – Henry Brooke (died 29 March 1984)
19 Sep 1966B. Sharp of Hornsey in Greater London – Evelyn Adelaide Sharp (died 1 Sep 1985)
16 Jan 1967L. Platt of Grindleford in the County of Derby – Robert Platt (died 30 June 1978)
17 Jan 1967L. Morris of Grasmere of Grasmere in the County of Westmorland – Charles Richard Morris (died 30 May 1990)
18 Jan 1967L. Woolley of Hatton in the County Palatine of Chester – Harold Woolley (died 31 July 1986)
19 Jan 1967L. Jackson of Burnley of Burnley in the County Palatine of Lancaster – Willis Jackson (died 17 Feb 1970)
20 Jan 1967B. Serota of Hampstead in Greater London – Beatrice Serota (died 21 Oct 2002)
6 Feb 1967L. MacLeod of Fuinary of Fuinary in Morven in the County of Argyll – George Fielden MacLeod (died 27 June 1991)
6 July 1967L. Redcliffe-Maud of the City and County of Bristol – John Primatt Redcliffe Redcliffe-Maud (died 20 Nov 1982)
7 July 1967L. Penney of East Hendred in the Royal County of Berks – William George Penney (died 3 March 1991)
10 July 1967L. Heycock of Taibach in the Borough of Port Talbot – Llewellyn Heycock (died 13 March 1990)
11 July 1967L. Carron of the City and County of Kingston upon Hull – William John Carron (died 3 Dec 1969)
25 Aug 1967L. Evans of Hungershall of the Borough of Royal Tunbridge Wells – Benjamin Ifor Evans (died 28 Aug 1982)
26 Aug 1967L. Mais of Walbrook in the City of London – Alan Raymond Mais (died 28 Nov 1993)
29 Aug 1967B. Llewelyn-Davies of Hastoe of Hastoe in the County of Hertford – Annie Patricia Llewelyn-Davies (died 6 Nov 1997)
30 Aug 1967L. Hirshfield of Holborn in Greater London – Desmond Barel Hirshfield (died 6 Dec 1993)
11 Sep 1967L. McLeavy of the City of Bradford – Frank McLeavy (died 1 Oct 1976)
12 Sep 1967L. Granville of Eye of Eye in the County of Suffolk – Edgar Louis Granville (died 14 Feb 1998)
14 Sep 1967L. Tayside of Queens Well in the Royal Burgh of Forfar and County of Angus – David Lauchlan Urquhart (died 12 March 1975)
15 Sep 1967B. Birk of Regent’s Park in Greater London – Alma Birk (died 29 Dec 1996)
18 Sep 1967L. Fiske of Brent in Greater London – William Geoffrey Fiske (died 13 Jan 1975)
19 Sep 1967L. Garnsworthy of Reigate in the County of Surrey – Charles James Garnsworthy (died 5 Sep 1974)
20 Sep 1967L. Aylestone of Aylestone in the City of Leicester – Herbert William Bowden (died 30 April 1994)
21 Sep 1967L. Hill of Wivenhoe of Wivenhoe in the County of Essex – Edward James Hill (died 14 Dec 1969)
22 Sep 1967L. Douglass of Cleveland of Cleveland in the County of York – Harry Douglass (died 5 April 1978)
13 Oct 1967L. Delacourt-Smith of New Windsor in the Royal County of Berks – Charles George Percy Smith (died 2 Aug 1972)
20 Nov 1967L. Donaldson of Kingsbridge of Kingsbridge in the County of Buckingham – John George Stuart Donaldson (died 8 March 1998)
27 Nov 1967L. Wigg of the Borough of Dudley – George Edward Cecil Wigg (died 11 Aug 1983)
29 Nov 1967L. Foot of Buckland Monachorum in the County of Devon – John Mackintosh Foot (died 11 Oct 1999)
4 Dec 1967L. Thorneycroft of Dunston in the County of Stafford – George Edward Peter Thorneycroft (died 4 June 1994)
5 Dec 1967L. Bannerman of Kildonan of Kildonan in the County of Sutherland – John MacDonald Bannerman (died 10 May 1969)
6 Dec 1967L. Beaumont of Whitley of Child’s Hill in Greater London – Timothy Wentworth Beaumont (died 8 April 2008)
18 Jan 1968L. Pilkington of St Helens in the County Palatine of Lancaster – William Henry Pilkington (died 22 Dec 1983)
19 Jan 1968L. Hartwell of Peterborough Court in the City of London – William Michael Berry (died 3 April 2001)
22 Jan 1968L. Wright of Ashton under Lyne of Ashton under Lyne in the County Palatine of Lancaster – Lewis Tatham Wright (died 15 Sep 1974)
29 Jan 1968L. Taylor of Gryfe of Bridge of Weir in the County of Renfrew – Thomas Johnston Taylor (died 13 July 2001)
12 Feb 1968L. Trevelyan of Saint Veep in the County of Cornwall – Humphrey Trevelyan (died 8 Feb 1985)
21 May 1968L. Helsby of Logmore in the County of Surrey – Laurence Norman Helsby (died 5 Dec 1978)
20 June 1968L. Balogh of Hampstead in Greater London – Thomas Balogh (died 20 Jan 1985)
21 June 1968L. Black of Barrow in Furness in the County Palatine of Lancaster – William Rushton Black (died 27 Dec 1984)
28 June 1968L. Crowther of Headingley in the West Riding of the County of York – Geoffrey Crowther (died 5 Feb 1972)
10 July 1968L. Energlyn of Caerphilly in the County of Glamorgan – William David Evans (died 27 June 1985)
11 July 1968L. Jacques of Portsea Island in the County of Southampton – John Henry Jacques (died 20 Dec 1995)
17 Sep 1968L. Grey of Naunton of Naunton in the County of Gloucester – Ralph Francis Alnwick Grey (died 17 Oct 1999)
9 Jan 1969L. Stokes of Leyland in the County Palatine of Lancaster – Donald Gresham Stokes (died 21 July 2008)
27 Jan 1969L. Blackett of Chelsea in Greater London – Patrick Maynard Stuart Blackett (died 13 July 1974)
21 Feb 1969L. Garner of Chiddingly in the County of Sussex – Joseph John Saville Garner (died 10 Dec 1983)
3 March 1969L. Wilson of Langside of Broughton in the County and City of Edinburgh – Henry Stephen Wilson (died 23 Nov 1997)
24 March 1969L. Constantine of Maraval in Trinidad and Tobago and of Nelson in the County Palatine of Lancaster – Learie Nicholas Constantine (died 1 July 1971)
2 July 1969L. Gore-Booth of Maltby in the West Riding of the County of York – Paul Henry Gore-Booth (died 29 June 1984)
3 July 1969L. Bernstein of Leigh in the County of Kent – Sidney Lewis Bernstein (died 5 Feb 1993)
24 July 1969L. Clark of Saltwood in the County of Kent – Kenneth Mackenzie Clark (died 21 May 1983)
28 Oct 1969L. Roberthall of Silverspur in the State of Queensland and Commonwealth of Australia and of Trenance in the County of Cornwall – Robert Lowe Hall (died 17 Sep 1988)
16 Jan 1970L. Ardwick of Barnes in the London Borough of Richmond upon Thames – John Cowburn Beavan (died 18 Aug 1994)
23 Jan 1970L. O’Neill of the Maine of Ahoghill in the County of Antrim – Terence Marne O’Neill (died 12 June 1990)
5 Feb 1970L. Kearton of Whitchurch in the County of Buckingham – Christopher Frank Kearton (died 2 July 1992)
12 Feb 1970B. Masham of Ilton of Masham in the North Riding of the County of York – Susan Lilian Primrose Cunliffe-Lister (Lady Masham)
19 June 1970L. Shinwell of Easington in the County of Durham – Emanuel Shinwell (died 8 May 1986)
20 June 1970L. Janner of the City of Leicester – Barnett Janner (died 4 May 1982)
30 June 1970L. Hailsham of Saint Marylebone of Herstmonceux in the County of Sussex – Quintin McGarel Hogg (died 12 Oct 2001)
1 July 1970B. Tweedsmuir of Belhelvie of Potterton in the County of Aberdeen – Priscilla Jean Fortescue Buchan (Lady Tweedsmuir) (died 11 March 1978)
2 July 1970L. Reigate of Outwood in the County of Surrey – John Kenyon Vaughan-Morgan (died 26 Jan 1995)
3 July 1970L. Boyle of Handsworth of Salehurst in the County of Sussex – Edward Charles Gurney Boyle (died 28 Sep 1981)
4 July 1970L. Hoy of Leith in the County of the City of Edinburgh – James Hutchison Hoy (died 7 Aug 1976)
6 July 1970L. Hamnett of Warrington in the County Palatine of Lancaster – Cyril Hamnett (died 17 March 1980)
7 July 1970L. Rhyl of Holywell in the parish of Swanmore in the County of Southampton – Evelyn Nigel Chetwode Birch (died 8 March 1981)
8 July 1970L. Slater of Ferryhill in the County of Durham – Joseph Slater (died 21 April 1977)
9 July 1970L. Fletcher of Islington in Greater London – Eric George Molyneux Fletcher (died 9 June 1990)
28 July 1970L. Wheatley of Shettleston in the County of the City of Glasgow – John Wheatley (died 28 July 1988)
31 July 1970L. Rosenheim of the London Borough of Camden – Max Leonard Rosenheim (died 2 Dec 1972)
21 Sep 1970L. Burntwood of Burntwood in the County of Stafford – Julian Ward Snow (died 24 Jan 1982)
22 Sep 1970L. Greenwood of Rossendale of East Mersea in the County of Essex – Arthur William James Greenwood (died 12 April 1982)
25 Sep 1970L. Diamond of the City of Gloucester – John Diamond (died 3 April 2004)
28 Sep 1970L. Davies of Leek of Leek in the County of Stafford – Harold Davies (died 28 Oct 1985)
12 Oct 1970B. White of Rhymney in the County of Monmouth – Eirene Lloyd White (died 23 Dec 1999)
14 Oct 1970B. Bacon of the City of Leeds and of Normanton in the West Riding of the County of York – Alice Martha Bacon (died 24 March 1993)
5 Nov 1970B. Lee of Asheridge of the City of Westminster – Janet Bevan (died 16 Nov 1988)
6 Nov 1970L. George-Brown of Jevington in the County of Sussex – George Alfred Brown (died 2 June 1985)
29 Jan 1971L. Thomas of Remenham in the Royal County of Berkshire – William Miles Webster Thomas (died 8 Feb 1980)
5 Feb 1971L. Simon of Glaisdale of Glaisdale in the North Riding of the County of York – Jocelyn Edward Salis Simon (died 7 May 2006)
9 Feb 1971L. Maclean of Duart and Morven in the County of Argyll – Charles Hector Fitzroy Maclean (died 8 Feb 1990)
2 March 1971L. Maybray-King of the City of Southampton – Horace Maybray Maybray-King (died 3 Sep 1986)
5 March 1971L. Olivier of Brighton in the County of Sussex – Laurence Kerr Olivier (died 11 July 1989)
20 April 1971L. Widgery of South Molton in the County of Devon – John Passmore Widgery (died 26 July 1981)
30 April 1971L. Orr-Ewing of Little Berkhamsted in the County of Hertford – Charles Ian Orr-Ewing (died 19 Aug 1999)
1 May 1971L. Harvey of Prestbury of Prestbury in the County Palatine of Chester – Arthur Vere Harvey (died 5 April 1994)
17 May 1971L. Blake of Braydeston in the County of Norfolk – Robert Norman William Blake (died 20 Sep 2003)
18 May 1971B. Seear of Paddington in the City of Westminster – Beatrice Nancy Seear (died 23 April 1997)
21 May 1971L. Tanlaw of Tanlawhill in the County of Dumfries – Simon Brooke Mackay
24 May 1971B. Young of Farnworth in the County Palatine of Lancaster – Janet Mary Young (died 6 Sep 2002)
4 June 1971B. Macleod of Borve of Borve in the Isle of Lewis – Evelyn Hester Macleod (died 17 Nov 1999)
18 June 1971L. Zuckerman of Burnham Thorpe in the County of Norfolk – Solly Zuckerman (died 1 April 1993)
20 July 1971L. Moyola of Castledawson in the County of Londonderry – James Dawson Chichester-Clark (died 17 May 2002)
20 April 1972L. Adeane of Stamfordham in the County of Northumberland – Michael Edward Adeane (died 30 April 1984)
24 April 1972L. Hale of Oldham in the County Palatine of Lancaster – Charles Leslie Hale (died 9 May 1985)
26 April 1972L. Hewlett of Swettenham in the County of Chester – Thomas Clyde Hewlett (died 2 July 1979)
28 April 1972L. Seebohm of Hertford in the County of Hertford – Frederic Seebohm (died 15 Dec 1990)
1 May 1972L. Boyd-Carpenter of Crux Easton in the County of Southampton – John Archibald Boyd-Carpenter (died 11 July 1998)
2 May 1972B. Elles of the City of Westminster – Diana Louie Elles (died 17 Oct 2009)
9 May 1972L. Elworthy of Timaru in New Zealand and of Elworthy in the County of Somerset – Samuel Charles Elworthy (died 4 April 1993)
10 May 1972L. Watkins of Glyntawe in the County of Brecknock – Tudor Elwyn Watkins (died 2 Nov 1983)
3 July 1972L. Samuel of Wych Cross of Wych Cross in the County of Sussex – Harold Samuel (died 28 Aug 1987)
10 July 1972L. Ballantrae of Auchairne in the County of Ayr and of the Bay of Islands in New Zealand – Bernard Edward Fergusson (died 28 Nov 1980)
5 Feb 1973L. Porritt of Wanganui in New Zealand and of Hampstead in Greater London – Arthur Espie Porritt (died 1 Jan 1994)
14 March 1973L. O’Brien of Lothbury of the City of London – Leslie Kenneth O’Brien (died 24 Nov 1995)
18 June 1973B. Sharples of Chawton in Hampshire – Pamela Sharples
22 June 1973L. Brayley of the City of Cardiff in the County of Glamorgan – John Desmond Brayley (died 16 March 1977)
25 June 1973L. Hunt of Fawley of Fawley in the County of Buckingham – John Henderson Hunt (died 28 Dec 1987)
29 June 1973L. Lloyd of Kilgerran of Llanwenog in the County of Cardigan – Rhys Gerran Lloyd (died 30 Jan 1991)
6 July 1973L. Ashby of Brandon in the County of Suffolk – Eric Ashby (died 22 Oct 1992)
9 July 1973L. Crowther-Hunt of Eccleshill in the West Riding of the County of York – Norman Crowther Hunt (died 16 Feb 1987)
16 July 1973L. Allan of Kilmahew of Cardross in the County of Dunbarton – Robert Alexander Allan (died 4 April 1979)
31 Jan 1974L. Greenhill of Harrow of the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Denis Arthur Greenhill (died 8 Nov 2000)
6 March 1974L. Feather of the City of Bradford – Victor Grayson Hardie Feather (died 28 July 1976)
7 March 1974L. Trend of Greenwich in Greater London – Burke St. John Trend (died 21 July 1987)
11 March 1974L. Elwyn-Jones of Llanelli in the County of Carmarthen and of Newham in Greater London – Frederick Elwyn Jones (died 4 Dec 1989)
25 March 1974L. Goronwy-Roberts of Caernarvon and of Ogwen in the County of Caernarvon – Goronwy Owen Goronwy-Roberts (died 22 July 1981)
26 March 1974L. Harris of Greenwich of Greenwich in Greater London – John Henry Harris (died 11 April 2001)
2 May 1974L. Duncan-Sandys of the City of Westminster – Duncan Edwin Sandys (died 26 Nov 1987)
3 May 1974L. Glenkinglas of Cairndow in the County of Argyll – Michael Antony Cristobal Noble (died 15 May 1984)
6 May 1974L. Geoffrey-Lloyd of Broomfield in the County of Kent – Geoffrey William Lloyd (died 12 Sep 1984)
7 May 1974L. Chelwood of Lewes in the County of East Sussex – Tufton Victor Hamilton Beamish (died 6 April 1989)
8 May 1974L. Marples of Wallasey in the County of Merseyside – Alfred Ernest Marples (died 6 July 1978)
9 May 1974L. Tranmire of Upsall in the County of North Yorkshire – Robert Hugh Turton (died 17 Jan 1994)
10 May 1974L. Mackie of Benshie of Kirriemuir in the County of Angus – George Yull Mackie (died 17 Feb 2015)
13 May 1974B. Hornsby-Smith of Chislehurst in Greater London – Margaret Patricia Hornsby-Smith (died 3 July 1985)
14 May 1974B. Robson of Kiddington of Kiddington in Oxfordshire – Inga-Stina Robson (died 9 Feb 1999)
15 May 1974B. Pike of Melton in Leicestershire – Irene Mervyn Parnicott Pike (died 11 Jan 2004)
16 May 1974L. Wigoder of Cheetham in the City of Manchester – Basil Thomas Wigoder (died 12 Aug 2004)
11 June 1974L. Fraser of Kilmorack of Rubislaw in the County of the City of Aberdeen – Richard Michael Fraser (died 1 July 1996)
18 June 1974L. Castle of Islington in Greater London – Edward Cyril Castle (died 26 Dec 1979)
19 June 1974L. Fisher of Camden of Camden in Greater London – Samuel Fisher (died 12 Oct 1979)
20 June 1974L. Houghton of Sowerby of Sowerby in the County of West Yorkshire – Arthur Leslie Noel Douglas Houghton (died 2 May 1996)
21 June 1974L. Pannell of the City of Leeds – Thomas Charles Pannell (died 23 March 1980)
24 June 1974L. Harvington of Nantwich in Cheshire – Robert Grant Grant-Ferris (died 1 Jan 1997)
25 June 1974B. Stedman of Longthorpe in the City of Peterborough – Phyllis Stedman (died 8 June 1996)
26 June 1974L. Lovell-Davis of Highgate in Greater London – Peter Lovell Davis (died 6 Jan 2001)
27 June 1974L. Kissin of Camden in Greater London – Harry Kissin (died 22 Nov 1997)
28 June 1974L. Wallace of Campsie of Newlands in the County of the City of Glasgow – George Wallace (died 23 Dec 1997)
1 July 1974L. Lee of Newton of Newton in the County of Merseyside – Frederick Lee (died 4 Feb 1984)
2 July 1974B. Fisher of Rednal of Rednal in the City of Birmingham – Doris Mary Gertrude Fisher (died 18 Dec 2005)
3 July 1974L. Darling of Hillsborough of Crewe in Cheshire – George Darling (died 18 Oct 1985)
4 July 1974L. Gordon-Walker of Leyton in Greater London – Patrick Chrestien Gordon-Walker (died 2 Dec 1980)
5 July 1974B. Delacourt-Smith of Alteryn of Alteryn in the County of Gwent – Margaret Rosalind Delacourt-Smith (Lady Delacourt-Smith) (died 8 June 2010)
8 July 1974L. Davies of Penrhys of Rhondda in the County of Mid Glamorgan – Gwilym Elfed Davies (died 28 April 1992)
9 July 1974L. Kaldor of Newnham in the City of Cambridge – Nicholas Kaldor (died 30 Sep 1986)
10 July 1974L. Allen of Fallowfield of Fallowfield in Greater Manchester – Alfred Walter Henry Allen (died 14 Jan 1985)
11 July 1974B. Falkender of West Haddon in Northamptonshire – Marcia Matilda Williams
12 July 1974L. Wolfenden of Westcott in the County of Surrey – John Frederick Wolfenden (died 18 Jan 1985)
2 Sep 1974L. Alexander of Potterhill of Paisley in the County of Renfrew – William Picken Alexander (died 8 Sep 1993)
18 Nov 1974L. Ramsey of Canterbury of Canterbury in the County of Kent – Arthur Michael Ramsey (died 23 April 1988)
19 Dec 1974L. Home of the Hirsel of Coldstream in the County of Berwick – Alexander Frederick Douglas-Home (died 9 Oct 1995)
2 Jan 1975L. Paget of Northampton of Lubenham in Leicestershire – Reginald Thomas Paget (died 2 Jan 1990)
3 Jan 1975L. Ashdown of Chelwood in the County of East Sussex – Arnold Silverstone (died 23 July 1977)
6 Jan 1975L. Barber of Wentbridge in West Yorkshire – Anthony Perrinott Lysberg Barber (died 16 Dec 2005)
7 Jan 1975L. Banks of Kenton in Greater London – Desmond Anderson Harvie Banks (died 15 June 1997)
8 Jan 1975L. Cudlipp of Aldingbourne in the County of West Sussex – Hugh Kinsman Cudlipp (died 17 May 1998)
9 Jan 1975L. Campbell of Croy of Croy in the County of Nairn – Gordon Thomas Calthrop Campbell (died 26 April 2005)
10 Jan 1975L. Harmar-Nicholls of Peterborough in Cambridgeshire – Harmar Nicholls (died 15 Sep 2000)
14 Jan 1975L. Wilson of Radcliffe of Radcliffe in Lancashire – Alfred Wilson (died 25 Jan 1983)
15 Jan 1975B. Stewart of Alvechurch of Fulham in Greater London – Mary Elizabeth Henderson Stewart (died 28 Dec 1984)
16 Jan 1975L. Briginshaw of Southwark in Greater London – Richard William Briginshaw (died 27 March 1992)
17 Jan 1975L. Wallace of Coslany of Coslany in the City of Norwich – George Douglas Wallace (died 11 Nov 2003)
20 Jan 1975L. Bruce of Donington of Rickmansworth in Hertfordshire – Donald William Trevor Bruce (died 18 April 2005)
21 Jan 1975L. Greene of Harrow Weald of Harrow in Greater London – Sidney Francis Greene (died 26 July 2004)
22 Jan 1975L. Lyons of Brighton of Brighton in the County of East Sussex – Braham Jack Dennis Lyons (died 18 Jan 1978)
23 Jan 1975B. Ward of North Tyneside of North Tyneside in the County of Tyne and Wear – Irene Mary Bewick Ward (died 26 April 1980)
24 Jan 1975L. Balniel of Pitcorthie in the County of Fife – Robert Alexander Lindsay (L. Balniel)
27 Jan 1975B. Vickers of Devonport in the County of Devon – Joan Helen Vickers (died 23 May 1994)
28 Jan 1975L. Plurenden of Plurenden Manor in the County of Kent – Rudy Sternberg (died 5 Jan 1978)
29 Jan 1975L. Armstrong of Sanderstead of the City of Westminster – William Armstrong (died 12 July 1980)
30 Jan 1975L. Pritchard of West Haddon in Northamptonshire – Derek Wilbraham Pritchard (died 16 Oct 1995)
31 Jan 1975L. Gibson of Penn’s Rocks in the County of East Sussex – Richard Patrick Tallentyre Gibson (died 20 April 2004)
3 Feb 1975L. Pitt of Hampstead of Hampstead in Greater London and of Hampstead in Grenada – David Thomas Pitt (died 18 Dec 1994)
10 July 1975L. Lever of Ardwick in the City of Manchester – Leslie Maurice Lever (died 26 July 1977)
11 July 1975L. Gregson of Stockport in Greater Manchester – John Gregson (died 12 Aug 2009)
14 July 1975L. Barnetson of Crowborough in the County of East Sussex – William Denholm Barnetson (died 12 March 1981)
15 July 1975L. Ryder of Eaton Hastings of Eaton Hastings in the County of Oxfordshire – Sydney Thomas Franklin Ryder (died 12 May 2003)
16 July 1975L. Jacobson of St Albans in Hertfordshire – Sydney Jacobson (died 13 Aug 1988)
17 July 1975L. Kirkhill of Kirkhill in the District of the City of Aberdeen – John Farquharson Smith
14 Jan 1976L. Brookes of West Bromwich in the County of West Midlands – Raymond Percival Brookes (died 31 July 2002)
15 Jan 1976L. Carr of Hadley of Monken Hadley in Greater London – Leonard Robert Carr (died 17 Feb 2012)
16 Jan 1976L. Bradwell of Bradwell juxta Mare in the County of Essex – Thomas Edward Neil Driberg (died 12 Aug 1976)
19 Jan 1976L. McCarthy of Headington in the City of Oxford – William Edward John McCarthy (died 18 Nov 2012)
20 Jan 1976L. Northfield of Telford in the County of Salop – William Donald Chapman (died 18 April 2013)
21 Jan 1976L. Parry of Neyland in the County of Dyfed – Gordon Samuel David Parry (died 1 Sep 2004)
22 Jan 1976L. Oram of Brighton in the County of East Sussex – Albert Edward Oram (died 4 Sep 1999)
23 Jan 1976L. Winstanley of Urmston in Greater Manchester – Michael Platt Winstanley (died 18 July 1993)
26 Jan 1976B. Faithfull of Wolvercote in the County of Oxfordshire – Lucy Faithfull (died 13 March 1996)
27 Jan 1976L. Schon of Whitehaven in the County of Cumbria – Frank Schon (died 7 Jan 1995)
29 Jan 1976L. Brimelow of Tyldesley in the County of Lancashire – Thomas Brimelow (died 2 Aug 1995)
30 Jan 1976L. Bullock of Leafield in the County of Oxfordshire – Alan Louis Charles Bullock (died 2 Feb 2004)
3 Feb 1976L. Wilson of High Wray of Kendal in the County of Cumbria – Paul Norman Wilson (died 24 Feb 1980)
5 Feb 1976L. Wall of Coombe in Greater London – John Edward Wall (died 29 Dec 1980)
8 March 1976L. Selwyn-Lloyd of Wirral in the County of Merseyside – John Selwyn Brooke Lloyd (died 17 May 1978)
22 June 1976L. Grade of Elstree in the County of Hertfordshire – Lew Grade (died 13 Dec 1998)
23 June 1976L. Vaizey of Greenwich in Greater London – John Ernest Vaizey (died 19 July 1984)
24 June 1976L. Stone of Hendon in Greater London – Joseph Ellis Stone (died 17 July 1986)
25 June 1976L. Weidenfeld of Chelsea in Greater London – Arthur George Weidenfeld (died 20 Jan 2016)
28 June 1976L. Murray of Gravesend of Gravesend in the County of Kent – Albert James Murray (died 10 Feb 1980)
29 June 1976L. Delfont of Stepney in Greater London – Bernard Delfont (died 28 July 1994)
30 June 1976L. Kagan of Elland in the County of West Yorkshire – Joseph Kagan (died 17 Jan 1995)
1 July 1976L. Boston of Faversham of Faversham in the County of Kent – Terence George Boston (died 23 July 2011)
2 July 1976L. Britten of Aldeburgh in the County of Suffolk – Edward Benjamin Britten (died 4 Dec 1976)
12 July 1976L. Allen of Abbeydale of the City of Sheffield – Philip Allen (died 27 Nov 2007)
19 July 1976L. Briggs of Lewes in the County of East Sussex – Asa Briggs (died 15 March 2016)
2 Aug 1976L. Rayne of Prince’s Meadow in Greater London – Max Rayne (died 10 Oct 2003)
23 Sep 1976L. Peart of Workington in the County of Cumbria – Thomas Frederick Peart (died 26 Aug 1988)
29 Sep 1976L. McCluskey of Churchhill in the District of the City of Edinburgh – John Herbert McCluskey
18 Oct 1976B. Jackson of Lodsworth of Lodsworth in the County of West Sussex – Barbara Mary Jackson (died 31 May 1981)
28 Jan 1977L. Glenamara of Glenridding in the County of Cumbria – Edward Watson Short (died 4 May 2012)
1 Feb 1977L. Baker of Windrush in the County of Gloucestershire – John Fleetwood Baker (died 9 Sep 1985)
7 Feb 1977L. Faulkner of Downpatrick of Downpatrick in the County of Down – Arthur Brian Deane Faulkner (died 3 March 1977)
8 Feb 1977L. Saint Brides of Hasguard in the County of Dyfed – Morrice James (died 26 Nov 1989)
23 March 1977L. Thomson of Monifieth of Monifieth in the District of the City of Dundee – George Morgan Thomson (died 3 Oct 2008)
15 July 1977L. Carver of Shackleford in the County of Surrey – Richard Michael Power Carver (died 9 Dec 2001)
18 July 1977L. Chitnis of Ryedale in the County of North Yorkshire – Pratap Chidamber Chitnis (died 12 July 2013)
19 July 1977L. Roll of Ipsden of Ipsden in the County of Oxfordshire – Eric Roll (died 30 March 2005)
20 July 1977L. Wedderburn of Charlton of Highgate in Greater London – Kenneth William Wedderburn (died 9 March 2012)
22 July 1977L. Noel-Baker of the City of Derby – Philip John Noel-Baker (died 8 Oct 1982)
7 Feb 1978L. Charteris of Amisfield of Amisfield in the District of East Lothian – Martin Michael Charles Charteris (died 23 Dec 1999)
8 Feb 1978L. Croham of the London Borough of Croydon – Douglas Albert Vivian Allen (died 11 Sep 2011)
9 Feb 1978L. McGregor of Durris of Hampstead in Greater London – Oliver Ross McGregor (died 10 Nov 1997)
27 Feb 1978B. Lockwood of Dewsbury in the County of West Yorkshire – Betty Lockwood
20 March 1978L. Young of Dartington of Dartington in the County of Devon – Michael Young (died 14 Jan 2002)
14 April 1978L. Cockfield of Dover in the County of Kent – Francis Arthur Cockfield (died 8 Jan 2007)
17 April 1978L. Rawlinson of Ewell of Ewell in the County of Surrey – Peter Anthony Grayson Rawlinson (died 28 June 2006)
19 April 1978L. Soames of Fletching in the County of East Sussex – Arthur Christopher John Soames (died 16 Sep 1987)
21 April 1978L. Howie of Troon of Troon in the District of Kyle and Carrick – William Howie
24 April 1978L. Evans of Claughton of Claughton in the County of Merseyside – David Thomas Gruffydd Evans (died 22 March 1992)
26 April 1978L. Whaddon of Whaddon in the County of Cambridgeshire – John Derek Page (died 16 Aug 2005)
28 April 1978B. David of Romsey in the City of Cambridge – Nora Ratcliff David (died 29 Nov 2009)
2 May 1978L. Leonard of the City of Cardiff in the County of South Glamorgan – John Denis Leonard (died 17 July 1983)
3 May 1978L. Sefton of Garston of Garston in the County of Merseyside – William Henry Sefton (died 9 Sep 2001)
4 May 1978L. Taylor of Blackburn of Blackburn in the County of Lancashire – Thomas Taylor (died 25 Nov 2016)
5 May 1978L. Hatch of Lusby of Oldfield in the County of West Yorkshire – John Charles Hatch (died 11 Oct 1992)
9 May 1978L. Plant of Benenden in the County of Kent – Cyril Thomas Howe Plant (died 9 Aug 1986)
10 May 1978L. Mishcon of Lambeth in Greater London – Victor Mishcon (died 27 Jan 2006)
11 May 1978L. Buxton of Alsa of Stiffkey in the County of Norfolk – Aubrey Leland Oakes Buxton (died 1 Sep 2009)
16 May 1978L. Hutchinson of Lullington of Lullington in the County of East Sussex – Jeremy Nicolas Hutchinson
19 May 1978L. Donnet of Balgay of Balgay in the District of the City of Dundee – Alexander Mitchell Donnet (died 15 May 1985)
10 July 1978B. Denington of Stevenage in the County of Hertfordshire – Evelyn Joyce Denington (died 22 Aug 1998)
13 July 1978L. Smith of Marlow in the County of Buckinghamshire – Edwin Rodney Smith (died 1 July 1998)
17 July 1978L. Hunter of Newington of Newington in the District of the City of Edinburgh – Robert Brockie Hunter (died 24 March 1994)
18 July 1978L. Reilly of Brompton in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Paul Reilly (died 11 Oct 1990)
21 July 1978L. Blease of Cromac in the City of Belfast – William John Blease (died 16 May 2008)
31 Jan 1979B. Ryder of Warsaw of Warsaw in Poland and of Cavendish in the County of Suffolk – Margaret Susan Ryder (died 2 Nov 2000)
2 Feb 1979L. Richardson of Lee in the County of Devon – John Samuel Richardson (died 15 Aug 2004)
5 Feb 1979L. Hill-Norton of South Nutfield in the County of Surrey – Peter John Hill-Norton (died 16 May 2004)
7 Feb 1979L. Miles of Blackfriars in the City of London – Bernard James Miles (died 14 June 1991)
9 Feb 1979L. Perry of Walton of Walton in the County of Buckinghamshire – Walter Laing Macdonald Perry (died 17 July 2003)
19 Feb 1979L. Scanlon of Davyhulme in the County of Greater Manchester – Hugh Parr Scanlon (died 27 Jan 2004)
20 Feb 1979L. Flowers of Queen’s Gate in the City of Westminster – Brian Hilton Flowers (died 25 June 2010)
21 May 1979L. Bellwin of the City of Leeds – Irwin Norman Bellow (died 11 Feb 2001)
3 July 1979L. Lever of Manchester of Cheetham in the City of Manchester – Norman Harold Lever (died 6 Aug 1995)
5 July 1979L. Stewart of Fulham of Fulham in Greater London – Robert Michael Maitland Stewart (died 10 March 1990)
6 July 1979L. Mackay of Clashfern of Eddrachillis in the District of Sutherland – James Peter Hymers Mackay
9 July 1979L. Strauss of Vauxhall in the London Borough of Lambeth – George Russell Strauss (died 5 June 1993)
10 July 1979 (a.m.)L. Irving of Dartford of Dartford in the County of Kent – Sydney Irving (died 18 Dec 1989)
10 July 1979 (p.m.)L. Galpern of Shettleston in the District of the City of Glasgow – Myer Galpern (died 23 Sep 1993)
11 July 1979 (a.m.)B. Jeger of St Pancras in Greater London – Lena May Jeger (died 26 Feb 2007)
11 July 1979 (p.m.)L. Renton of Huntingdon in the County of Cambridgeshire – David Lockhart-Mure Renton (died 24 May 2007)
12 July 1979 (a.m.)L. Godber of Willington of Willington in the County of Bedfordshire – Joseph Bradshaw Godber (died 25 Aug 1980)
12 July 1979 (p.m.)L. Underhill of Leyton in Greater London – Henry Reginall Underhill (died 12 March 1993)
16 July 1979L. Cledwyn of Penrhos of Holyhead in the Isle of Anglesey – Cledwyn Hughes (died 22 Feb 2001)
17 July 1979L. Brooks of Tremorfa of Tremorfa in the County of South Glamorgan – John Edward Brooks (died 4 March 2016)
18 July 1979L. Lowry of Crossgar in the County of Down – Robert Lynd Erskine Lowry (died 15 Jan 1999)
19 July 1979L. Harris of High Cross of Tottenham in Greater London – Ralph Harris (died 19 Oct 2006)
24 July 1979L. Ross of Marnock of Kilmarnock in the District of Kilmarnock and Loudoun – William Ross (died 10 June 1988)
25 July 1979L. Murton of Lindisfarne of Hexham in the County of Northumberland – Henry Oscar Murton (died 5 July 2009)
26 July 1979L. Hooson of Montgomery in the County of Powys and of Colomendy in the County of Clwyd – Hugh Emlyn Hooson (died 21 Feb 2012)
30 July 1979B. McFarlane of Llandaff of Llandaff in the County of South Glamorgan – Jean Kennedy McFarlane (died 13 May 2012)
6 Aug 1979B. Airey of Abingdon of Abingdon in the County of Oxford – Diana Josceline Barbara Neave (died 27 Nov 1992)
7 Aug 1979L. Holderness of Bishop Wilton in the County of Humberside – Richard Frederick Wood (died 11 Aug 2002)
7 Sep 1979L. Gibson-Watt of the Wye District of Radnor – James David Gibson-Watt (died 7 Feb 2002)
27 Sep 1979L. Dacre of Glanton of Glanton in the County of Northumberland – Hugh Redwald Trevor-Roper (died 26 Jan 2003)
2 Oct 1979B. Skrimshire of Quarter of Dunipace in the District of Falkirk – Margaret Betty Harvie Anderson (died 7 Nov 1979)
28 Jan 1980L. Coggan of Canterbury and of Sissinghurst in the County of Kent – Frederick Donald Coggan (died 17 May 2000)
4 Feb 1980B. Trumpington of Sandwich in the County of Kent – Jean Alys Barker
6 Feb 1980L. Keith of Castleacre of Swaffham in the County of Norfolk – Kenneth Alexander Keith (died 1 Sep 2004)
8 Feb 1980L. Hunt of Tanworth of Stratford-upon-Avon in the County of Warwickshire – John Joseph Benedict Hunt (died 17 July 2008)
11 Feb 1980L. Emslie of Potterton in the District of Gordon – George Carlyle Emslie (died 20 Nov 2002)
14 Feb 1980L. Sieff of Brimpton of Brimpton in the Royal County of Berkshire – Marcus Joseph Sieff (died 23 Feb 2001)
21 Feb 1980L. McAlpine of Moffat of Medmenham in the County of Buckinghamshire – Robert Edwin McAlpine (died 7 Jan 1990)
10 July 1980L. Boardman of Welford in the County of Northamptonshire – Thomas Gray Boardman (died 10 March 2003)
11 July 1980L. Marshall of Leeds of Shadwell in the City of Leeds – Frank Shaw Marshall (died 1 Nov 1990)
17 July 1980L. Weinstock of Bowden in the County of Wiltshire – Arnold Weinstock (died 23 July 2002)
22 July 1980L. Matthews of Southgate in the London Borough of Enfield – Victor Collin Matthews (died 5 Dec 1995)
1 Sep 1980L. McFadzean of Kelvinside of Kelvinside in the District of the City of Glasgow – Francis Scott McFadzean (died 23 May 1992)
2 Feb 1981L. Benson of Drovers in the County of West Sussex – Henry Alexander Benson (died 5 March 1995)
16 Feb 1981L. Swann of Coln St Denys in the County of Gloucestershire – Michael Meredith Swann (died 22 Sep 1990)
11 May 1981L. Tordoff of Knutsford in the County of Cheshire – Geoffrey Johnson Tordoff
12 May 1981L. Molloy of Ealing in Greater London – William John Molloy (died 26 May 2001)
14 May 1981L. Jenkins of Putney of Wandsworth in Greater London – Hugh Gater Jenkins (died 26 Jan 2004)
18 May 1981L. John-Mackie of Nazeing in the County of Essex – John John-Mackie (died 26 May 1994)
19 May 1981B. Lane-Fox of Bramham in the County of West Yorkshire – Felicity Lane-Fox (died 17 April 1988)
21 May 1981L. Bishopston of Newark in the County of Nottinghamshire – Edward Stanley Bishop (died 19 April 1984)
22 May 1981B. Ewart-Biggs of Ellis Green in the County of Essex – Felicity Jane Ewart-Biggs (died 8 Oct 1992)
26 May 1981L. Beloff of Wolvercote in the County of Oxfordshire – Max Beloff (died 22 March 1999)
27 May 1981L. Elystan-Morgan of Aberteifi in the County of Dyfed – Dafydd Elystan Morgan
28 May 1981B. Platt of Writtle of Writtle in the County of Essex – Beryl Catherine Platt (died 1 Feb 2015)
29 May 1981L. Plummer of St. Marylebone of the City of Westminster – Arthur Desmond Herne Plummer (died 2 Oct 2009)
1 June 1981L. Stodart of Leaston of Humbie in the District of East Lothian – James Anthony Stodart (died 31 May 2003)
2 June 1981L. Campbell of Alloway of Ayr in the District of Kyle and Carrick – Alan Robertson Campbell (died 30 June 2013)
16 June 1981L. Thomas of Swynnerton of Notting Hill in Greater London – Hugh Swynnerton Thomas
19 June 1981B. Gardner of Parkes of Southgate in Greater London and of Parkes in the State of New South Wales and Commonwealth of Australia – Rachel Trixie Anne Gardner
6 July 1981L. Mayhew of Wimbledon in Greater London – Christopher Paget Mayhew (died 7 Jan 1997)
15 July 1981L. Marsh of Mannington in the County of Wiltshire – Richard William Marsh (died 29 July 2011)
21 July 1981L. Constantine of Stanmore of Stanmore in Greater London – Theodore Constantine (died 13 Feb 2004)
22 Sep 1981L. Kadoorie of Kowloon in Kong Kong and of the City of Westminster – Lawrence Kadoorie (died 25 Aug 1993)
2 Feb 1982L. Forte of Ripley in the County of Surrey – Charles Forte (died 28 Feb 2007)
8 Feb 1982L. Cayzer of St Mary Axe in the City of London – William Nicholas Cayzer (died 16 April 1999)
10 Feb 1982L. Bancroft of Coatham in the County of Cleveland – Ian Powell Bancroft (died 19 Nov 1996)
21 May 1982L. MacLehose of Beoch of Maybole in the District of Kyle and Carrick and of Victoria in Hong Kong – Crawford Murray MacLehose (died 27 May 2000)
14 July 1982B. Carnegy of Lour of Lour in the District of Angus – Elizabeth Patricia Carnegy (died 9 Nov 2010)
16 July 1982L. Pennock of Norton in the County of Cleveland – Raymond William Pennock (died 23 Feb 1993)
20 July 1982L. Gormley of Ashton-in-Makerfield in Greater Manchester – Joseph Gormley (died 27 May 1993)
19 Nov 1982L. Lewin of Greenwich in Greater London – Terence Thornton Lewin (died 23 Jan 1999)
17 Jan 1983L. McIntosh of Haringey of Haringey in Greater London – Andrew Robert McIntosh (died 27 Aug 2010)
20 Jan 1983B. Nicol of Newnham in the County of Cambridgeshire – Olive Mary Wendy Nicol
24 Jan 1983B. Cox of Queensbury in Greater London – Caroline Anne Cox
27 Jan 1983L. Taylor of Hadfield of Hadfield in the County of Derbyshire – Francis Taylor (died 15 Feb 1995)
31 Jan 1983L. Ingrow of Keighley in the County of West Yorkshire – John Aked Taylor (died 7 Feb 2002)
2 Feb 1983L. Ezra of Horsham in the County of West Sussex – Derek Ezra (died 22 Dec 2015)
3 Feb 1983L. Rayner of Crowborough in the County of East Sussex – Derek George Rayner (died 26 June 1998)
7 Feb 1983L. Quinton of Holywell in the City of Oxford and County of Oxfordshire – Anthony Meredith Quinton (died 19 June 2010)
9 Feb 1983L. Prys-Davies of Llanegryn in the County of Gwynedd – Gwilym Prys Davies
10 Feb 1983L. Bauer of Market Ward in the City of Cambridge – Peter Thomas Bauer (died 3 May 2002)
11 Feb 1983L. Richardson of Duntisbourne of Duntisbourne in the County of Gloucestershire – Gordon William Humphreys Richardson (died 22 Jan 2010)
14 March 1983L. Cameron of Balhousie of Balhousie in the District of Perth and Kinross – Neil Cameron (died 29 Jan 1985)
28 March 1983L. Gallacher of Enfield in Greater London – John Gallacher (died 4 Jan 2004)
30 June 1983L. Hanson of Edgerton in the County of West Yorkshire – James Edward Hanson (died 1 Nov 2004)
1 July 1983L. Howard of Henderskelfe of Henderskelfe in the County of North Yorkshire – George Anthony Geoffrey Howard (died 27 Nov 1984)
4 July 1983L. Gray of Contin of Contin in the District of Ross and Cromarty – James Hector Northey (Hamish) Gray (died 14 March 2006)
15 July 1983L. King of Wartnaby of Wartnaby in the County of Leicestershire – John Leonard King (died 12 July 2005)
5 Sep 1983L. Blanch of Bishopthorpe in the County of North Yorkshire – Stuart Yarworth Blanch (died 3 June 1994)
7 Sep 1983L. Stallard of St Pancras in the London Borough of Camden – Albert William Stallard (died 29 March 2008)
9 Sep 1983L. Ennals of Norwich in the County of Norfolk – David Hedley Ennals (died 17 June 1995)
12 Sep 1983L. Graham of Edmonton of Edmonton in Greater London – Thomas Edward Graham
14 Sep 1983L. Stoddart of Swindon of Reading in the Royal County of Berkshire – David Leonard Stoddart
16 Sep 1983L. Wilson of Rievaulx of Kirklees in the County of West Yorkshire – James Harold Wilson (died 24 May 1995)
19 Sep 1983L. Maude of Stratford-upon-Avon of Stratford-upon-Avon in the County of Warwickshire – Angus Edmund Upton Maude (died 9 Nov 1993)
21 Sep 1983L. Broxbourne of Broxbourne in the County of Hertfordshire – Derek Colclough Walker-Smith (died 22 Jan 1992)
23 Sep 1983L. Kaberry of Adel of Adel in the City of Leeds – Donald Kaberry (died 13 March 1991)
27 Sep 1983L. Fanshawe of Richmond of South Cerney in the County of Gloucestershire – Anthony Henry Fanshawe Royle (died 28 Dec 2001)
28 Sep 1983L. Dean of Beswick of West Leeds in the County of West Yorkshire – Joseph Jabez Dean (died 26 Feb 1999)
30 Sep 1983L. Barnett of Heywood and Royton in Greater Manchester – Joel Barnett (died 1 Nov 2014)
3 Oct 1983L. Eden of Winton of Rushyford in the County of Durham – John Benedict Eden
5 Oct 1983L. Peyton of Yeovil of Yeovil in the County of Somerset – John Wynne William Peyton (died 22 Nov 2006)
7 Oct 1983L. Bruce-Gardyne of Kirkden in the District of Angus – John Bruce-Gardyne (died 15 April 1990)
10 Oct 1983L. Carmichael of Kelvingrove of Camlachie in the District of the City of Glasgow – Neil George Carmichael (died 19 July 2001)
12 Oct 1983L. Grimond of Firth in the County of Orkney – Joseph Grimond (died 24 Oct 1993)
14 Oct 1983L. Fitt of Bell’s Hill in the County of Down – Gerard Fitt (died 26 Aug 2005)
30 Jan 1984L. Mulley of Manor Park in the City of Sheffield – Frederick William Mulley (died 15 March 1995)
31 Jan 1984L. Bottomley of Middlesbrough in the County of Cleveland – Arthur George Bottomley (died 3 Nov 1995)
1 Feb 1984L. Henderson of Brompton of Brompton in the Royal Borough of Kensington and Chelsea and of Brough in the County of Cumbria – Peter Gordon Henderson (died 13 Jan 2000)
2 Feb 1984L. McAlpine of West Green of West Green in the County of Hampshire – Robert Alistair McAlpine (died 17 Jan 2014)
8 June 1984L. Cameron of Lochbroom of Lochbroom in the District of Ross and Cromarty – Kenneth John Cameron
10 Oct 1984L. Young of Graffham of Graffham in the County of West Sussex – David Ivor Young
4 Feb 1985L. Chapple of Hoxton in Greater London – Francis Joseph Chapple (died 19 Oct 2004)
6 Feb 1985B. Warnock of Weeke in the City of Winchester – Helen Mary Warnock
7 Feb 1985L. Vinson of Roddam Dene in the County of Northumberland – Nigel Vinson
14 Feb 1985L. Murray of Epping Forest of Telford in the County of Shropshire – Lionel Murray (died 20 May 2004)
9 May 1985L. Kimball of Easton in the County of Leicestershire – Marcus Richard Kimball (died 27 March 2014)
13 May 1985L. Silkin of Dulwich of North Leigh in the County of Oxfordshire – Samuel Charles Silkin (died 17 Aug 1988)
15 May 1985L. Butterworth of Warwick in the County of Warwickshire – John Blackstock Butterworth (died 19 June 2003)
16 May 1985L. Elliott of Morpeth of Morpeth in the County of Northumberland and of the City of Newcastle upon Tyne – Robert William Elliott (died 20 May 2011)
17 May 1985L. Crawshaw of Aintree of Salford in the County of Greater Manchester – Richard Crawshaw (died 16 July 1986)
21 May 1985L. Donoughue of Ashton in the County of Northamptonshire – Bernard Donoughue
22 May 1985L. Williams of Elvel of Llansantffraed in Elvel in the County of Powys – Charles Cuthbert Powell Williams
29 May 1985B. Turner of Camden of Camden in Greater London – Muriel Winifred Turner
30 May 1985L. Morton of Shuna of Stockbridge in the District of the City of Edinburgh – Hugh Drennan Baird Morton (died 26 April 1995)
5 June 1985L. Sanderson of Bowden of Melrose in the District of Ettrick and Lauderdale – Charles Russell Sanderson
10 June 1985B. Hooper of Liverpool and of St James’s in the City of Westminster – Gloria Hooper
13 June 1985L. Wolfson of Marylebone in the City of Westminster – Leonard Gordon Wolfson (died 20 May 2010)
12 July 1985L. Mellish of Bermondsey in Greater London – Robert Joseph Mellish (died 9 May 1998)
22 July 1985L. Marshall of Goring of South Stoke in the County of Oxfordshire – Walter Charles Marshall (died 20 Feb 1996)
14 Feb 1986L. Dainton of Hallam Moors in South Yorkshire – Frederick Sydney Dainton (died 5 Dec 1997)
21 July 1986L. Bonham-Carter of Yarnbury in the County of Wiltshire – Mark Raymond Bonham Carter (died 4 Sep 1994)
22 July 1986L. Moore of Wolvercote of Wolvercote in the City of Oxford – Philip Brian Cecil Moore (died 7 April 2009)
23 Sep 1986L. Deedes of Aldington in the County of Kent – William Francis Deedes (died 17 Aug 2007)
3 Feb 1987L. Wyatt of Weeford of Weeford in the County of Staffordshire – Woodrow Lyle Wyatt (died 7 Dec 1997)
9 Feb 1987L. Bramall of Bushfield in the County of Hampshire – Edwin Noel Westby Bramall
18 March 1987B. Blackstone of Stoke Newington in Greater London – Tessa Ann Vosper Blackstone
23 March 1987L. Carter of Devizes in the County of Wiltshire – Denis Victor Carter (died 18 Dec 2006)
24 March 1987L. Peston of Mile End in Greater London – Maurice Harry Peston (died 23 April 2016)
25 March 1987L. Irvine of Lairg of Lairg in the District of Sutherland – Alexander Andrew Mackay Irvine
27 March 1987L. Stevens of Ludgate of Ludgate in the City of London – David Robert Stevens
30 March 1987L. Johnston of Rockport of Caversham in the Royal County of Berkshire – Charles Collier Johnston (died 30 April 2002)
31 March 1987L. Basnett of Leatherhead in the County of Surrey – David Basnett (died 25 Jan 1989)
3 April 1987L. Trafford of Falmer in the County of East Sussex – Joseph Anthony Porteous Trafford (died 16 Sep 1989)
6 April 1987L. Plumb of Coleshill in the County of Warwickshire – Charles Henry Plumb
7 April 1987B. Blatch of Hinchingbrooke in the County of Cambridgeshire – Emily May Blatch (died 31 May 2005)
8 April 1987L. Goold of Waterfoot in the District of Eastwood – James Duncan Goold (died 27 July 1997)
22 June 1987L. Havers of St Edmundsbury in the County of Suffolk – Robert Michael Oldfield Havers (died 1 April 1992)
14 July 1987L. Chilver of Cranfield in the County of Bedfordshire – Amos Henry Chilver (died 8 July 2012)
22 July 1987L. Knights of Edgbaston in the County of West Midlands – Philip Douglas Knights (died 11 Dec 2014)
5 Oct 1987L. Rippon of Hexham of Hesleyside in the County of Northumberland – Aubrey Geoffrey Frederick Rippon (died 28 Jan 1997)
6 Oct 1987L. Cocks of Hartcliffe of Chinnor in the County of Oxfordshire – Michael Francis Lovell Cocks (died 26 March 2001)
7 Oct 1987L. Thomas of Gwydir of Llanrwst in the County of Gwynedd – Peter John Mitchell Thomas (died 4 Feb 2008)
8 Oct 1987L. Jay of Battersea in Greater London – Douglas Patrick Thomas Jay (died 6 March 1996)
9 Oct 1987L. Pym of Sandy in the County of Bedfordshire – Francis Leslie Pym (died 7 March 2008)
12 Oct 1987L. Joseph of Portsoken in the City of London – Keith Sinjohn Joseph (died 10 Dec 1994)
13 Oct 1987L. Dormand of Easington of Easington in the County of Durham – John Donkin Dormand (died 18 Dec 2003)
14 Oct 1987L. Prior of Brampton in the County of Suffolk – James Michael Leathes Prior (died 12 Dec 2016)
15 Oct 1987L. Crickhowell of Pont Esgob in the Black Mountains and the County of Powys – Roger Nicholas Edwards
16 Oct 1987L. Colnbrook of Waltham St Lawrence in the Royal County of Berkshire – Humphrey Edward Gregory Atkins (died 4 Oct 1996)
19 Oct 1987L. St John of Fawsley of Preston Capes in the County of Northamptonshire – Norman Antony Francis St John-Stevas (died 2 March 2012)
20 Oct 1987L. Mason of Barnsley of Barnsley in South Yorkshire – Roy Mason (died 19 April 2015)
2 Nov 1987L. Carlisle of Bucklow of Mobberley in the County of Cheshire – Mark Carlisle (died 14 July 2005)
3 Nov 1987L. Jenkin of Roding of Wanstead and Woodford in Greater London – Charles Patrick Fleeming Jenkin (died 20 Dec 2016)
4 Nov 1987L. Ross of Newport of Newport in the County of the Isle of Wight – Stephen Sherlock Ross (died 10 May 1993)
5 Nov 1987L. Callaghan of Cardiff of the City of Cardiff in the County of South Glamorgan – Leonard James Callaghan (died 26 March 2005)
16 Nov 1987L. Rees of Goytre in the County of Gwent – Peter Wynford Innes Rees (died 30 Nov 2008)
20 Nov 1987L. Jenkins of Hillhead of Pontypool in the County of Gwent – Roy Harris Jenkins (died 5 Jan 2003)
5 Feb 1988L. Jakobovits of Regent’s Park in Greater London – Immanuel Jakobovits (died 31 Oct 1999)
8 Feb 1988B. Hart of South Lanark of Lanark in the County of Lanark – Judith Constance Mary Hart (died 8 Dec 1991)
15 Feb 1988L. Donaldson of Lymington of Lymington in the County of Hampshire – John Francis Donaldson (died 31 Aug 2005)
26 Feb 1988L. Armstrong of Ilminster of Ashill in the County of Somerset – Robert Temple Armstrong
11 July 1988L. Alexander of Weedon of Newcastle-under-Lyme in the County of Staffordshire – Robert Scott Alexander (died 6 Nov 2005)
8 Aug 1988L. Rees-Mogg of Hinton Blewitt in the County of Avon – William Rees-Mogg (died 29 Dec 2012)
10 Aug 1988L. Butterfield of Stechford in the County of West Midlands – William John Hughes Butterfield (died 22 July 2000)
18 Oct 1988L. Mackenzie-Stuart of Dean in the District of the City of Edinburgh – Alexander John Mackenzie Stuart (died 1 April 2000)
9 Jan 1989L. Macaulay of Bragar of Bragar in the County of Ross and Cromarty – Donald Macaulay (died 12 June 2014)
31 Jan 1989L. Sainsbury of Preston Candover of Preston Candover in the County of Hampshire – John Davan Sainsbury
8 Feb 1989L. Lewis of Newnham of Newnham in the County of Cambridgeshire – Jack Lewis (died 17 July 2014)
9 Feb 1989B. Oppenheim-Barnes of Gloucester in the County of Gloucestershire – Sally Oppenheim-Barnes
10 Feb 1989L. Fraser of Carmyllie of Carmyllie in the District of Angus – Peter Lovat Fraser (died 22 June 2013)
21 July 1989L. Sharp of Grimsdyke of Stanmore in the London Borough of Harrow – Eric Sharp (died 2 May 1994)
24 July 1989L. Walton of Detchant of Detchant in the County of Northumberland – John Nicholas Walton (died 21 April 2016)
25 July 1989L. McColl of Dulwich of Bermondsey in the London Borough of Southwark – Ian McColl
26 Feb 1990L. Fieldhouse of Gosport in the County of Hampshire – John David Elliott Fieldhouse (died 17 Feb 1992)
27 Feb 1990B. Park of Monmouth of Broadway in the County of Hereford and Worcester – Daphne Margaret Sybil Désirée Park (died 24 March 2010)
28 Feb 1990L. Tombs of Brailes in the County of Warwickshire – Francis Leonard Tombs
8 May 1990L. Clinton-Davis of Hackney in the London Borough of Hackney – Stanley Clinton Clinton-Davis
9 May 1990L. Morris of Castle Morris of St Dogmaels in the County of Dyfed – Brian Robert Morris (died 30 April 2001)
10 May 1990B. Eccles of Moulton of Moulton in the County of North Yorkshire – Diana Catherine Eccles
14 May 1990L. Richard of Ammanford in the County of Dyfed – Ivor Seward Richard
16 May 1990L. Wade of Chorlton of Chester in the County of Cheshire – William Oulton Wade
17 May 1990L. Cavendish of Furness of Cartmel in the County of Cumbria – Richard Hugh Cavendish
18 May 1990B. Cumberlege of Newick in the County of East Sussex – Julia Frances Cumberlege
21 May 1990B. Brigstocke of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Heather Renwick Brigstocke (died 30 April 2004)
22 May 1990L. Soulsby of Swaffham Prior of Swaffham Prior in the County of Cambridgeshire – Ernest Jackson Lawson Soulsby
29 May 1990L. Holme of Cheltenham of Cheltenham in the County of Gloucestershire – Richard Gordon Holme (died 4 May 2008)
30 May 1990L. Varley of Chesterfield in the County of Derbyshire – Eric Graham Varley (died 29 July 2008)
1 June 1990B. Hollis of Heigham of Heigham in the City of Norwich – Patricia Lesley Hollis
11 June 1990B. Flather of Windsor and Maidenhead in the Royal County of Berkshire – Shreela Flather
18 June 1990L. Pearson of Rannoch of Bridge of Gaur in the District of Perth and Kinross – Malcolm Everard MacLaren Pearson
16 July 1990 (a.m.)L. Porter of Luddenham of Luddenham in the County of Kent – George Porter (died 31 Aug 2002)
16 July 1990 (p.m.)B. Castle of Blackburn of Ibstone in the County of Buckinghamshire – Barbara Anne Castle (died 3 May 2002)
17 July 1990L. Lane of Horsell of Woking in the County of Surrey – Peter Stewart Lane (died 9 Jan 2009)
13 Aug 1990L. Haslam of Bolton in the County of Greater Manchester – Robert Haslam (died 2 Nov 2002)
24 Aug 1990B. Dunn of Hong Kong Island in Hong Kong and of Knightsbridge in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Lydia Selina Dunn
4 Dec 1990L. Waddington of Read in the County of Lancashire – David Charles Waddington (died 24 Feb 2017)
17 Jan 1991L. Sterling of Plaistow of Pall Mall in the City of Westminster – Jeffrey Maurice Sterling
25 Jan 1991L. White of Hull of Hull in the County of Humberside – Vincent Gordon Lindsay White (died 23 Aug 1995)
1 Feb 1991L. Runcie of Cuddesdon in the County of Oxfordshire – Robert Alexander Kennedy Runcie (died 11 July 2000)
4 Feb 1991L. Palumbo of Walbrook in the City of London – Peter Garth Palumbo
5 Feb 1991L. Griffiths of Fforestfach of Fforestfach in the County of West Glamorgan – Brian Griffiths
7 Feb 1991B. James of Holland Park of Southwold in the County of Suffolk – Phyllis Dorothy James (died 27 Nov 2014)
8 Feb 1991L. Laing of Dunphail of Dunphail in the District of Moray – Hector Laing (died 21 June 2010)
14 Feb 1991B. Seccombe of Kineton in the County of Warwickshire – Joan Anna Dalziel Seccombe
26 March 1991L. Wolfson of Sunningdale of Trevose in the County of Cornwall – David Wolfson
5 June 1991L. Desai of St Clement Danes in the City of Westminster – Meghnad Jagdishchandra Desai
6 June 1991B. Hamwee of Richmond upon Thames in the London Borough of Richmond upon Thames – Sally Rachel Hamwee
7 June 1991L. Marlesford of Marlesford in the County of Suffolk – Mark Shuldham Schreiber
10 June 1991L. Judd of Portsea in the County of Hampshire – Frank Ashcroft Judd
11 June 1991B. Denton of Wakefield of Wakefield in the County of West Yorkshire – Jean Denton (died 5 Feb 2001)
14 June 1991B. Hilton of Eggardon of Eggardon in the County of Dorset – Jennifer Hilton
19 June 1991B. Mallalieu of Studdridge in the County of Buckinghamshire – Ann Mallalieu
20 June 1991L. Hollick of Notting Hill in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Clive Richard Hollick
21 June 1991B. O’Cathain of The Barbican in the City of London – Detta O’Cathain
24 June 1991L. Renfrew of Kaimsthorn of Hurlet in the District of Renfrew – Andrew Colin Renfrew
26 June 1991L. Mackay of Ardbrecknish of Tayvallich in the District of Argyll and Bute – John Jackson Mackay (died 21 Feb 2001)
15 July 1991L. Skidelsky of Tilton in the County of East Sussex – Robert Jacob Alexander Skidelsky
16 July 1991B. Perry of Southwark of Charlbury in the County of Oxfordshire – Pauline Perry
17 July 1991L. Cheshire of Woodhall in the County of Lincolnshire – Geoffrey Leonard Cheshire (died 31 July 1992)
29 July 1991L. Macfarlane of Bearsden of Bearsden in the District of Bearsden and Milngavie – Norman Somerville Macfarlane
30 July 1991L. Craig of Radley of Helhoughton in the County of Norfolk – David Brownrigg Craig
27 Jan 1992L. Rix of Whitehall in the City of Westminster and of Hornsea in Yorkshire – Brian Norman Roger Rix (died 20 Aug 2016)
30 Jan 1992L. Prentice of Daventry in the County of Northamptonshire – Reginald Ernest Prentice (died 18 Jan 2001)
12 Feb 1992L. Rodgers of Quarry Bank of Kentish Town in the London Borough of Camden – William Thomas Rodgers
14 Feb 1992L. Wilson of Tillyorn of Finzean in the District of Kincardine and Deeside and of Fanling in Hong Kong – David Clive Wilson
24 April 1992 (a.m.)L. Wakeham of Maldon in the County of Essex – John Wakeham
24 April 1992 (p.m.)B. Chalker of Wallasey of Leigh-on-Sea in the County of Essex – Lynda Chalker
27 April 1992 (a.m.)L. Taylor of Gosforth of Embleton in the County of Northumberland – Peter Murray Taylor (died 28 April 1997)
29 April 1992L. Rodger of Earlsferry of Earlsferry in the District of North East Fife – Alan Ferguson Rodger (died 26 June 2011)
26 June 1992B. Thatcher of Kesteven in the County of Lincolnshire – Margaret Hilda Thatcher (died 8 April 2013)
27 June 1992L. Finsberg of Hampstead in the London Borough of Camden – Geoffrey Finsberg (died 7 Oct 1996)
29 June 1992 (a.m.)L. Parkinson of Carnforth in the County of Lancashire – Cecil Edward Parkinson (died 22 Jan 2016)
29 June 1992 (p.m.)L. Healey of Riddlesden in the County of West Yorkshire – Denis Winston Healey (died 3 Oct 2015)
30 June 1992 (a.m.)L. Owen of the City of Plymouth – David Anthony Llewellyn Owen
30 June 1992 (p.m.)L. Howe of Aberavon of Tandridge in the County of Surrey – Richard Edward Geoffrey Howe (died 9 Oct 2015)
1 July 1992 (a.m.)L. Lawson of Blaby of Newnham in the County of Northamptonshire – Nigel Lawson
1 July 1992 (p.m.)L. Merlyn-Rees of Morley and South Leeds in the County of West Yorkshire and of Cilfynydd in the County of Mid Glamorgan – Merlyn Merlyn-Rees (died 5 Jan 2006)
2 July 1992L. Howell of Aston Manor in the City of Birmingham – Denis Herbert Howell (died 19 April 1998)
3 July 1992L. Moore of Lower Marsh of Lower Marsh in the London Borough of Lambeth – John Edward Michael Moore
6 July 1992L. Tebbit of Chingford in the London Borough of Waltham Forest – Norman Beresford Tebbit
7 July 1992L. Younger of Prestwick of Ayr in the District of Kyle and Carrick – George Kenneth Hotson Younger (died 26 Jan 2003)
8 July 1992 (a.m.)L. Amery of Lustleigh of Preston in the County of Lancashire and of Brighton in the County of East Sussex – Julian Amery (died 3 Sep 1996)
8 July 1992 (p.m.)L. Walker of Worcester of Abbots Morton in the County of Hereford and Worcester – Peter Edward Walker (died 23 June 2010)
9 July 1992L. Archer of Sandwell of Sandwell in the County of West Midlands – Peter Kingsley Archer (died 14 June 2012)
10 July 1992L. Ashley of Stoke of Widnes in the County of Cheshire – Jack Ashley (died 20 April 2012)
14 July 1992L. Eatwell of Stratton St Margaret in the County of Wiltshire – John Leonard Eatwell
15 July 1992L. Weatherill of North East Croydon in the London Borough of Croydon – Bruce Bernard Weatherill (died 6 May 2007)
17 July 1992L. Ewing of Kirkford of Cowdenbeath in the District of Dunfermline – Harry Ewing (died 9 June 2007)
18 July 1992L. Geraint of Ponterwyd in the County of Dyfed – Geraint Wyn Howells (died 17 April 2004)
20 July 1992L. Stewartby of Portmoak in the District of Perth and Kinross – Bernard Harold Ian Halley Stewart
21 July 1992L. Clark of Kempston of Kempston in the County of Bedfordshire – William Gibson Haig Clark (died 4 Oct 2004)
24 July 1992L. Plant of Highfield of Weelsby in the County of Humberside – Raymond Plant
27 July 1992L. Archer of Weston-Super-Mare of Mark in the County of Somerset – Jeffrey Howard Archer
28 July 1992L. Ridley of Liddesdale of Willimontswick in the County of Northumberland – Nicholas Ridley (died 4 March 1993)
29 July 1992B. Jay of Paddington of Paddington in the City of Westminster – Margaret Ann Jay
30 July 1992L. Williams of Mostyn of Great Tew in the County of Oxfordshire – Gareth Wyn Williams (died 20 Sep 2003)
10 Aug 1992L. Braine of Wheatley of Rayleigh in the County of Essex – Bernard Richard Braine (died 5 Jan 2000)
11 Aug 1992L. Cooke of Islandreagh of Islandreagh in the County of Antrim – Victor Alexander Cooke (died 13 Nov 2007)
12 Aug 1992L. Barber of Tewkesbury of Gotherington in the County of Gloucestershire – Derek Coates Barber
21 Aug 1992L. Hayhoe of Isleworth in the London Borough of Hounslow – Bernard John Hayhoe (died 7 Sep 2013)
25 Aug 1992L. Gilmour of Craigmillar of Craigmillar in the District of the City of Edinburgh – Ian Hedworth John Little Gilmour (died 21 Sep 2007)
18 Sep 1992L. Elis-Thomas of Nant Conwy in the County of Gwynedd – Dafydd Elis Elis-Thomas
1 Feb 1993B. Williams of Crosby of Stevenage in the County of Hertfordshire – Shirley Vivien Teresa Brittain Williams
14 July 1993L. Kingsdown of Pemberton in the County of Lancashire – Robert Leigh-Pemberton (died 24 Nov 2013)
15 July 1993L. Dahrendorf of Clare Market in the City of Westminster – Ralf Dahrendorf (died 17 June 2009)
19 July 1993L. Menuhin of Stoke d’Abernon in the County of Surrey – Yehudi Menuhin (died 12 March 1999)
30 July 1993L. Attenborough of Richmond upon Thames in the London Borough of Richmond upon Thames – Richard Samuel Attenborough (died 24 Aug 2014)
4 Oct 1993L. Haskel of Higher Broughton in the County of Greater Manchester – Simon Haskel
5 Oct 1993L. Dean of Harptree of Wedmore in the County of Somerset – Arthur Paul Dean (died 1 April 2009)
6 Oct 1993B. Gould of Potternewton of Leeds in the County of West Yorkshire – Joyce Brenda Gould
11 Oct 1993L. Dixon-Smith of Bocking in the County of Essex – Robert William Dixon-Smith
12 Oct 1993B. Dean of Thornton-le-Fylde of Eccles in the County of Greater Manchester – Brenda Dean
13 Oct 1993L. Lester of Herne Hill of Herne Hill in the London Borough of Southwark – Anthony Paul Lester
14 Oct 1993B. Miller of Hendon of Gore in the London Borough of Barnet – Doreen Miller (died 21 June 2014)
15 Oct 1993L. Tugendhat of Widdington in the County of Essex – Christopher Samuel Tugendhat
10 Feb 1994L. Wright of Richmond of Richmond upon Thames in the London Borough of Richmond upon Thames – Patrick Richard Henry Wright
22 March 1994L. Nickson of Renagour in the District of Stirling – David Wigley Nickson
12 July 1994L. Quirk of Bloomsbury in the London Borough of Camden – Charles Randolph Quirk
14 July 1994L. Phillips of Ellesmere of Ellesmere in the County of Shropshire – David Chilton Phillips (died 23 Feb 1999)
6 Sep 1994L. Sheppard of Didgemere of Roydon in the County of Essex – Allen John George Sheppard (died 25 March 2015)
26 Sep 1994L. Hambro of Dixton and Dumbleton in the County of Gloucestershire – Charles Eric Alexander Hambro (died 7 Nov 2002)
27 Sep 1994L. Dubs of Battersea in the London Borough of Wandsworth – Alfred Dubs
28 Sep 1994L. Gladwin of Clee of Great Grimsby in the County of Humberside – Derek Oliver Gladwin (died 10 April 2003)
29 Sep 1994B. Farrington of Ribbleton of Fulwood in the County of Lancashire – Josephine Farrington
30 Sep 1994L. Shaw of Northstead of Liversedge in the County of West Yorkshire – Michael Norman Shaw
4 Oct 1994L. Tope of Sutton in the London Borough of Sutton – Graham Norman Tope
5 Oct 1994B. Rawlings of Burnham Westgate in the County of Norfolk – Patricia Elizabeth Rawlings
6 Oct 1994B. Thomas of Walliswood of Dorking in the County of Surrey – Susan Petronella Thomas
7 Oct 1994L. Kingsland of Shrewsbury in the County of Shropshire – Christopher James Prout (died 12 July 2009)
10 Oct 1994L. Blaker of Blackpool in the County of Lancashire and of Lindfield in the County of West Sussex – Peter Allan Renshaw Blaker (died 5 July 2009)
3 Feb 1995B. Hogg of Kettlethorpe in the County of Lincolnshire – Sarah Elizabeth Mary Hogg
10 Feb 1995L. McConnell of Lisburn in the County of Antrim – Robert William Brian McConnell (died 25 Oct 2000)
17 Feb 1995B. Smith of Gilmorehill of Gilmorehill in the District of the City of Glasgow – Elizabeth Margaret Smith
28 Feb 1995L. Hope of Craighead of Bamff in the District of Perth and Kinross – James Arthur David Hope
24 July 1995L. Blyth of Rowington of Rowington in the County of Warwickshire – James Blyth
25 July 1995L. Cuckney of Millbank in the City of Westminster – John Graham Cuckney (died 30 Oct 2008)
25 Aug 1995L. Eames of Armagh in the County of Armagh – Robert Henry Alexander Eames
8 Sep 1995L. Habgood of Calverton in the County of Buckinghamshire – John Stapylton Habgood
13 Dec 1995L. Mackay of Drumadoon of Blackwaterfoot in the District of Cunninghame – Donald Sage Mackay
18 Dec 1995L. Winston of Hammersmith in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Robert Maurice Lipson Winston
19 Dec 1995L. Wallace of Saltaire of Shipley in the County of West Yorkshire – William John Lawrence Wallace
20 Dec 1995L. McNally of Blackpool in the County of Lancashire – Tom McNally
21 Dec 1995L. Borrie of Abbots Morton in the County of Hereford and Worcester – Gordon Johnson Borrie (died 30 Sep 2016)
2 Jan 1996B. Hayman of Dartmouth Park in the London Borough of Camden – Helene Valerie Hayman
10 Jan 1996L. Sewel of Gilcomstoun in the District of the City of Aberdeen – John Buttifant Sewel
11 Jan 1996L. Harris of Peckham of Peckham in the London Borough of Southwark – Philip Charles Harris
12 Jan 1996L. Pilkington of Oxenford of West Dowlish in the County of Somerset – Peter Pilkington (died 14 Feb 2011)
15 Jan 1996L. Feldman of Frognal in the London Borough of Camden – Basil Feldman
16 Jan 1996B. Wilcox of Plymouth in the County of Devon – Judith Ann Wilcox
17 Jan 1996L. Bowness of Warlingham in the County of Surrey and of Croydon in the London Borough of Croydon – Peter Spencer Bowness
5 Feb 1996L. Taverne of Pimlico in the City of Westminster – Dick Taverne
16 Feb 1996L. Kilpatrick of Kincraig of Dysart in the District of Kirkcaldy – Robert Kilpatrick (died 16 Sep 2015)
21 Feb 1996L. Gillmore of Thamesfield of Putney in the London Borough of Wandsworth – David Howe Gillmore (died 20 March 1999)
3 April 1996L. Cooke of Thorndon of Wellington in New Zealand and of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Robin Brunskill Cooke (died 30 Aug 2006)
4 June 1996L. Bingham of Cornhill of Boughrood in the County of Powys – Thomas Henry Bingham (died 11 Sep 2010)
19 Aug 1996B. Lloyd of Highbury of Highbury in the London Borough of Islington – June Kathleen Lloyd (died 28 June 2006)
3 Sep 1996L. Vincent of Coleshill of Shrivenham in the County of Oxfordshire – Richard Frederick Vincent
11 Sep 1996L. Hussey of North Bradley of North Bradley in the County of Wiltshire – Marmaduke James Hussey (died 27 Dec 2006)
30 Sep 1996L. Thomas of Gresford of Gresford in the County Borough of Wrexham – Donald Martin Thomas
1 Oct 1996 (p.m.)L. Currie of Marylebone of Marylebone in the City of Westminster – David Anthony Currie
2 Oct 1996L. Taylor of Warwick of Warwick in the County of Warwickshire – John David Beckett Taylor
4 Oct 1996L. Saatchi of Staplefield in the County of West Sussex – Maurice Saatchi
7 Oct 1996B. Symons of Vernham Dean of Vernham Dean in the County of Hampshire – Elizabeth Conway Symons
8 Oct 1996L. Alderdice of Knock in the City of Belfast – John Alderdice
9 Oct 1996L. Paul of Marylebone in the City of Westminster – Swraj Paul
11 Oct 1996B. Ramsay of Cartvale of Langside in the City of Glasgow – Meta Ramsay
14 Oct 1996B. Anelay of St Johns of St Johns in the County of Surrey – Joyce Anne Anelay
15 Oct 1996B. Byford of Rothley in the County of Leicestershire – Hazel Byford
16 Oct 1996L. Chadlington of Dean in the County of Oxfordshire – Peter Selwyn Gummer
17 Oct 1996L. Rogers of Riverside of Chelsea in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Richard George Rogers
18 Oct 1996L. MacLaurin of Knebworth of Knebworth in the County of Hertfordshire – Ian Charter MacLaurin
21 Oct 1996L. Whitty of Camberwell in the London Borough of Southwark – John Lawrence Whitty
14 Feb 1997L. Bagri of Regent’s Park in the City of Westminster – Raj Kumar Bagri
17 Feb 1997B. Emerton of Tunbridge Wells in the County of Kent and of Clerkenwell in the London Borough of Islington – Audrey Caroline Emerton
18 Feb 1997L. Lloyd-Webber of Sydmonton in the County of Hampshire – Andrew Lloyd Webber
14 May 1997 (a.m.)L. Hoyle of Warrington in the County of Cheshire – Eric Douglas Harvey Hoyle
14 May 1997 (p.m.)L. Falconer of Thoroton of Thoroton in the County of Nottinghamshire – Charles Leslie Falconer
16 May 1997 (a.m.)L. Simon of Highbury of Canonbury in the London Borough of Islington – David Alec Gwyn Simon
16 May 1997 (p.m.)L. Gilbert of Dudley in the County of West Midlands – John William Gilbert (died 2 June 2013)
21 May 1997L. Hardie of Blackford in the City of Edinburgh – Andrew Rutherford Hardie
3 June 1997L. Biffen of Tanat in the County of Shropshire – William John Biffen (died 14 Aug 2007)
4 June 1997B. Lestor of Eccles of Tooting Bec in the London Borough of Wandsworth – Joan Lestor (died 27 March 1998)
5 June 1997 (a.m.)L. Jopling of Ainderby Quernhow in the County of North Yorkshire – Thomas Michael Jopling
5 June 1997 (p.m.)L. Shore of Stepney of Stepney in the London Borough of Tower Hamlets – Peter David Shore (died 24 Sep 2001)
6 June 1997 (a.m.)L. Howell of Guildford of Penton Mewsey in the County of Hampshire – David Arthur Russell Howell
6 June 1997 (p.m.)L. Steel of Aikwood of Ettrick Forest in The Scottish Borders – David Martin Scott Steel
9 June 1997 (a.m.)L. Dixon of Jarrow in the County of Tyne and Wear – Donald Dixon (died 19 Feb 2017)
9 June 1997 (p.m.)L. Renton of Mount Harry of Offham in the County of East Sussex – Ronald Timothy Renton
10 June 1997 (a.m.)L. Evans of Parkside of St Helens in the County of Merseyside – John Evans (died 5 March 2016)
10 June 1997 (p.m.)L. Molyneaux of Killead of Killead in the County of Antrim – James Henry Molyneaux (died 9 March 2015)
11 June 1997 (a.m.)L. Lofthouse of Pontefract of Pontefract in the County of West Yorkshire – Geoffrey Lofthouse (died 1 Nov 2012)
11 June 1997 (p.m.)L. Kelvedon of Ongar in the County of Essex – Henry Paul Guinness Channon (died 27 Jan 2007)
12 June 1997 (a.m.)L. Alton of Liverpool of Mossley Hill in the County of Merseyside – David Patrick Paul Alton
12 June 1997 (p.m.)L. Mayhew of Twysden of Kilndown in the County of Kent – Patrick Barnabas Burke Mayhew (died 25 June 2016)
13 June 1997 (a.m.)L. Hurd of Westwell of Westwell in the County of Oxfordshire – Douglas Richard Hurd
16 June 1997L. Baker of Dorking of Iford in the County of East Sussex – Kenneth Wilfred Baker
17 June 1997L. Patten of Wincanton in the County of Somerset – John Haggitt Charles Patten
18 July 1997L. Cowdrey of Tonbridge of Tonbridge in the County of Kent – Michael Colin Cowdrey (died 4 Dec 2000)
21 July 1997 (a.m.)L. Inge of Richmond in the County of North Yorkshire – Peter Anthony Inge
21 July 1997 (p.m.)L. Russell-Johnston of Minginish in Highland – David Russell Russell-Johnston (died 27 July 2008)
22 July 1997L. Levene of Portsoken of Portsoken in the City of London – Peter Keith Levene
23 Sep 1997 (a.m.)L. Levy of Mill Hill in the London Borough of Barnet – Michael Abraham Levy
23 Sep 1997 (p.m.)B. Knight of Collingtree of Collingtree in the County of Northamptonshire – Joan Christabel Jill Knight
24 Sep 1997 (a.m.)B. Amos of Brondesbury in the London Borough of Brent – Valerie Ann Amos
24 Sep 1997 (p.m.)L. Hogg of Cumbernauld of Cumbernauld in North Lanarkshire – Norman Hogg (died 8 Oct 2008)
25 Sep 1997 (a.m.)L. Newby of Rothwell in the County of West Yorkshire – Richard Mark Newby
25 Sep 1997 (p.m.)L. Randall of St Budeaux of St Budeaux in the County of Devon – Stuart Jeffrey Randall (died 11 Aug 2012)
26 Sep 1997 (a.m.)L. Renwick of Clifton of Chelsea in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Robin William Renwick
26 Sep 1997 (p.m.)L. Walker of Doncaster of Audenshaw in the County of Greater Manchester – Harold Walker (died 11 Nov 2003)
27 Sep 1997 (a.m.)L. Hardy of Wath of Wath upon Dearne in the County of South Yorkshire – Peter Hardy (died 16 Dec 2003)
27 Sep 1997 (p.m.)L. Hughes of Woodside of Woodside in the City of Aberdeen – Robert Hughes
29 Sep 1997 (a.m.)L. Selkirk of Douglas of Cramond in the City of Edinburgh – James Alexander Douglas-Hamilton
29 Sep 1997 (p.m.)L. Lang of Monkton of Merrick and the Rhinns of Kells in Dumfries and Galloway – Ian Bruce Lang
30 Sep 1997 (a.m.)B. Ludford of Clerkenwell in the London Borough of Islington – Sarah Ann Ludford
30 Sep 1997 (p.m.)B. Fookes of Plymouth in the County of Devon – Janet Evelyn Fookes
1 Oct 1997 (a.m.)L. Davies of Coity of Penybont in the County of Mid Glamorgan – David Garfield Davies
1 Oct 1997 (p.m.)L. Roberts of Conwy of Talyfan in the County of Gwynedd – Ieuan Wyn Pritchard Roberts (died 13 Dec 2013)
2 Oct 1997 (a.m.)L. Sandberg of Passfield in the County of Hampshire – Michael Graham Ruddock Sandberg
2 Oct 1997 (p.m.)L. Blackwell of Woodcote in the County of Surrey – Norman Roy Blackwell
3 Oct 1997 (a.m.)L. Sainsbury of Turville of Turville in the County of Buckinghamshire – David John Sainsbury
3 Oct 1997 (p.m.)L. Davies of Oldham of Broxbourne in the County of Hertfordshire – Bryan Davies
4 Oct 1997 (a.m.)L. Gordon of Strathblane of Deil’s Craig in Stirling – James Stuart Gordon
4 Oct 1997 (p.m.)L. Cope of Berkeley of Berkeley in the County of Gloucestershire – John Ambrose Cope
6 Oct 1997 (a.m.)B. Pitkeathley of Caversham in the Royal County of Berkshire – Jill Elizabeth Pitkeathley
6 Oct 1997 (p.m.)L. Morris of Manchester of Manchester in the County of Greater Manchester – Alfred Morris (died 12 Aug 2012)
18 Oct 1997L. Jacobs of Belgravia in the City of Westminster – David Anthony Jacobs (died 21 June 2014)
20 Oct 1997 (a.m.)L. Hunt of Kings Heath of Birmingham in the County of West Midlands – Philip Alexander Hunt
20 Oct 1997 (p.m.)L. Hunt of Wirral of Wirral in the County of Merseyside – David James Fletcher Hunt
21 Oct 1997 (a.m.)L. Orme of Salford in the County of Greater Manchester – Stanley Orme (died 28 April 2005)
21 Oct 1997 (p.m.)L. Burlison of Rowlands Gill in the County of Tyne and Wear – Thomas Henry Burlison (died 20 May 2008)
22 Oct 1997 (a.m.)L. Razzall of Mortlake in the London Borough of Richmond – Edward Timothy Razzall
22 Oct 1997 (p.m.)L. Garel-Jones of Watford in the County of Hertfordshire – William Armand Thomas Tristan Garel-Jones
23 Oct 1997 (a.m.)L. Goodhart of Youlbury in the County of Oxfordshire – William Howard Goodhart
23 Oct 1997 (p.m.)L. Brooke of Alverthorpe of Alverthorpe in the County of West Yorkshire – Clive Brooke
24 Oct 1997 (a.m.)B. Rendell of Babergh of Aldeburgh in the County of Suffolk – Ruth Barbara Rendell (died 2 May 2015)
24 Oct 1997 (p.m.)L. Dholakia of Waltham Brooks in the County of West Sussex – Navnit Dholakia
25 Oct 1997 (a.m.)L. Janner of Braunstone of Leicester in the County of Leicestershire – Greville Ewan Janner (died 19 Dec 2015)
25 Oct 1997 (p.m.)L. Islwyn of Casnewydd in the County of Gwent – Royston John Hughes (died 19 Dec 2003)
27 Oct 1997 (a.m.)L. Puttnam of Queensgate in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – David Terence Puttnam
27 Oct 1997 (p.m.)B. Kennedy of The Shaws of Cathcart in the City of Glasgow – Helena Ann Kennedy
28 Oct 1997 (a.m.)L. Naseby of Sandy in the County of Bedfordshire – Michael Wolfgang Laurence Morris
28 Oct 1997 (p.m.)L. Higgins of Worthing in the County of West Sussex – Terence Langley Higgins
29 Oct 1997 (a.m.)L. Stone of Blackheath of Blackheath in the London Borough of Greenwich – Andrew Zelig Stone
29 Oct 1997 (p.m.)L. Freeman of Dingley in the County of Northamptonshire – Roger Norman Freeman
30 Oct 1997 (a.m.)B. Maddock of Christchurch in the County of Dorset – Diana Margaret Maddock
30 Oct 1997 (p.m.)B. Scotland of Asthal of Asthal in the County of Oxfordshire – Patricia Janet Scotland
31 Oct 1997 (a.m.)L. Onslow of Woking of Woking in the County of Surrey – Cranley Gordon Douglas Onslow (died 13 March 2001)
31 Oct 1997 (p.m.)L. Newton of Braintree of Coggeshall in the County of Essex – Antony Harold Newton (died 25 March 2012)
1 Nov 1997 (a.m.)L. Montague of Oxford of Oxford in the County of Oxfordshire – Michael Jacob Montague (died 5 Nov 1999)
1 Nov 1997 (p.m.)B. Linklater of Butterstone of Riemore in Perth and Kinross – Veronica Linklater
3 Nov 1997 (a.m.)L. Bassam of Brighton of Brighton in the County of East Sussex – John Steven Bassam
3 Nov 1997 (p.m.)B. Nicholson of Winterbourne of Winterbourne in the Royal County of Berkshire – Emma Harriet Nicholson
4 Nov 1997 (a.m.)B. Young of Old Scone of Old Scone in Perth and Kinross – Barbara Scott Young
4 Nov 1997 (p.m.)L. Smith of Clifton of Mountsandel in the County of Londonderry – Trevor Arthur Smith
5 Nov 1997 (a.m.)L. Thomas of Macclesfield of Prestbury in the County of Cheshire – Terence James Thomas
5 Nov 1997 (p.m.)L. Simpson of Dunkeld of Dunkeld in Perth and Kinross – George Simpson
6 Nov 1997 (a.m.)L. Monro of Langholm of Westerkirk in Dumfries and Galloway – Hector Seymour Peter Monro (died 30 Aug 2006)
6 Nov 1997 (p.m.)L. Watson of Invergowrie of Invergowrie in Perth and Kinross – Michael Goodall Watson
22 Nov 1997L. Ryder of Wensum of Wensum in the County of Norfolk – Richard Andrew Ryder
24 Nov 1997L. Hattersley of Sparkbrook in the County of West Midlands – Roy Sydney George Hattersley
28 Nov 1997L. Neill of Bladen of Briantspuddle in the County of Dorset – Francis Patrick Neill (died 28 May 2016)
12 Feb 1998L. Butler of Brockwell of Herne Hill in the London Borough of Lambeth – Frederick Edward Robin Butler
13 Feb 1998L. Dearing of Kingston upon Hull in the County of the East Riding of Yorkshire – Ronald Ernest Dearing (died 19 Feb 2009)
14 Feb 1998L. Sheppard of Liverpool of West Kirby in the County of Merseyside – David Stuart Sheppard (died 5 March 2005)
23 Feb 1998L. Hamlyn of Edgeworth in the County of Gloucestershire – Paul Bertrand Hamlyn (died 31 Aug 2001)
17 July 1998 (a.m.)L. Mackenzie of Framwellgate of Durham in the County of Durham – Brian Mackenzie
17 July 1998 (p.m.)L. Clement-Jones of Clapham in the London Borough of Lambeth – Timothy Francis Clement-Jones
18 July 1998 (a.m.)L. Alli of Norbury in the London Borough of Croydon – Waheed Alli
18 July 1998 (p.m.)B. Uddin of Bethnal Green in the London Borough of Tower Hamlets – Manzila Pola Uddin
20 July 1998 (a.m.)L. Marshall of Knightsbridge of Knightsbridge in the City of Westminster – Colin Marsh Marshall (died 5 July 2012)
20 July 1998 (p.m.)L. Burns of Pitshanger in the London Borough of Ealing – Terence Burns
21 July 1998 (a.m.)B. Goudie of Roundwood in the London Borough of Brent – Mary Teresa Goudie
21 July 1998 (p.m.)L. Tomlinson of Walsall in the County of West Midlands – John Edward Tomlinson
23 July 1998 (a.m.)B. Buscombe of Goring in the County of Oxfordshire – Peta Jane Buscombe
23 July 1998 (p.m.)B. Thornton of Manningham in the County of West Yorkshire – Dorothea Glenys Thornton
24 July 1998 (a.m.)L. Lamont of Lerwick of Lerwick in the Shetland Islands – Norman Stewart Hughson Lamont
24 July 1998 (p.m.)B. Crawley of Edgbaston in the County of West Midlands – Christine Mary Crawley
25 July 1998 (a.m.)L. Phillips of Sudbury of Sudbury in the County of Suffolk – Andrew Wyndham Phillips
25 July 1998 (p.m.)L. Haskins of Skidby in the County of the East Riding of Yorkshire – Christopher Robin Haskins
27 July 1998 (a.m.)L. Laming of Tewin in the County of Hertfordshire – William Herbert Laming
27 July 1998 (p.m.)L. Bach of Lutterworth in the County of Leicestershire – William Stephen Goulden Bach
28 July 1998 (a.m.)B. Miller of Chilthorne Domer of Chilthorne Domer in the County of Somerset – Susan Elizabeth Miller
28 July 1998 (p.m.)L. Evans of Watford of Chipperfield in the County of Hertfordshire – David Charles Evans
29 July 1998 (a.m.)L. Warner of Brockley in the London Borough of Lewisham – Norman Reginald Warner
29 July 1998 (p.m.)L. Clarke of Hampstead of Hampstead in the London Borough of Camden – Anthony James Clarke
30 July 1998 (a.m.)L. Christopher of Leckhampton in the County of Gloucestershire – Anthony Martin Grosvenor Christopher
30 July 1998 (p.m.)L. Brookman of Ebbw Vale in the County of Gwent – David Keith Brookman
31 July 1998 (a.m.)L. Hanningfield of Chelmsford in the County of Essex – Paul Edward Winston White
31 July 1998 (p.m.)L. Bell of Belgravia in the City of Westminster – Timothy John Leigh Bell
1 Aug 1998 (a.m.)L. Norton of Louth of Louth in the County of Lincolnshire – Philip Norton
1 Aug 1998 (p.m.)B. Sharp of Guildford of Guildford in the County of Surrey – Margaret Lucy Sharp
3 Aug 1998 (a.m.)B. Richardson of Calow of Calow in the County of Derbyshire – Kathleen Margaret Richardson
3 Aug 1998 (p.m.)L. Ahmed of Rotherham in the County of South Yorkshire – Nazir Ahmed
4 Aug 1998 (a.m.)L. Bragg of Wigton in the County of Cumbria – Melvyn Bragg
4 Aug 1998 (p.m.)L. Sawyer of Darlington in the County of Durham – Lawrence Sawyer
5 Aug 1998L. Harris of Haringey of Hornsey in the London Borough of Haringey – Jonathan Toby Harris
2 Oct 1998L. Macdonald of Tradeston of Tradeston in the City of Glasgow – Angus John Macdonald
5 Feb 1999L. Williamson of Horton of Horton in the County of Somerset – David Francis Williamson (died 30 Aug 2015)
10 Feb 1999L. Imbert of New Romney in the County of Kent – Peter Michael Imbert
25 Feb 1999B. O’Neill of Bengarve of The Braid in the County of Antrim – Onora Sylvia O’Neill
1 March 1999L. Patel of Dunkeld in Perth and Kinross – Narendra Babubhai Patel
2 March 1999L. Trotman of Osmotherley in the County of North Yorkshire – Alexander James Trotman (died 25 April 2005)
10 July 1999B. Warwick of Undercliffe of Undercliffe in the County of West Yorkshire – Diana Mary Warwick
12 July 1999L. Fellowes of Shotesham in the County of Norfolk – Robert Fellowes
13 July 1999 (a.m.)L. Stevenson of Coddenham of Coddenham in the County of Suffolk – Henry Dennistoun Stevenson
13 July 1999 (p.m.)B. Stern of Vauxhall in the London Borough of Lambeth – Vivien Helen Stern
14 July 1999 (a.m.)L. Forsyth of Drumlean of Drumlean in Stirling – Michael Bruce Forsyth
14 July 1999 (p.m.)L. Faulkner of Worcester of Wimbledon in the London Borough of Merton – Richard Oliver Faulkner
15 July 1999 (a.m.)B. Prashar of Runnymede in the County of Surrey – Usha Kumari Prashar
15 July 1999 (p.m.)B. Hanham of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Joan Brownlow Hanham
16 July 1999 (a.m.)L. Laird of Artigarvan in the County of Tyrone – John Dunn Laird
16 July 1999 (p.m.)L. Rogan of Lower Iveagh in the County of Down – Dennis Robert David Rogan
19 July 1999 (a.m.)L. Foster of Thames Bank of Reddish in the County of Greater Manchester – Norman Robert Foster
19 July 1999 (p.m.)L. Elder of Kirkcaldy in Fife – Thomas Murray Elder
20 July 1999 (a.m.)L. Lea of Crondall of Crondall in the County of Hampshire – David Edward Lea
20 July 1999 (p.m.)L. Brett of Lydd in the County of Kent – William Henry Brett (died 29 March 2012)
21 July 1999 (a.m.)L. Rennard of Wavertree in the County of Merseyside – Christopher John Rennard
21 July 1999 (p.m.)B. Howells of St Davids of Charlton in the London Borough of Greenwich – Rosalind Patricia-Anne Howells
22 July 1999 (a.m.)L. Bradshaw of Wallingford in the County of Oxfordshire – William Peter Bradshaw
22 July 1999 (p.m.)L. King of West Bromwich of West Bromwich in the County of West Midlands – Tarsem King (died 9 Jan 2013)
23 July 1999 (a.m.)L. Watson of Richmond of Richmond in the London Borough of Richmond upon Thames – Alan John Watson
23 July 1999 (p.m.)L. Kirkham of Old Cantley in the County of South Yorkshire – Graham Kirkham
26 July 1999 (a.m.)L. Grabiner of Aldwych in the City of Westminster – Anthony Stephen Grabiner
26 July 1999 (p.m.)B. Massey of Darwen of Darwen in the County of Lancashire – Doreen Elizabeth Massey
27 July 1999 (a.m.)L. Carlile of Berriew of Berriew in the County of Powys – Alexander Charles Carlile
27 July 1999 (p.m.)L. Oxburgh of Liverpool in the County of Merseyside – Ernest Ronald Oxburgh
28 July 1999 (a.m.)L. Harrison of Chester in the County of Cheshire – Lyndon Henry Arthur Harrison
28 July 1999 (p.m.)L. Waldegrave of North Hill of Chewton Mendip in the County of Somerset – William Arthur Waldegrave
29 July 1999 (a.m.)L. Goldsmith of Allerton in the County of Merseyside – Peter Henry Goldsmith
29 July 1999 (p.m.)L. Filkin of Pimlico in the City of Westminster – David Geoffrey Nigel Filkin
30 July 1999 (a.m.)L. Lipsey of Tooting in the London Borough of Wandsworth – David Lawrence Lipsey
30 July 1999 (p.m.)B. Wilkins of Chesham Bois in the County of Buckinghamshire – Rosalie Catherine Wilkins
31 July 1999 (a.m.)B. Blood of Blackwatertown in the County of Armagh – May Blood
31 July 1999 (p.m.)B. Barker of Anagach in Highland – Elizabeth Jean Barker
2 Aug 1999 (a.m.)L. Sharman of Redlynch in the County of Wiltshire – Colin Morven Sharman
2 Aug 1999 (p.m.)B. Ashton of Upholland of St Albans in the County of Hertfordshire – Catherine Margaret Ashton
3 Aug 1999 (a.m.)B. McIntosh of Hudnall of Hampstead in the London Borough of Camden – Genista Mary McIntosh
3 Aug 1999 (p.m.)L. Woolmer of Leeds of Leeds in the County of West Yorkshire – Kenneth John Woolmer
4 Aug 1999 (a.m.)B. Gale of Blaenrhondda in the County of Mid Glamorgan – Anita Gale
4 Aug 1999 (p.m.)L. MacKenzie of Culkein of Assynt in Highland – Hector Uisdean MacKenzie
5 Aug 1999 (a.m.)L. Smith of Leigh of Wigan in the County of Greater Manchester – Peter Richard Charles Smith
5 Aug 1999 (p.m.)B. Whitaker of Beeston in the County of Nottinghamshire – Janet Alison Whitaker
6 Aug 1999 (a.m.)L. Gavron of Highgate in the London Borough of Camden – Robert Gavron (died 7 Feb 2015)
6 Aug 1999 (p.m.)B. Harris of Richmond of Richmond in the County of North Yorkshire – Angela Felicity Harris
24 Aug 1999L. Robertson of Port Ellen of Islay in Argyll and Bute – George Islay MacNeill Robertson
16 Nov 1999 (9 a.m.) (L:H)L. Low of Bispham in the County of Lancashire – Austin Richard William Low (1st L. Aldington) (died 7 Dec 2000)
16 Nov 1999 (12 noon) (L:H)L. Erroll of Kilmun of Kilmun in Argyll and Bute – Frederick James Erroll (1st L. Erroll of Hale) (died 14 Sep 2000)
16 Nov 1999 (3 p.m.) (L:H)L. Armstrong-Jones of Nymans in the County of West Sussex – Antony Charles Robert Armstrong-Jones (1st E. of Snowdon) (died 13 Jan 2017)
16 Nov 1999 (6 p.m.) (L:H)L. Pakenham of Cowley of Cowley in the County of Oxfordshire – Francis Aungier Pakenham (7th E. of Longford (I)) (died 3 Aug 2001)
16 Nov 1999 (9 p.m.) (L:H)L. Shepherd of Spalding of Spalding in the County of Lincolnshire – Malcolm Newton Shepherd (2nd L. Shepherd) (died 5 April 2001)
16 Nov 1999 (11 p.m.) (L:H)L. Hennessy of Windlesham in the County of Surrey – David James George Hennessy (3rd L. Windlesham) (died 21 Dec 2010)
17 Nov 1999 (6 a.m.) (L:H)L. Jellicoe of Southampton of Southampton in the County of Hampshire – George Patrick John Rushworth Jellicoe (2nd E. Jellicoe) (died 22 Feb 2007)
17 Nov 1999 (9 a.m.) (L:H)L. Ganzoni of Ipswich in the County of Suffolk – John Julian Ganzoni (2nd L. Belstead) (died 3 Dec 2005)
17 Nov 1999 (12 noon) (L:H)L. Gascoyne-Cecil of Essendon in the County of Rutland – Robert Michael James Gascoyne-Cecil (L. Cecil)
17 Nov 1999 (3 p.m.) (L:H)L. Carington of Upton of Upton in the County of Nottinghamshire – Peter Alexander Rupert Carington (6th L. Carrington)
9 Feb 2000L. Brittan of Spennithorne of Spennithorne in the County of North Yorkshire – Leon Brittan (died 21 Jan 2015)
10 Feb 2000B. Greengross of Notting Hill in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Sally Ralea Greengross
11 Feb 2000L. Birt of Liverpool in the County of Merseyside – John Birt
14 Feb 2000L. Patel of Blackburn of Langho in the County of Lancashire – Adam Hafejee Patel
15 Feb 2000L. Powell of Bayswater of Canterbury in the County of Kent – Charles David Powell
16 Feb 2000L. Joffe of Liddington in the County of Wiltshire – Joel Goodman Joffe
17 April 2000 (a.m.) (L:H)L. Acton of Bridgnorth of Aldenham in the County of Shropshire – Richard Gerald Lyon-Dalberg-Acton (4th L. Acton) (died 10 Oct 2010)
17 April 2000 (p.m.) (L:H)L. Grenfell of Kilvey of Kilvey in the County of Swansea – Julian Pascoe Francis St Leger Grenfell (3rd L. Grenfell)
18 April 2000 (p.m.) (L:H)L. Gueterbock of Cranford in the London Borough of Hilllingdon – Anthony Fitzhardinge Gueterbock (18th L. Berkeley)
18 April 2000 (p.m.) (L:H)L. Mitford of Redesdale in the County of Northumberland – Rupert Bertram Mitford (6th L. Redesdale)
19 April 2000 (6 a.m.) (L:H)L. Lyttelton of Aldershot of Aldershot in the County of Hampshire – Thomas Orlando Lyttelton (3rd V. Chandos)
19 April 2000 (9 a.m.) (L:H)L. Erskine of Alloa Tower of Alloa in Clackmannanshire – James Thorne Erskine (E. of Mar and Kellie)
19 April 2000 (12 noon) (L:H)L. Ponsonby of Roehampton of Shulbrede in the County of West Sussex – Frederick Matthew Thomas Ponsonby (4th L. Ponsonby of Shulbrede)
1 May 2000 (a.m.)B. Northover of Cissbury in the County of West Sussex – Lindsay Patricia Granshaw
1 May 2000 (p.m.)L. Oakeshott of Seagrove Bay of Seagrove Bay in the County of Isle of Wight – Matthew Alan Oakeshott
2 May 2000 (a.m.)B. Billingham of Banbury in the County of Oxfordshire – Angela Theodora Billingham
2 May 2000 (p.m.)L. Brennan of Bibury in the County of Gloucestershire – Daniel Joseph Brennan
3 May 2000 (a.m.)B. Cohen of Pimlico of Pimlico in the City of Westminster – Janet Cohen
3 May 2000 (p.m.)L. Layard of Highgate in the London Borough of Haringey – Peter Richard Grenville Layard
4 May 2000 (a.m.)L. Greaves of Pendle in the County of Lancashire – Anthony Robert Greaves
4 May 2000 (p.m.)L. Turnberg of Cheadle in the County of Cheshire – Leslie Arnold Turnberg
5 May 2000 (a.m.)L. Hunt of Chesterton of Chesterton in the County of Cambridgeshire – Julian Charles Roland Hunt
9 May 2000 (a.m.)B. Gibson of Market Rasen of Market Rasen in the County of Lincolnshire – Anne Gibson
9 May 2000 (p.m.)B. Andrews of Southover in the County of East Sussex – Elizabeth Kay Andrews
10 May 2000 (a.m.)L. Mitchell of Hampstead in the London Borough of Camden – Parry Andrew Mitchell
10 May 2000 (p.m.)L. Parekh of Kingston upon Hull in the East Riding of Yorkshire – Bhikhu Chotalal Parekh
11 May 2000 (a.m.)B. Scott of Needham Market of Needham Market in the County of Suffolk – Rosalind Carol Scott
11 May 2000 (p.m.)L. Evans of Temple Guiting of Temple Guiting in the County of Gloucestershire – Matthew Evans (died 6 July 2016)
12 May 2000 (a.m.)L. Shutt of Greetland of Greetland and Stainland in the County of West Yorkshire – David Trevor Shutt
12 May 2000 (p.m.)L. Roper of Thorney Island in the City of Westminster – John Francis Hodgess Roper (died 29 Jan 2016)
15 May 2000 (a.m.)B. Walmsley of West Derby in the County of Merseyside – Joan Margaret Walmsley
15 May 2000 (p.m.)L. Bernstein of Craigweil of Craigweil in the County of West Sussex – Alexander Bernstein (died 12 April 2010)
16 May 2000 (a.m.)L. Fyfe of Fairfield of Sauchie in the County of Clackmannanshire – George Lennox Fyfe (died 1 Feb 2011)
16 May 2000 (p.m.)L. Coe of Ranmore in the County of Surrey – Sebastian Newbold Coe
5 June 2000L. Jordan of Bournville in the County of West Midlands – William Brian Jordan
7 June 2000 (a.m.)B. Noakes of Goudhurst in the County of Sussex – Sheila Valerie Masters
7 June 2000 (p.m.)L. Hodgson of Astley Abbotts of Nash in the County of Shropshire – Robin Granville Hodgson
12 June 2000L. Morgan of Aberdyfi in the County of Gwynedd – Kenneth Owen Morgan
2 Oct 2000L. Luce of Adur in the County of West Sussex – Richard Napier Luce
20 Oct 2000L. Ashcroft of Chichester in the County of West Sussex – Michael Anthony Ashcroft
15 Jan 2001B. Boothroyd of Sandwell in the County of West Midlands – Betty Boothroyd
2 June 2001L. Chan of Oxton in the County of Merseyside – Michael Chew Koon Chan (died 21 Jan 2006)
4 June 2001L. Best of Godmanstone in the County of Dorset – Richard Stuart Best
5 June 2001L. Bhatia of Hampton in the London Borough of Richmond – Amirali Alibhai Bhatia
16 June 2001L. Rooker of Perry Barr in the County of West Midlands – Jeffrey William Rooker
18 June 2001B. Greenfield of Ot Moor in the County of Oxfordshire – Susan Adele Greenfield
19 June 2001L. Hannay of Chiswick of Bedford Park in the London Borough of Ealing – David Hugh Alexander Hannay
20 June 2001B. Morgan of Huyton of Huyton in the County of Merseyside – Sally Morgan
22 June 2001 (a.m.)L. Sheldon of Ashton-under-Lyne in the County of Greater Manchester – Robert Edward Sheldon
22 June 2001 (p.m.)L. Temple-Morris of Llandaff in the County of South Glamorgan and of Leominster in the County of Herefordshire – Peter Temple-Morris
23 June 2001L. Moser of Regents Park in the London Borough of Camden – Claus Adolf Moser (died 4 Sep 2015)
25 June 2001B. Howarth of Breckland of Parson Cross in the County of South Yorkshire – Valerie Georgina Howarth
26 June 2001L. Ouseley of Peckham Rye in the London Borough of Southwark – Herman George Ouseley
27 June 2001 (a.m.)L. Guthrie of Craigiebank of Craigiebank in the City of Dundee – Charles Ronald Llewelyn Guthrie
27 June 2001 (p.m.)L. Condon of Langton Green in the County of Kent – Paul Leslie Condon
28 June 2001 (a.m.)B. Finlay of Llandaff of Llandaff in the County of South Glamorgan – Ilora Gillian Finlay
28 June 2001 (p.m.)L. Browne of Madingley of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Edmund John Phillip Browne
29 June 2001 (a.m.)B. Howe of Idlicote of Shipston-on-Stow in the County of Warwickshire – Elspeth Rosamund Morton Howe
29 June 2001 (p.m.)L. Sutherland of Houndwood of Houndwood in the Scottish Borders – Stewart Ross Sutherland
30 June 2001L. Adebowale of Thornes in the County of West Yorkshire – Victor Olufemi Adebowale
2 July 2001 (a.m.)L. Grocott of Telford in the County of Shropshire – Bruce Joseph Grocott
2 July 2001 (p.m.)L. Clark of Windermere of Windermere in the County of Cumbria – David George Clark
3 July 2001 (a.m.)L. Morris of Aberavon of Aberavon in the County of West Glamorgan and of Ceredigion in the County of Dyfed – John Morris
3 July 2001 (p.m.)L. Fowler of Sutton Coldfield in the County of West Midlands – Peter Norman Fowler
4 July 2001 (a.m.)L. Pendry of Stalybridge in the County of Greater Manchester – Thomas Pendry
4 July 2001 (p.m.)L. Campbell-Savours of Allerdale in the County of Cumbria – Dale Norman Campbell-Savours
5 July 2001 (a.m.)L. MacGregor of Pulham Market of Pulham Market in the County of Norfolk – John Roddick Russell MacGregor
5 July 2001 (p.m.)L. Corbett of Castle Vale of Erdington in the County of West Midlands – Robin Corbett (died 19 Feb 2012)
6 July 2001L. Jones of Deeside in the County of Clwyd – Stephen Barry Jones
9 July 2001L. King of Bridgwater of Bridgwater in the County of Somerset – Thomas Jeremy King
10 July 2001L. Ashdown of Norton-sub-Hamdon of Norton-sub-Hamdon in the County of Somerset – Jeremy John Durham Ashdown
11 July 2001L. Fearn of Southport in the County of Merseyside – Ronald Cyril Fearn
12 July 2001L. Heseltine of Thenford in the County of Northamptonshire – Michael Ray Dibdin Heseltine
13 July 2001B. Golding of Newcastle-under-Lyme in the County of Staffordshire – Llinos Golding
14 July 2001B. Michie of Gallanach of Oban in Argyll and Bute – Janet Ray Michie (died 6 May 2008)
16 July 2001L. Radice of Chester-le-Street in the County of Durham – Giles Heneage Radice
17 July 2001L. Kilclooney of Armagh in the County of Armagh – John David Taylor
18 July 2001L. May of Oxford of Oxford in the County of Oxfordshire – Robert McCredie May
19 July 2001L. Maclennan of Rogart of Rogart in Sutherland – Robert Adam Ross Maclennan
20 July 2001L. Maginnis of Drumglass of Carnteel in the County of Tyrone – Kenneth Wiggins Maginnis
30 July 2001L. Brooke of Sutton Mandeville of Sutton Mandeville in the County of Wiltshire – Peter Leonard Brooke
28 Aug 2001L. Livsey of Talgarth of Talgarth in the County of Powys – Richard Arthur Lloyd Livsey (died 15 Sep 2010)
30 Oct 2001L. Black of Crossharbour of Crossharbour in the London Borough of Tower Hamlets – Conrad Moffat Black
1 Nov 2002L. Carey of Clifton of Clifton in the City and County of Bristol – George Leonard Carey
18 Nov 2002L. Wilson of Dinton of Dinton in the County of Buckinghamshire – Richard Thomas James Wilson
16 June 2003L. Boyce of Pimlico in the City of Westminster – Michael Cecil Boyce
17 June 2003L. Cullen of Whitekirk of Whitekirk in East Lothian – William Douglas Cullen
9 Jan 2004L. Triesman of Tottenham in the London Borough of Haringey – David Maxim Triesman
1 June 2004 (a.m.)L. Kalms of Edgware in the London Borough of Barnet – Harold Stanley Kalms
1 June 2004 (p.m.)L. Drayson of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Paul Rudd Drayson
2 June 2004 (a.m.)B. Falkner of Margravine of Barons Court in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Kishwer Falkner
2 June 2004 (p.m.)L. Tunnicliffe of Bracknell in the Royal County of Berkshire – Denis Tunnicliffe
3 June 2004 (a.m.)L. Bhattacharyya of Moseley in the County of West Midlands – Sushantha Kumar Bhattacharyya
3 June 2004 (p.m.)L. Garden of Hampstead in the London Borough of Camden – Timothy Garden (died 9 Aug 2007)
4 June 2004 (a.m.)L. Howard of Rising of Castle Rising in the County of Norfolk – Greville Patrick Charles Howard
4 June 2004 (p.m.)L. Hart of Chilton of Chilton in the County of Suffolk – Garry Richard Rushby Hart
7 June 2004 (a.m.)L. Leitch of Oakley in Fife – Alexander Park Leitch
7 June 2004 (p.m.)L. Gould of Brookwood of Brookwood in the County of Surrey – Philip Gould (died 6 Nov 2011)
8 June 2004 (a.m.)B. Henig of Lancaster in the County of Lancashire – Ruth Beatrice Henig
8 June 2004 (p.m.)L. Carter of Coles of Westmill in the County of Hertfordshire – Patrick Robert Carter
9 June 2004 (a.m.)L. Snape of Wednesbury in the County of West Midlands – Peter Charles Snape
9 June 2004 (p.m.)B. Morris of Bolton of Bolton in the County of Greater Manchester – Patricia Morris
10 June 2004 (a.m.)L. Truscott of St James’s in the City of Westminster – Peter Derek Truscott
10 June 2004 (p.m.)B. Wall of New Barnet of New Barnet in the London Borough of Barnet – Margaret Mary Wall (died 25 Jan 2017)
11 June 2004 (a.m.)B. Prosser of Battersea in the London Borough of Wandsworth – Margaret Theresa Prosser
11 June 2004 (p.m.)B. Morgan of Drefelin of Drefelin in the County of Dyfed – Delyth Jane Morgan
14 June 2004 (a.m.)L. Laidlaw of Rothiemay in Banffshire – Irvine Alan Stewart Laidlaw
14 June 2004 (p.m.)L. Rosser of Ickenham in the London Borough of Hillingdon – Richard Andrew Rosser
15 June 2004 (a.m.)B. Neuberger of Primrose Hill in the London Borough of Camden – Julia Babette Sarah Neuberger
15 June 2004 (p.m.)L. Roberts of Llandudno of Llandudno in the County of Gwynedd – John Roger Roberts
16 June 2004 (a.m.)L. Giddens of Southgate in the London Borough of Enfield – Anthony Giddens
16 June 2004 (p.m.)L. Rana of Malone in the County of Antrim – Diljit Singh Rana
17 June 2004 (a.m.)B. Murphy of Aldgate in the City of London – Elaine Murphy
17 June 2004 (p.m.)L. Maxton of Blackwaterfoot in Ayrshire and Arran – John Alston Maxton
18 June 2004 (a.m.)L. Ballyedmond of Mourne in the County of Down – Edward Enda Haughey (died 13 March 2014)
18 June 2004 (p.m.)L. McKenzie of Luton of Luton in the County of Bedfordshire – William David McKenzie
21 June 2004 (a.m.)L. Dykes of Harrow Weald in the London Borough of Harrow – Hugh John Maxwell Dykes
21 June 2004 (p.m.)L. Broers of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Alec Nigel Broers
22 June 2004 (a.m.)B. Young of Hornsey of Hornsey in the London Borough of Haringey – Margaret Omolola Young
22 June 2004 (p.m.)L. Vallance of Tummel of Tummel in Perth and Kinross – Iain David Thomas Vallance
23 June 2004 (a.m.)L. Steinberg of Belfast in the County of Antrim – Leonard Steinberg (died 2 Nov 2009)
23 June 2004 (p.m.)B. Bonham-Carter of Yarnbury of Yarnbury in the County of Wiltshire – Jane Bonham Carter
24 June 2004 (a.m.)B. Chapman of Leeds in the County of West Yorkshire – Nicola Jane Chapman (died 3 Sep 2009)
24 June 2004 (p.m.)B. McDonagh of Mitcham and of Morden in the London Borough of Merton – Margaret Josephine McDonagh
25 June 2004 (a.m.)L. Young of Norwood Green of Norwood Green in the London Borough of Ealing – Anthony Ian Young
25 June 2004 (p.m.)B. Royall of Blaisdon of Blaisdon in the County of Gloucestershire – Janet Anne Royall
28 June 2004 (a.m.)L. Rowlands of Merthyr Tydfil and of Rhymney in the County of Mid-Glamorgan – Edward Rowlands
28 June 2004 (p.m.)L. Haworth of Fisherfield in Ross and Cromarty – Alan Robert Haworth
29 June 2004 (a.m.)L. Cameron of Dillington of Dillington in the County of Somerset – Ewen James Hanning Cameron
29 June 2004 (p.m.)L. George of St Tudy in the County of Cornwall – Edward Alan John George (died 18 April 2009)
30 June 2004 (a.m.)L. Griffiths of Burry Port of Pembrey and Burry Port in the County of Dyfed – Leslie John Griffiths
30 June 2004 (p.m.)L. Kerr of Kinlochard of Kinlochard in Perth and Kinross – John Olav Kerr
1 July 2004 (a.m.)B. D’Souza of Wychwood in the County of Oxfordshire – Frances Gertrude Claire D’Souza
1 July 2004 (p.m.)L. Alliance of Manchester in the County of Greater Manchester – David Alliance
11 Jan 2005L. Patten of Barnes of Barnes in the London Borough of Richmond – Christopher Francis Patten
28 Jan 2005L. Kinnock of Bedwellty in the County of Gwent – Neil Gordon Kinnock
31 March 2005L. Hope of Thornes of Thornes in the County of West Yorkshire – David Michael Hope
6 April 2005L. Stevens of Kirkwhelpington of Kirkwhelpington in the County of Northumberland – John Arthur Stevens
16 May 2005L. Adonis of Camden Town in the London Borough of Camden – Andrew Adonis
17 May 2005L. Ramsbotham of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – David John Ramsbotham
31 May 2005B. Fritchie of Gloucester in the County of Gloucestershire – Irene Tordoff Fritchie
10 June 2005L. Kirkwood of Kirkhope of Kirkhope in Scottish Borders – Archibald Johnstone Kirkwood
13 June 2005B. Taylor of Bolton of Bolton in the County of Greater Manchester – Winifred Ann Taylor
14 June 2005 (a.m.)B. Morris of Yardley of Yardley in the County of West Midlands – Estelle Morris
14 June 2005 (p.m.)L. O’Neill of Clackmannan of Clackmannan in Clackmannanshire – Martin John O’Neill
15 June 2005 (a.m.)L. Howarth of Newport of Newport in the County of Gwent – Alan Thomas Howarth
15 June 2005 (p.m.)L. Tyler of Linkinhorne in the County of Cornwall – Paul Archer Tyler
16 June 2005 (a.m.)L. Foulkes of Cumnock of Cumnock in East Ayrshire – George Foulkes
16 June 2005 (p.m.)L. Foster of Bishop Auckland of Bishop Auckland in the County of Durham – Derek Foster
17 June 2005 (a.m.)L. Hamilton of Epsom of West Anstey in the County of Devon – Archibald Gavin Hamilton
17 June 2005 (p.m.)L. Chidgey of Hamble-le-Rice in the County of Hampshire – David William George Chidgey
20 June 2005 (a.m.)L. Jones of Cheltenham of Cheltenham in the County of Gloucestershire – Nigel David Jones
20 June 2005 (p.m.)L. Bilston of Bilston in the County of West Midlands – Dennis Turner (died 25 Feb 2014)
21 June 2005 (a.m.)B. Shephard of Northwold of Northwold in the County of Norfolk – Gillian Patricia Shephard
21 June 2005 (p.m.)B. Clark of Calton of Calton in the City of Edinburgh – Lynda Margaret Clark
22 June 2005 (a.m.)L. Moonie of Bennochy in Fife – Lewis George Moonie
22 June 2005 (p.m.)L. Smith of Finsbury of Finsbury in the London Borough of Islington – Christopher Robert Smith
23 June 2005 (a.m.)B. Tonge of Kew in the London Borough of Richmond upon Thames – Jennifer Louise Tonge
23 June 2005 (p.m.)L. Stratford of Stratford in the London Borough of Newham – Anthony Louis Banks (died 8 Jan 2006)
24 June 2005 (a.m.)B. Bottomley of Nettlestone of St Helens in the County of Isle of Wight – Virginia Hilda Brunette Maxwell Bottomley
24 June 2005 (p.m.)L. Mawhinney of Peterborough in the County of Cambridgeshire – Brian Stanley Mawhinney
27 June 2005 (a.m.)L. Cunningham of Felling of Felling in the County of Tyne and Wear – John Anderson Cunningham
27 June 2005 (p.m.)L. Lyell of Markyate of Markyate in the County of Hertfordshire – Nicholas Walter Lyell (died 30 Aug 2010)
28 June 2005 (a.m.)L. Anderson of Swansea of Swansea in the County of West Glamorgan – Donald Anderson
28 June 2005 (p.m.)B. Adams of Craigielea of Craigielea in Renfrewshire – Katherine Patricia Irene Adams
29 June 2005 (a.m.)L. Soley of Hammersmith in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Clive Stafford Soley
29 June 2005 (p.m.)B. Corston of St George in the County and City of Bristol – Jean Ann Corston
19 July 2005L. Goodlad of Lincoln in the County of Lincolnshire – Alastair Robertson Goodlad
6 Sep 2005L. Rees of Ludlow of Ludlow in the County of Shropshire – Martin John Rees
7 Sep 2005L. Turner of Ecchinswell of Ecchinswell in the County of Hampshire – Jonathan Adair Turner
5 Oct 2005B. Deech of Cumnor in the County of Oxfordshire – Ruth Lynn Deech
10 Oct 2005B. Valentine of Putney in the London Borough of Wandsworth – Josephine Clare Valentine
11 Oct 2005L. Turnbull of Enfield in the London Borough of Enfield – Andrew Turnbull
12 Oct 2005L. Hastings of Scarisbrick of Scarisbrick in the County of Lancashire – Michael John Hastings
22 March 2006L. Davidson of Glen Clova of Glen Clova in Angus – Neil Forbes Davidson
28 April 2006L. Crisp of Eaglescliffe in the County of Durham – Edmund Nigel Ramsay Crisp
26 May 2006 (a.m.)L. Lee of Trafford of Bowdon in the County of Cheshire – John Robert Louis Lee
26 May 2006 (p.m.)B. Thomas of Winchester of Winchester in the County of Hampshire – Celia Marjorie Thomas
30 May 2006 (a.m.)L. Cotter of Congresbury in the County of Somerset – Brian Joseph Michael Cotter
30 May 2006 (p.m.)B. Quin of Gateshead in the County of Tyne and Wear – Joyce Gwendolen Quin
31 May 2006 (a.m.)L. Taylor of Holbeach of South Holland in the County of Lincolnshire – John Derek Taylor
31 May 2006 (p.m.)L. Burnett of Whitchurch in the County of Devon – John Patrick Aubone Burnett
1 June 2006 (a.m.)B. Kingsmill of Holland Park in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Denise Patricia Byrne Kingsmill
1 June 2006 (p.m.)L. Teverson of Tregony in the County of Cornwall – Robin Teverson
2 June 2006 (a.m.)L. Trimble of Lisnagarvey in the County of Antrim – William David Trimble
2 June 2006 (p.m.)B. Verma of Leicester in the County of Leicestershire – Sandip Verma
5 June 2006 (a.m.)B. Jones of Whitchurch of Whitchurch in the County of South Glamorgan – Margaret Beryl Jones
5 June 2006 (p.m.)B. Ford of Cunninghame in North Ayrshire – Margaret Anne Ford
6 June 2006 (a.m.)L. Leach of Fairford of Fairford in the County of Gloucestershire – Charles Guy Rodney Leach (died 12 June 2016)
6 June 2006 (p.m.)L. Sheikh of Cornhill in the City of London – Mohamed Iltaf Sheikh
7 June 2006 (a.m.)L. Morrow of Clogher Valley in the County of Tyrone – Maurice George Morrow
7 June 2006 (p.m.)L. Morris of Handsworth of Handsworth in the County of West Midlands – William Manuel Morris
8 June 2006 (a.m.)L. Marland of Odstock in the County of Wiltshire – Jonathan Peter Marland
8 June 2006 (p.m.)L. Patel of Bradford of Bradford in the County of West Yorkshire – Kamlesh Kumar Patel
9 June 2006 (a.m.)L. Bruce-Lockhart of The Weald in the County of Kent – Alexander John Bruce-Lockhart (died 14 Aug 2008)
9 June 2006 (p.m.)L. James of Blackheath of Wildbrooks in the County of West Sussex – David Noel James
12 June 2006 (a.m.)L. Bradley of Withington in the County of Greater Manchester – Keith John Charles Bradley
12 June 2006 (p.m.)L. Browne of Belmont of Belmont in the County of Antrim – Wallace Hamilton Browne
13 June 2006 (a.m.)B. Butler-Sloss of Marsh Green in the County of Devon – Ann Elizabeth Oldfield Butler-Sloss
13 June 2006 (p.m.)L. Low of Dalston of Dalston in the London Borough of Hackney – Colin MacKenzie Low
14 June 2006 (a.m.)B. Paisley of St George’s of St George’s in the County of Antrim – Eileen Emily Paisley
14 June 2006 (p.m.)L. Boyd of Duncansby of Duncansby in Caithness – Colin David Boyd
15 June 2006 (a.m.)L. Rowe-Beddoe of Kilgetty in the County of Dyfed – David Sydney Rowe-Beddoe
15 June 2006 (p.m.)L. Dear of Willersey in the County of Gloucestershire – Geoffrey James Dear
16 June 2006 (a.m.)L. Bilimoria of Chelsea in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Karan Faridoon Bilimoria
16 June 2006 (p.m.)B. Meacher of Spitalfields in the London Borough of Tower Hamlets – Molly Christine Meacher
30 June 2006L. Harries of Pentregarth of Ceinewydd in the County of Dyfed – Richard Douglas Harries
18 Sep 2006L. Jay of Ewelme of Ewelme in the County of Oxfordshire – Michael Hastings Jay
19 Dec 2006L. Walker of Aldringham of Aldringham in the County of Suffolk – Michael John Dawson Walker
23 March 2007B. Coussins of Whitehall Park in the London Borough of Islington – Jean Elizabeth Coussins
26 March 2007L. Bew of Donegore in the County of Antrim – Paul Anthony Elliott Bew
27 March 2007L. Hameed of Hampstead in the London Borough of Camden – Khalid Hameed
28 March 2007L. Krebs of Wytham in the County of Oxfordshire – John Richard Krebs
29 March 2007L. Mawson of Bromley-by-Bow in the London Borough of Tower Hamlets – Andrew Mawson
30 March 2007B. Campbell of Surbiton of Surbiton in the Royal Borough of Kingston upon Thames – Jane Susan Campbell
9 July 2007 (a.m.)L. Malloch-Brown of St Leonard’s Forest in the County of West Sussex – George Mark Malloch Brown
9 July 2007 (p.m.)L. West of Spithead of Seaview in the County of Isle of Wight – Alan William John West
10 July 2007L. Jones of Birmingham of Alvechurch and of Bromsgrove in the County of Worcestershire – Digby Marritt Jones
11 July 2007B. Vadera of Holland Park in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Shriti Vadera
12 July 2007L. Darzi of Denham of Gerrards Cross in the County of Buckinghamshire – Ara Warkes Darzi
10 Oct 2007L. Janvrin of Chalford Hill in the County of Gloucestershire – Robin Berry Janvrin
11 Oct 2007B. Warsi of Dewsbury in the County of West Yorkshire – Sayeeda Hussain Warsi
15 Oct 2007B. Neville-Jones of Hutton Roof in the County of Cumbria – Lilian Pauline Neville-Jones
16 Oct 2007B. Garden of Frognal of Hampstead in the London Borough of Camden – Susan Elizabeth Garden
17 Oct 2007L. Wallace of Tankerness of Tankerness in Orkney – James Robert Wallace
10 Dec 2007L. Stern of Brentford of Elsted in the County of West Sussex and of Wimbledon in the London Borough of Merton – Nicholas Herbert Stern
11 Dec 2007B. Afshar of Heslington in the County of North Yorkshire – Haleh Afshar
28 May 2008L. Mogg of Queen’s Park in the County of East Sussex – John Frederick Mogg
29 May 2008L. Smith of Kelvin of Kelvin in the City of Glasgow – Robert Haldane Smith
2 June 2008B. Manningham-Buller of Northampton in the County of Northamptonshire – Elizabeth Lydia Manningham-Buller
30 June 2008L. Bates of Langbaurgh in the County of North Yorkshire – Michael Walton Bates
1 Oct 2008L. Judge of Draycote in the County of Warwickshire – Igor Judge
13 Oct 2008L. Mandelson of Foy in the County of Herefordshire and of Hartlepool in the County of Durham – Peter Benjamin Mandelson
15 Oct 2008L. Carter of Barnes of Barnes in the London Borough of Richmond upon Thames – Stephen Andrew Carter
16 Oct 2008L. Myners of Truro in the County of Cornwall – Paul Myners
3 Nov 2008L. Pannick of Radlett in the County of Hertfordshire – David Philip Pannick
10 Nov 2008B. Campbell of Loughborough of Loughborough in the County of Leicestershire – Susan Catherine Campbell
2 Feb 2009L. Davies of Abersoch of Abersoch in the County of Gwynedd – Evan Mervyn Davies
29 May 2009L. Clarke of Stone-cum-Ebony of Stone-cum-Ebony in the County of Kent – Anthony Peter Clarke
27 June 2009L. Freud of Eastry in the County of Kent – David Anthony Freud
30 June 2009B. Kinnock of Holyhead of Holyhead in the County of Ynys Môn – Glenys Elizabeth Kinnock
20 July 2009L. Sugar of Clapton in the London Borough of Hackney – Alan Michael Sugar
25 Aug 2009L. Martin of Springburn of Port Dundas in the City of Glasgow – Michael John Martin
1 Sep 2009L. Sacks of Aldgate in the City of London – Jonathan Henry Sacks
11 Sep 2009B. O’Loan of Kirkinriola in the County of Antrim – Nuala Patricia O’Loan
19 March 2010L. Hall of Birkenhead of Birkenhead in the County of Cheshire – Anthony William Hall
22 March 2010L. Kakkar of Loxbeare in the County of Devon – Ajay Kumar Kakkar
23 March 2010B. Grey-Thompson of Eaglescliffe in the County of Durham – Carys Davina Grey-Thompson
24 March 2010L. Bichard of Nailsworth in the County of Gloucestershire – Michael George Bichard
27 May 2010L. Hill of Oareford of Oareford in the County of Somerset – Jonathan Hopkin Hill
28 May 2010L. Wei of Shoreditch in the London Borough of Hackney – Nathanael Ming-Yan Wei
29 May 2010L. Sassoon of Ashley Park in the County of Surrey – James Meyer Sassoon
17 June 2010 (a.m.)B. Sherlock of Durham in the County of Durham – Maeve Christina Mary Sherlock
17 June 2010 (p.m.)L. McFall of Alcluith of Dumbarton in Dunbartonshire – John Francis McFall
18 June 2010 (6 a.m.)L. Wolfson of Aspley Guise of Aspley Guise in the County of Bedfordshire – Simon Adam Wolfson
18 June 2010 (9 a.m.)L. Willis of Knaresborough of Harrogate in the County of North Yorkshire – George Philip Willis
18 June 2010 (12 noon)B. Armstrong of Hill Top of Crook in the County of Durham – Hilary Jane Armstrong
18 June 2010 (3 p.m.)L. Bannside of North Antrim in the County of Antrim – Ian Richard Kyle Paisley (died 12 Sep 2014)
19 June 2010L. Liddle of Carlisle in the County of Cumbria – Roger John Liddle
20 June 2010 (a.m.)B. Drake of Shene in the County of Surrey – Jean Lesley Patricia Drake
20 June 2010 (p.m.)B. Wheeler of Blackfriars in the City of London – Margaret Eileen Joyce Wheeler
21 June 2010 (a.m.)L. Deben of Winston in the County of Suffolk – John Selwyn Gummer
21 June 2010 (p.m.)L. Kennedy of Southwark of Newington in the London Borough of Southwark – Roy Francis Kennedy
22 June 2010 (a.m.)B. Hayter of Kentish Town of Kentish Town in the London Borough of Camden – Dianne Hayter
22 June 2010 (p.m.)L. McAvoy of Rutherglen in Lanarkshire – Thomas McLaughlin McAvoy
23 June 2010 (a.m.)L. Knight of Weymouth of Weymouth in the County of Dorset – James Philip Knight
23 June 2010 (p.m.)L. Gardiner of Kimble of Kimble in the County of Buckinghamshire – John Eric Gardiner
24 June 2010 (a.m.)L. Maples of Stratford-upon-Avon in the County of Warwickshire – John Cradock Maples (died 9 June 2012)
24 June 2010 (p.m.)L. German of Llanfrechfa in the County Borough of Torfaen – Michael James German
25 June 2010 (a.m.)B. Hussein-Ece of Highbury in the London Borough of Islington – Meral Hussein Ece
25 June 2010 (p.m.)B. Ritchie of Brompton of Brompton in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Shireen Olive Ritchie (died 24 April 2012)
26 June 2010 (a.m.)B. Benjamin of Beckenham in the County of Kent – Floella Karen Yunies Benjamin
26 June 2010 (p.m.)B. Donaghy of Peckham in the London Borough of Southwark – Rita Margaret Donaghy
27 June 2010 (a.m.)L. Hutton of Furness of Aldingham in the County of Cumbria – John Matthew Patrick Hutton
27 June 2010 (p.m.)L. Boateng of Akyem in the Republic of Ghana and of Wembley in the London Borough of Brent – Paul Yaw Boateng
28 June 2010 (6 a.m.)L. McConnell of Glenscorrodale of the Isle of Arran in Ayrshire and Arran – Jack Wilson McConnell
28 June 2010 (9 a.m.)L. Touhig of Islwyn and Glansychan in the County of Gwent – James Donnelly Touhig
7 July 2010 (a.m.)L. Davies of Stamford of Stamford in the County of Lincolnshire – John Quentin Davies
7 July 2010 (1 p.m.)B. Smith of Basildon of Basildon in the County of Essex – Angela Evans Smith
7 July 2010 (2 p.m.)L. Prescott of Kingston upon Hull in the County of East Yorkshire – John Leslie Prescott
7 July 2010 (3 p.m.)B. Liddell of Coatdyke of Airdrie in Lanarkshire – Helen Lawrie Liddell
8 July 2010 (a.m.)L. Spicer of Cropthorne in the County of Worcestershire – William Michael Hardy Spicer
8 July 2010 (p.m.)L. Boswell of Aynho of Aynho in the County of Northamptonshire – Timothy Eric Boswell
9 July 2010 (a.m.)L. Black of Brentwood of Brentwood in the County of Essex – Guy Vaughan Black
9 July 2010 (p.m.)B. Browning of Whimple in the County of Devon – Angela Frances Browning
10 July 2010 (a.m.)L. Wills of North Swindon in the County of Wiltshire and of Woodside Park in the London Borough of Barnet – Michael David Wills
10 July 2010 (p.m.)L. Popat of Harrow in the London Borough of Harrow – Dolar Amarshi Popat
12 July 2010 (a.m.)B. Stedman-Scott of Rolvenden in the County of Kent – Deborah Stedman-Scott
12 July 2010 (p.m.)L. Macdonald of River Glaven of Cley-next-the-Sea in the County of Norfolk – Kenneth Donald John Macdonald
13 July 2010 (a.m.)L. Stevenson of Balmacara of Little Missenden in the County of Buckinghamshire – Robert Wilfrid Stevenson
13 July 2010 (p.m.)L. Howard of Lympne of Lympne in the County of Kent – Michael Howard
14 July 2010 (a.m.)L. Shipley of Gosforth in the County of Tyne and Wear – John Warren Shipley
14 July 2010 (p.m.)B. Newlove of Warrington in the County of Cheshire – Helen Margaret Newlove
15 July 2010 (a.m.)B. Parminter of Godalming in the County of Surrey – Kathryn Jane Parminter
15 July 2010 (p.m.)B. Hughes of Stretford of Ellesmere Port in the County of Cheshire – Beverley June Hughes
16 July 2010 (a.m.)L. Taylor of Goss Moor of Truro in the County of Cornwall – Matthew Owen John Taylor
16 July 2010 (p.m.)L. Reid of Cardowan of Stepps in Lanarkshire – John Reid
19 July 2010 (a.m.)B. Nye of Lambeth in the London Borough of Lambeth – Susan Jane Nye
19 July 2010 (p.m.)B. Healy of Primrose Hill of Primrose Hill in the London Borough of Camden – Anna Mary Healy
20 July 2010 (a.m.)L. Blair of Boughton of Boughton in the County of Cheshire – Ian Warwick Blair
20 July 2010 (p.m.)L. Beecham of Benwell and Newcastle upon Tyne in the County of Tyne and Wear – Jeremy Hugh Beecham
21 July 2010 (a.m.)L. Faulks of Donnington in the Royal County of Berkshire – Edward Peter Lawless Faulks
21 July 2010 (p.m.)B. Eaton of Cottingley in the County of West Yorkshire – Ellen Margaret Eaton
22 July 2010 (a.m.)L. Allan of Hallam of Ecclesall in the County of South Yorkshire – Richard Beecroft Allan
22 July 2010 (p.m.)L. Browne of Ladyton of Ladyton in Ayrshire and Arran – Desmond Henry Browne
23 July 2010L. Williams of Baglan of Neath Port Talbot in Glamorgan – Michael Charles Williams
26 July 2010L. Monks of Blackley in the County of Greater Manchester – John Stephen Monks
8 Nov 2010L. Hennessy of Nympsfield of Nympsfield in the County of Gloucestershire – Peter John Hennessy
15 Nov 2010B. Hollins of Wimbledon in the London Borough of Merton and of Grenoside in the County of South Yorkshire – Sheila Clare Hollins
16 Nov 2010L. Green of Hurstpierpoint of Hurstpierpoint in the County of West Sussex – Stephen Keith Green
22 Nov 2010 (L:H)L. Kerr of Monteviot of Monteviot in Roxburghshire – Michael Andrew Foster Jude Kerr (13th M. of Lothian (S))
17 Dec 2010 (a.m.)L. Lingfield of Lingfield in the County of Surrey – Robert George Alexander Balchin
17 Dec 2010 (p.m.)L. Feldman of Elstree of Elstree in the County of Hertfordshire – Andrew Simon Feldman
18 Dec 2010 (a.m.)L. Dobbs of Wylye in the County of Wiltshire – Michael John Dobbs
18 Dec 2010 (p.m.)L. Cormack of Enville in the County of Staffordshire – Patrick Thomas Cormack
20 Dec 2010 (a.m.)L. Sharkey of Niton Undercliff in the County of the Isle of Wight – John Kevin Sharkey
20 Dec 2010 (p.m.)L. Ribeiro of Achimota in the Republic of Ghana and of Ovington in the County of Hampshire – Bernard Francisco Ribeiro
21 Dec 2010 (a.m.)B. Shackleton of Belgravia of Belgravia in the City of Westminster – Fiona Sara Shackleton
21 Dec 2010 (p.m.)B. Doocey of Hampton in the London Borough of Richmond upon Thames – Elizabeth Deirdre Doocey
22 Dec 2010 (a.m.)B. Kramer of Richmond Park in the London Borough of Richmond upon Thames – Susan Veronica Kramer
22 Dec 2010 (p.m.)B. Wheatcroft of Blackheath in the London Borough of Greenwich – Patience Jane Wheatcroft
23 Dec 2010 (a.m.)L. True of East Sheen in the County of Surrey – Nicholas Edward True
23 Dec 2010 (p.m.)L. Lexden of Lexden in the County of Essex and of Strangford in the County of Down – Alistair Basil Cooke
24 Dec 2010 (a.m.)B. Jolly of Congdon’s Shop in the County of Cornwall – Judith Anne Jolly
24 Dec 2010 (p.m.)L. Risby of Haverhill in the County of Suffolk – Richard John Grenville Spring
10 Jan 2011 (a.m.)B. Stowell of Beeston of Beeston in Our County of Nottinghamshire – Tina Wendy Stowell
10 Jan 2011 (p.m.)L. Strasburger of Langridge in Our County of Somerset – Paul Cline Strasburger
11 Jan 2011 (a.m.)L. Marks of Henley-on-Thames of Henley-on-Thames in the County of Oxfordshire – Jonathan Clive Marks
11 Jan 2011 (p.m.)L. Wasserman of Pimlico in the City of Westminster – Gordon Joshua Wasserman
12 Jan 2011 (a.m.)L. Fellowes of West Stafford of West Stafford in the County of Dorset – Julian Alexander Fellowes
12 Jan 2011 (p.m.)L. Loomba of Moor Park in the County of Hertfordshire – Rajinder Paul Loomba
13 Jan 2011 (a.m.)L. Ahmad of Wimbledon of Wimbledon in the London Borough of Merton – Tariq Mahmood Ahmad
13 Jan 2011 (p.m.)L. Flight of Worcester in the County of Worcestershire – Howard Emerson Flight
14 Jan 2011 (a.m.)L. Edmiston of Lapworth in the County of Warwickshire – Robert Norman Edmiston
14 Jan 2011 (p.m.)L. Framlingham of Eye in the County of Suffolk – Michael Nicholson Lord
15 Jan 2011 (a.m.)L. Wood of Anfield of Tonbridge in the County of Kent – Stewart Martin Wood
15 Jan 2011 (p.m.)L. Empey of Shandon in the City and County Borough of Belfast – Reginald Norman Morgan Empey
17 Jan 2011 (a.m.)L. Palmer of Childs Hill of Childs Hill in the London Borough of Barnet – Monroe Edward Palmer
17 Jan 2011 (p.m.)L. Stoneham of Droxford of the Meon Valley in the County of Hampshire – Benjamin Russell Mackintosh Stoneham
18 Jan 2011 (a.m.)B. Berridge of The Vale of Catmose in the County of Rutland – Elizabeth Rose Berridge
18 Jan 2011 (p.m.)L. Fink of Northwood in the County of Middlesex – Stanley Fink
19 Jan 2011 (a.m.)L. Dannatt of Keswick in the County of Norfolk – Francis Richard Dannatt
19 Jan 2011 (p.m.)L. Wigley of Caernarfon in the County of Gwynedd – Dafydd Wynne Wigley
20 Jan 2011 (a.m.)L. Collins of Highbury of Highbury in the London Borough of Islington – Raymond Edward Harry Collins
20 Jan 2011 (a.m.)L. Hussain of Luton in the County of Bedfordshire – Qurban Hussain
21 Jan 2011 (a.m.)B. Bakewell of Stockport in the County of Greater Manchester – Joan Dawson Bakewell
21 Jan 2011 (p.m.)B. Heyhoe Flint of Wolverhampton in the County of West Midlands – Rachael Heyhoe Flint (died 18 Jan 2017)
24 Jan 2011 (a.m.)L. Kestenbaum of Foxcote in the County of Somerset – Jonathan Andrew Kestenbaum
24 Jan 2011 (p.m.)B. Morgan of Ely of Ely in the City of Cardiff – Mair Eluned Morgan
25 Jan 2011 (a.m.)L. Magan of Castletown of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – George Morgan Magan
25 Jan 2011 (p.m.)L. Grade of Yarmouth of Yarmouth in the County of Isle of Wight – Michael Ian Grade
26 Jan 2011 (a.m.)B. Jenkin of Kennington of Hatfield Peverel in the County of Essex – Anne Caroline Jenkin
26 Jan 2011 (p.m.)B. King of Bow of Bow in the London Borough of Tower Hamlets – Oona Tamsyn King
27 Jan 2011 (a.m.)B. Randerson of Roath Park in the City of Cardiff – Jennifer Elizabeth Randerson
27 Jan 2011 (p.m.)L. Noon of St John’s Wood in the London Borough of Camden – Gulam Kaderbhoy Noon (died 27 Oct 2015)
28 Jan 2011 (a.m.)B. Tyler of Enfield of Enfield in the London Borough of Enfield – Claire Tyler
28 Jan 2011 (p.m.)L. Stirrup of Marylebone in the City of Westminster – Graham Eric Stirrup
31 Jan 2011 (a.m.)B. Lister of Burtersett of Nottingham in the County of Nottinghamshire – Margot Ruth Aline Lister
31 Jan 2011 (p.m.)B. Worthington of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Bryony Katherine Worthington
1 Feb 2011 (a.m.)L. Glendonbrook of Bowdon in the County of Cheshire – Michael David Bishop
1 Feb 2011 (p.m.)L. Gold of Westcliff-on-Sea in the County of Essex – David Laurence Gold
2 Feb 2011 (a.m.)L. Storey of Childwall in the City of Liverpool – Michael John Storey
2 Feb 2011 (p.m.)L. Stephen of Lower Deeside in the City of Aberdeen – Nicol Ross Stephen
4 Feb 2011 (a.m.)L. Glasman of Stoke Newington and of Stamford Hill in the London Borough of Hackney – Maurice Mark Glasman
4 Feb 2011 (p.m.)B. Brinton of Kenardington in the County of Kent – Sarah Virginia Brinton
28 Feb 2011L. Blencathra of Penrith in the County of Cumbria – David John Maclean
12 Oct 2011L. Singh of Wimbledon of Wimbledon in the London Borough of Merton – Indarjit Singh
13 Oct 2011L. Curry of Kirkharle of Kirkharle in the County of Northumberland – Donald Thomas Younger Curry
10 Jan 2012L. O’Donnell of Clapham in the London Borough of Wandsworth – Augustine Thomas O’Donnell
25 June 2012B. Kidron of Angel in the London Borough of Islington – Beeban Tania Kidron
3 July 2012L. Trees of The Ross in Perth and Kinross – Alexander John Trees
1 Nov 2012L. Deighton of Carshalton in the County of Surrey – Paul Clive Deighton
8 Jan 2013L. Williams of Oystermouth of Oystermouth in the City and County of Swansea – Rowan Douglas Williams
21 Jan 2013L. Nash of Ewelme in the County of Oxfordshire – John Alfred Stoddard Nash
25 March 2013B. Lane-Fox of Soho of Soho in the City of Westminster – Martha Lane Fox
26 March 2013L. Berkeley of Knighton of Knighton in the County of Powys – Michael Fitzhardinge Berkeley
12 July 2013L. Livingston of Parkhead of Parkhead in the City of Glasgow – Ian Paul Livingston
19 July 2013L. King of Lothbury of Lothbury in the City of London – Mervyn Allister King
4 Sep 2013 (a.m.)L. Horam of Grimsargh in the County of Lancashire – John Rhodes Horam
4 Sep 2013 (p.m.)B. Grender of Kingston upon Thames in the London Borough of Kingston upon Thames – Rosalind Mary Grender
5 Sep 2013 (a.m.)L. Mendelsohn of Finchley in the London Borough of Barnet – Jonathan Neil Mendelsohn
5 Sep 2013 (p.m.)L. Wrigglesworth of Norton on Tees in the County of Durham – Ian William Wrigglesworth
6 Sep 2013 (a.m.)B. Manzoor of Knightsbridge in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Zahida Parveen Manzoor
6 Sep 2013 (p.m.)B. Lawrence of Clarendon of Clarendon in the Commonwealth Realm of Jamaica – Doreen Delceita Lawrence
9 Sep 2013 (a.m.)L. Bourne of Aberystwyth of Aberystwyth in the County of Ceredigion and of Wethersfield in the County of Essex – Nicholas Henry Bourne
9 Sep 2013 (p.m.)B. Bakewell of Hardington Mandeville of Hardington Mandeville in the County of Somerset – Catherine Mary Bakewell
10 Sep 2013 (a.m.)B. Neville-Rolfe of Chilmark in the County of Wiltshire – Lucy Jeanne Neville-Rolfe
10 Sep 2013 (p.m.)L. Whitby of Harborne in the City of Birmingham – Michael John Whitby
11 Sep 2013 (a.m.)L. Finkelstein of Pinner in the County of Middlesex – Daniel William Finkelstein
11 Sep 2013 (p.m.)L. Carrington of Fulham of Fulham in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Matthew Hadrian Marshall Carrington
12 Sep 2013 (a.m.)L. Sherbourne of Didsbury of Didsbury in the City of Manchester – Stephen Ashley Sherbourne
12 Sep 2013 (p.m.)L. Paddick of Brixton in the London Borough of Lambeth – Brian Leonard Paddick
13 Sep 2013 (a.m.)L. Purvis of Tweed of East March in the Scottish Borders – Jeremy Purvis
13 Sep 2013 (p.m.)L. Holmes of Richmond of Richmond in the London Borough of Richmond upon Thames – Christopher Holmes
16 Sep 2013 (a.m.)B. Hodgson of Abinger of Abinger in the County of Surrey – Fiona Ferelith Hodgson
16 Sep 2013 (p.m.)L. Leigh of Hurley of Hurley in the Royal County of Berkshire – Howard Darryl Leigh
17 Sep 2013 (a.m.)L. Verjee of Portobello in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Rumi Verjee
17 Sep 2013 (p.m.)B. Suttie of Hawick in the Scottish Borders – Alison Mary Suttie
18 Sep 2013 (a.m.)B. Humphreys of Llanrwst in the County of Conwy – Christine Mary Humphreys
18 Sep 2013 (p.m.)L. Haughey of Hutchesontown in the City of Glasgow – William Haughey
19 Sep 2013 (a.m.)L. Balfe of Dulwich in the London Borough of Southwark – Richard Andrew Balfe
19 Sep 2013 (p.m.)B. Kennedy of Cradley of Cradley in the Metropolitan Borough of Dudley – Alicia Pamela Kennedy
20 Sep 2013 (a.m.)B. Williams of Trafford of Hale in the County of Greater Manchester – Susan Frances Maria Williams
20 Sep 2013 (p.m.)B. Jones of Moulsecoomb of Moulsecoomb in the County of East Sussex – Jennifer Helen Jones
2 Oct 2013 (a.m.)L. Allen of Kensington of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Charles Lamb Allen
2 Oct 2013 (p.m.)L. Palumbo of Southwark of Southwark in the London Borough of Southwark – James Rudolph Palumbo
3 Oct 2013 (a.m.)L. Bamford of Daylesford in the County of Gloucestershire and of Wootton in the County of Staffordshire – Anthony Paul Bamford
3 Oct 2013 (p.m.)B. Goldie of Bishopton in the County of Renfrewshire – Annabel MacNicoll Goldie
4 Oct 2013L. Thomas of Cwmgiedd of Cwmgiedd in the County of Powys – Roger John Laugharne Thomas
24 Feb 2014L. Richards of Herstmonceux of Emsworth in the County of Hampshire – David Julian Richards
5 Sep 2014L. Farmer of Bishopsgate in the City of London – Michael Stahel Farmer
11 Sep 2014 (a.m.)L. Fox of Leominster in the County of Herefordshire – Christopher Francis Fox
11 Sep 2014 (p.m.)L. Suri of Ealing in the London Borough of Ealing – Ranbir Singh Suri
12 Sep 2014 (a.m.)B. Smith of Newnham of Crosby in the County of Merseyside – Julie Elizabeth Smith
12 Sep 2014 (p.m.)B. Evans of Bowes Park of Bowes Park in the London Borough of Haringey – Natalie Jessica Evans
15 Sep 2014 (a.m.)L. Goddard of Stockport of Stockport in the County of Greater Manchester – David Goddard
15 Sep 2014 (p.m.)B. Harding of Winscombe of Nether Compton in the County of Dorset – Diana Mary Harding
16 Sep 2014 (a.m.)B. Chisholm of Owlpen of Owlpen in the County of Gloucestershire – Caroline Elizabeth Chisholm
16 Sep 2014 (p.m.)B. Shields of Maida Vale in the City of Westminster – Joanna Shields
17 Sep 2014 (a.m.)L. Rose of Monewden of Monewden in the County of Suffolk – Stuart Alan Ransom Rose
17 Sep 2014 (p.m.)L. Cooper of Windrush of Chipping Norton in the County of Oxfordshire – Andrew Timothy Cooper
18 Sep 2014 (a.m.)B. Helic of Millbank in the City of Westminster – Arminka Helic
18 Sep 2014 (p.m.)B. Rebuck of Bloomsbury in the London Borough of Camden – Gail Ruth Rebuck
19 Sep 2014 (a.m.)B. Mobarik of Mearns in the County of Renfrewshire – Nosheena Shaheen Mobarik
19 Sep 2014 (p.m.)L. Scriven of Hunters Bar in the City of Sheffield – Paul James Scriven
22 Sep 2014 (a.m.)L. Lennie of Longsands Tynemouth in the County of Tyne and Wear – Christopher John Lennie
22 Sep 2014 (p.m.)B. Brady of Knightsbridge in the City of Westminster – Karren Rita Brady
23 Sep 2014 (a.m.)L. Cashman of Limehouse in the London Borough of Tower Hamlets – Michael Maurice Cashman
23 Sep 2014 (p.m.)B. Pinnock of Cleckheaton in the County of West Yorkshire – Kathryn Mary Pinnock
24 Sep 2014 (a.m.)L. Callanan of Low Fell in the County of Tyne and Wear – Martin John Callanan
24 Sep 2014 (p.m.)B. Janke of Clifton in the City and County of Bristol – Barbara Lilian Janke
28 Nov 2014L. Green of Deddington of Deddington in the County of Oxfordshire – Andrew Fleming Green
2 Dec 2014B. Wolf of Dulwich of Dulwich in the London Borough of Southwark – Alison Margaret Wolf
3 Dec 2014L. Evans of Weardale of Toys Hill in Our County of Kent – Jonathan Douglas Evans
11 Dec 2014L. Lisvane of Blakemere in the County of Herefordshire – Robert James Rogers
16 Dec 2014L. Hay of Ballyore of Ballyore in the City of Londonderry – William Alexander Hay
17 March 2015L. Kerslake of Endcliffe in the City of Sheffield – Robert Walter Kerslake
19 May 2015B. Altmann of Tottenham in the London Borough of Haringey – Rosalind Miriam Altmann
26 May 2015 (a.m.)L. Dunlop of Helensburgh in the County of Dunbarton – Andrew James Dunlop
26 May 2015 (p.m.)L. Maude of Horsham of Shipley in the County of West Sussex – Francis Anthony Aylmer Maude
28 May 2015 (a.m.)L. O’Neill of Gatley of Gatley in the County of Greater Manchester – Terence James O’Neill
28 May 2015 (p.m.)L. Bridges of Headley of Headley Heath in the County of Surrey – James George Robert Bridges
29 May 2015L. Prior of Brampton of Swannington in the County of Norfolk – David Gifford Leathes Prior
8 June 2015L. Keen of Elie of Elie in Fife – Richard Sanderson Keen
28 Sep 2015 (a.m.)L. Blunkett of Brightside and Hillsborough in the City of Sheffield – David Blunkett
28 Sep 2015 (p.m.)L. Hayward of Cumnor in the County of Oxfordshire – Robert Antony Hayward
29 Sep 2015 (a.m.)L. Young of Cookham of Cookham in the Royal County of Berkshire – George Samuel Knatchbull Young
29 Sep 2015 (p.m.)L. Smith of Hindhead of Hindhead in the County of Surrey – Philip Roland Smith
30 Sep 2015 (a.m.)L. Gilbert of Panteg of Panteg in the County of Monmouthshire – Stephen Gilbert
30 Sep 2015 (p.m.)B. Mone of Mayfair in the City of Westminster – Michelle Georgina Mone
1 Oct 2015 (a.m.)L. Arbuthnot of Edrom of Edrom in the County of Berwick – James Norwich Arbuthnot
1 Oct 2015 (2 p.m.)L. O’Shaughnessy of Maidenhead in the Royal County of Berkshire – James Richard O’Shaughnessy
1 Oct 2015 (3 p.m.)B. Stroud of Fulham in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Philippa Claire Stroud
2 Oct 2015 (a.m.)L. Polak of Hertsmere in the County of Hertfordshire – Stuart Polak
2 Oct 2015 (p.m.)B. Sheehan of Wimbledon in the London Borough of Merton and of Tooting in the London Borough of Wandsworth – Shaista Ahmad Sheehan
5 Oct 2015 (a.m.)L. Lansley of Orwell in the County of Cambridgeshire – Andrew David Lansley
5 Oct 2015 (p.m.)L. Oates of Denby Grange in the County of West Yorkshire – Jonathan Oates
6 Oct 2015 (a.m.)L. Lupton of Lovington in the County of Hampshire – James Roger Crompton Lupton
6 Oct 2015 (p.m.)B. McIntosh of Pickering of the Vale of York in the County of North Yorkshire – Anne Caroline Ballingall McIntosh
7 Oct 2015 (a.m.)B. Redfern of the Isle of Axholme in the County of Lincolnshire – Elizabeth Marie Redfern
7 Oct 2015 (p.m.)L. Foster of Bath of Bath in the County of Somerset – Donald Michael Ellison Foster
8 Oct 2015 (a.m.)B. Pidding of Amersham in the County of Buckinghamshire – Emma Samantha Pidding
8 Oct 2015 (p.m.)B. Scott of Bybrook of Upper Wraxall in the County of Wiltshire – Jane Antoinette Scott
9 Oct 2015 (a.m.)L. Hague of Richmond of Richmond in the County of North Yorkshire – William Jefferson Hague
9 Oct 2015 (p.m.)B. Burt of Solihull of Solihull in the County of West Midlands – Lorely Jane Burt
12 Oct 2015 (a.m.) (L:H)L. Hailsham of Kettlethorpe of Kettlethorpe in the County of Lincolnshire – Douglas Martin Hogg (3rd V. Hailsham)
12 Oct 2015 (p.m.)L. Barker of Battle of Battle in the County of East Sussex – Gregory Leonard George Barker
13 Oct 2015 (a.m.)L. Robathan of Poultney in the County of Leicestershire – Andrew Robert George Robathan
13 Oct 2015 (p.m.)L. Campbell of Pittenweem of Pittenweem in the County of Fife – Walter Menzies Campbell
14 Oct 2015 (a.m.)L. Shinkwin of Balham in the London Borough of Wandsworth – Kevin Joseph Maximilian Shinkwin
14 Oct 2015 (p.m.)B. Finn of Swansea in the County of West Glamorgan – Simone Jari Finn
15 Oct 2015 (a.m.)B. Rock of Stratton in the County of Dorset – Kate Harriet Alexandra Rock
15 Oct 2015 (p.m.)L. Porter of Spalding of Spalding in the County of Lincolnshire – Gary Andrew Porter
16 Oct 2015 (a.m.)B. McGregor-Smith of Sunninghill in the Royal County of Berkshire – Ruby McGregor-Smith
16 Oct 2015 (p.m.)L. Willetts of Havant in the County of Hampshire – David Lindsay Willetts
19 Oct 2015 (a.m.)L. Bruce of Bennachie of Torphins in the County of Aberdeen – Malcolm Gray Bruce
19 Oct 2015 (p.m.)L. Beith of Berwick upon Tweed in the County of Northumberland – Alan James Beith
20 Oct 2015 (a.m.)L. Murphy of Torfaen of Abersychan in the County of Gwent – Paul Peter Murphy
20 Oct 2015 (p.m.)B. Featherstone of Highgate in the London Borough of Haringey – Lynne Choona Featherstone
21 Oct 2015 (a.m.)B. Thornhill of Watford in the County of Hertfordshire – Dorothy Thornhill
21 Oct 2015 (p.m.)L. Livermore of Rotherhithe in the London Borough of Southwark – Spencer Elliot Livermore
22 Oct 2015 (a.m.)L. Hain of Neath in the County of West Glamorgan – Peter Gerald Hain
22 Oct 2015 (p.m.)B. Fall of Ladbroke Grove in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Catherine Susan Fall
23 Oct 2015 (a.m.)B. Bowles of Berkhamsted of Bourne End in the County of Hertfordshire – Sharon Margaret Bowles
23 Oct 2015 (p.m.)L. Watts of Ravenhead in the County of Merseyside – David Leonard Watts
26 Oct 2015 (a.m.)L. Stunell of Hazel Grove in the County of Greater Manchester – Robert Andrew Stunell
26 Oct 2015 (p.m.)B. Primarolo of Windmill Hill in the City of Bristol – Dawn Primarolo
27 Oct 2015B. Jowell of Brixton in the London Borough of Lambeth – Tessa Jane Helen Douglas Jowell
29 Oct 2015L. Mair of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Robert James Mair
30 Oct 2015 (a.m.)L. Bird of Notting Hill in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – John Anthony Bird
30 Oct 2015 (p.m.)B. Brown of Cambridge of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Julia Elizabeth King
2 Nov 2015B. Watkins of Tavistock of Buckland Monachorum in the County of Devon – Mary Jane Watkins
1 Dec 2015L. Darling of Roulanish Great Bernera in the County of Ross and Cromarty – Alistair Maclean Darling
29 Feb 2016L. Price of Sturminster Newton in the County of Dorset – Mark Ian Price
30 Aug 2016 (a.m.)B. Sugg of Coldharbour in the London Borough of Lambeth – Elizabeth Grace Sugg
30 Aug 2016 (p.m.)B. Vere of Norbiton of Norbiton in the Royal Borough of Kingston upon Thames – Charlotte Sarah Emily Vere
31 Aug 2016 (a.m.)L. Fraser of Corriegarth of Corriegarth in the County of Inverness – Alexander Andrew Macdonell Fraser
31 Aug 2016 (p.m.)L. Gadhia of Northwood in the County of Middlesex – Jitesh Kishorekumar Gadhia
1 Sep 2016 (a.m.)L. McInnes of Kilwinning of Kilwinning in the County of Ayrshire – Mark McInnes
1 Sep 2016 (p.m.)L. Kirkhope of Harrogate of Harrogate in the County of North Yorkshire – Timothy John Robert Kirkhope
2 Sep 2016 (a.m.)L. Caine of Temple Newsam in the City of Leeds – Jonathan Michael Caine
2 Sep 2016 (p.m.)B. Bertin of Battersea in the London Borough of Wandsworth – Gabrielle Louise Bertin
5 Sep 2016 (a.m.)B. Couttie of Downe in the County of Kent – Philippa Marion Roe
5 Sep 2016 (p.m.)B. Bloomfield of Hinton Waldrist of Hinton Waldrist in the County of Oxfordshire – Olivia Caroline Bloomfield
6 Sep 2016 (a.m.)B. Chakrabarti of Kennington in the London Borough of Lambeth – Sharmishta Chakrabarti
6 Sep 2016 (p.m.)B. Cavendish of Little Venice of Mells in the County of Somerset – Hilary Camilla Cavendish
4 Oct 2016L. Macpherson of Earl’s Court of Earl’s Court in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Nicholas Ian Macpherson
17 Oct 2016L. Ricketts of Shortlands in the County of Kent – Peter Forbes Ricketts
20 Oct 2016L. Llewellyn of Steep of Steep in the County of Hampshire – Edward David Gerard Llewellyn

Home page | Chronological list 1801–2017 | Alphabetical index 1801–2017 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1990 | Chronological list 1991–2017
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1990 | Alphabetical index 1991–2017
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders
List of Lords of Appeal in Ordinary 1876–2009 | Legislation relating to Lords of Appeal in Ordinary
NEW   Writs in acceleration | NEW   Disclaimers of peerages and resignations from the House of Lords

Last updated: 25 February 2017.

Valid XHTML 1.0! Valid CSS!